Sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz przydziału, przechowywania i ewidencji tych środków.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 listopada 2004 r.
w sprawie sposobów użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz przydziału, przechowywania i ewidencji tych środków

Na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Straży Parku, zwanych dalej "funkcjonariuszami", podczas realizacji zadań związanych z ochroną przyrody i mienia parku narodowego;
2)
sposób przydziału, przechowywania i ewidencji środków przymusu bezpośredniego:
a)
kajdanek,
b)
pałki służbowej,
c)
ręcznego miotacza gazu,
d)
paralizatora elektrycznego.
§  2. 
1. 
Siłę fizyczną w postaci chwytów obezwładniających oraz podobnych technik obrony lub ataku można stosować w celu odparcia czynnej napaści lub zmuszenia do wykonania polecenia bądź zatrzymywania osoby.
2. 
Używając siły fizycznej, nie zadaje się uderzeń, chyba że działa się w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie ludzkie albo mienie.
§  3. 
1. 
Kajdanki zakłada się na ręce trzymane z przodu, a osobie zachowującej się agresywnie - na ręce trzymane z tyłu; o sposobie założenia kajdanek decyduje funkcjonariusz na podstawie zachowania się osoby zatrzymywanej.
2. 
Kajdanki powinny być założone tak, aby nie tamowały obiegu krwi.
§  4. 
1. 
Pałki służbowej można użyć, jeżeli zastosowanie siły fizycznej okazało się bezskuteczne.
2. 
Pałką służbową zadaje się uderzenia w umięśnione części ciała, głównie w mięśnie kończyn oraz górną część pleców (barki); nie zadaje się uderzeń uchwytem pałki.
§  5. 
1. 
Przy stosowaniu ręcznego miotacza gazu i paralizatora elektrycznego należy zachować szczególną ostrożność, uwzględniając ich właściwości fizyczno-chemiczne mogące stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
2. 
Użycie środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 1, powinno następować zgodnie z ich instrukcją obsługi, w szczególności:
1)
zabrania się używania ręcznych miotaczy gazu w pomieszczeniach zamkniętych;
2)
wylot dyszy ręcznego miotacza gazu powinien być skierowany poniżej twarzy osoby, w stosunku do której jest używany, oraz powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 50 cm od tej osoby i nie większej niż 1,5 m;
3)
czas użycia ręcznego miotacza gazu powinien wynosić około 1 sekundy;
4)
paralizatora elektrycznego należy używać na umięśnione części ciała, z wyłączeniem klatki piersiowej w okolicy serca oraz okolic stawów kostnych;
5)
czas użycia paralizatora elektrycznego powinien wynosić około 1 sekundy.
§  6. 
1. 
Użycie środka przymusu bezpośredniego dokumentuje się w notatniku służbowym.
2. 
Jeżeli na skutek zastosowania środka przymusu bezpośredniego nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia osoby, wobec której zastosowano środek przymusu bezpośredniego, lub śmierć osoby, funkcjonariusz sporządza notatkę służbową i przedstawia ją przełożonemu.
3. 
Notatka, o której mowa w ust. 2, powinna zawierać w szczególności:
1)
imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej funkcjonariusza;
2)
czas i miejsce zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
3)
dane osoby, wobec której zastosowano środek przymusu bezpośredniego;
4)
szczegółowe powody i rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego;
5)
opis postępowania poprzedzającego zastosowanie środka przymusu bezpośredniego;
6)
sposób użycia środka przymusu bezpośredniego;
7)
skutki zastosowania środka przymusu bezpośredniego;
8)
inne ważne okoliczności zdarzenia;
9)
dane ustalonych świadków zdarzenia;
10)
podpis funkcjonariusza sporządzającego notatkę.
§  7. 
Przydziału środków przymusu bezpośredniego dla funkcjonariuszy dokonuje komendant Straży Parku, na czas pełnienia funkcji przez funkcjonariusza, po uprzednim pouczeniu funkcjonariusza o sposobie użycia i przechowywania środków przymusu bezpośredniego.
§  8. 
1. 
Środki przymusu bezpośredniego, o których mowa w § 1 pkt 2, podlegają ewidencji w Książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wydanie i przyjęcie środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 1, podlegają ewidencji w Książce wydania i przyjęcia środków przymusu bezpośredniego, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i zalakowane na ostatniej stronie, z odciśniętą pieczęcią okrągłą parku narodowego.
4. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje komendant Straży Parku lub upoważniony przez dyrektora parku narodowego inny funkcjonariusz.
§  9. 
Środki przymusu bezpośredniego, przed wydaniem funkcjonariuszowi lub po zwróceniu przez funkcjonariusza, powinny być przechowywane w atestowanych szafach lub kasetach metalowych na trwale przymocowanych do podłoża, zgodnie z warunkami przechowywania tych środków określonymi przez producenta.
§  10. 
Funkcjonariusz przechowuje przydzielone środki przymusu bezpośredniego w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 1993 r. w sprawie funkcjonowania Straży Parku w parkach narodowych (Dz. U. Nr 30, poz. 138), które zgodnie z art. 157 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) w zakresie uregulowanym w § 8-16 traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Książka ewidencji środków przymusu bezpośredniego

Lp. Nazwa środka przymusu bezpośredniego Seria i numer

paralizatora

elektrycznego

Rok produkcji Seria i numer

świadectwa na

paralizatory

elektryczne

Data wpisu do

ewidencji, imię,

nazwisko i

podpis osoby

dokonującej

wpisu

Uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Książka wydania i przyjęcia środków przymusu bezpośredniego

Lp. Potwierdzenie wydania środka przymusu bezpośredniego Potwierdzenie przyjęcia środka przymusu bezpośredniego Uwagi
data

i

godzina

wydania

nazwa

środka

przymusu

bezpośredniego

seria

i numer

paralizatora

elektrycznego

wyposażenie

dodatkowe

imię,

nazwisko i

podpis

wydającego

imię,

nazwisko i

podpis

pobierającego

data

i

godzina

przyjęcia

nazwa środka

przymusu

bezpośredniego

seria

i numer

paralizatora

elektrycznego

wyposażenie

dodatkowe

imię,

nazwisko i

podpis

zwracającego

imię,

nazwisko i

podpis

przyjmującego

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.245.2457

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposoby użycia środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz przydziału, przechowywania i ewidencji tych środków.
Data aktu: 02/11/2004
Data ogłoszenia: 17/11/2004
Data wejścia w życie: 02/12/2004