Regulamin pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteria, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 29 listopada 2004 r.
w sprawie regulaminu pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteriów, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji

Na podstawie art. 19 ust. 8a ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 109, poz. 1156, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin pracy komisji egzaminacyjnej, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Kandydatem na przewodniczącego albo członka komisji egzaminacyjnej może być osoba posiadająca:
1)
dyplom kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej lub dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej oraz dyplom ukończenia wyższej uczelni albo
2)
dyplom kapitana żeglugi wielkiej na statkach o pojemności brutto 3.000 i powyżej lub dyplom starszego oficera mechanika na statkach o mocy maszyn głównych 3.000 kW i powyżej oraz 5-letnią praktykę pływania na statkach morskich na stanowisku kapitana lub starszego oficera mechanika, albo
3)
dyplom ukończenia wyższej uczelni o kierunku zgodnym z egzaminowanym przedmiotem i co najmniej 5-letni staż zawodowy na stanowiskach bezpośrednio związanych z zakresem wiedzy stanowiącym przedmiot egzaminacyjny, albo
4)
dyplom morski na poziomie zarządzania lub kwalifikacje określone w pkt 3 - w przypadku egzaminowania z przedmiotów niezbędnych do uzyskania świadectw na poziomie pomocniczym oraz egzaminowania z obowiązkowych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa;
5)
doświadczenie praktyczne w zakresie egzaminowania.
2.
Kandydat na przewodniczącego albo członka komisji egzaminacyjnej:
1)
odbywa szkolenie w zakresie metod i praktyki egzaminowania;
2)
w przypadku egzaminowania za pomocą symulatorów powinien wykazać się praktycznym doświadczeniem na poszczególnych typach symulatorów, zdobytym pod nadzorem i pozytywnie ocenionym przez doświadczonego egzaminatora.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do kandydata na sekretarza komisji egzaminacyjnej.
4.
Kandydat na sekretarza komisji egzaminacyjnej powinien posiadać doświadczenie praktyczne w zakresie obsługi organizacyjno-administracyjnej komisji egzaminacyjnej.
§  3.
Za doświadczenie praktyczne, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 5 i ust. 4, uznaje się uczestnictwo w charakterze obserwatora w co najmniej dwóch sesjach egzaminacyjnych.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN PRACY KOMISJI EGZAMINACYJNEJ

§  1.
Regulamin określa tryb pracy komisji egzaminacyjnej działającej przy dyrektorze urzędu morskiego, zwanej dalej "Komisją".
§  2.
Komisja organizuje i przeprowadza egzaminy dla osób ubiegających się o dyplomy lub świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe marynarzy.
§  3.
1.
Członkami Komisji są:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
wiceprzewodniczący Komisji;
3)
egzaminatorzy;
4)
sekretarz Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji, w zależności od rodzaju dyplomu lub świadectwa, o które ubiega się osoba przystępująca do egzaminu, wyznacza do składu Komisji odpowiednią liczbę egzaminatorów na każdą sesję egzaminacyjną odrębnie.
3.
Przewodniczący Komisji wyznacza egzaminatorów i wiceprzewodniczącego spośród osób wpisanych na listę prowadzoną przez dyrektora urzędu morskiego, przy którym działa Komisja.
4.
Przewodniczący Komisji powołuje i odwołuje sekretarza Komisji.
§  4.
Do zadań Przewodniczącego Komisji należy w szczególności:
1)
organizowanie posiedzeń Komisji niezwłocznie po jej powołaniu;
2)
wyznaczenie, w uzgodnieniu z dyrektorem urzędu morskiego, przy którym działa Komisja, terminów i miejsc przeprowadzania egzaminów, z uwzględnieniem terminów szkoleń prowadzonych przez ośrodki szkoleniowe, o których mowa w art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o bezpieczeństwie morskim;
3)
wyznaczenie egzaminatora opracowującego tematy egzaminacyjne na egzamin pisemny;
4)
kierowanie pracą Komisji;
5)
nadzór nad prawidłowym przebiegiem egzaminów.
§  5.
1.
Egzaminator wyznaczony do opracowania tematów egzaminacyjnych na egzamin pisemny dołącza do nich rozwiązania. Rozwiązania tematów egzaminacyjnych umieszczone są na oddzielnych arkuszach i mogą mieć formę konspektu lub planu opracowania tematu z podaniem przewidywanych wyników liczbowych lub wniosków.
2.
Osoby wchodzące w skład Komisji oraz osoby sprawujące obsługę organizacyjno-administracyjną Komisji zachowują w tajemnicy treść tematów egzaminacyjnych.
§  6.
1.
Ustalenie wyników egzaminu następuje na posiedzeniu niejawnym Komisji, na podstawie ocen z poszczególnych egzaminów wpisanych w arkuszach ocen zatwierdzonych przez przewodniczącego Komisji.
2.
Egzaminatorzy zachowują w tajemnicy informacje dotyczące osób przystępujących do egzaminu, uzyskane w trakcie egzaminu.
§  7.
1.
Sekretarz Komisji sporządza protokół posiedzenia Komisji. Protokół jest podpisywany przez wszystkich członków Komisji.
2.
Każdy z członków Komisji ma prawo zgłosić do protokołu odrębne stanowisko lub uwagi odnośnie do przebiegu egzaminu lub spraw omawianych na posiedzeniu Komisji.
3.
W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 2, przewodniczący Komisji zajmuje stanowisko odnośnie do zgłoszonych uwag.
§  8.
Obsługę organizacyjno-administracyjną Komisji prowadzi sekretarz komisji przy pomocy sekretariatu komisji.
§  9.
1.
Dokumenty dotyczące prac Komisji przechowywane są w archiwum właściwego urzędu morskiego.
2.
Odpisy protokołów posiedzeń Komisji przechowuje się przez okres co najmniej 20 lat.
1 Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2060, z 2003 r. Nr 199, poz. 1936 i Nr 229, poz. 2277 oraz z 2004 r. Nr 6, poz. 41 i Nr 93, poz. 895 i 899.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.262.2610

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin pracy komisji egzaminacyjnych oraz kryteria, którym powinni odpowiadać kandydaci na przewodniczącego i członków tych komisji.
Data aktu: 29/11/2004
Data ogłoszenia: 10/12/2004
Data wejścia w życie: 25/12/2004