Warunki i tryb umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 27 września 2004 r.
w sprawie warunków i trybu umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Imienna książeczka oszczędnościowa lub inny imienny dokument potwierdzający zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego lub umowy rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej, zwany dalej "dowodem", w przypadku utraty podlega umorzeniu, na wniosek posiadacza rachunku, jego pełnomocnika lub przedstawiciela ustawowego, zwanych dalej "osobą zainteresowaną".
§  2.
O umorzeniu utraconego dowodu rozstrzyga jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek oszczędnościowy lub rachunek terminowej lokaty oszczędnościowej, zwany dalej "rachunkiem".
§  3.
1.
Wniosek o umorzenie utraconego dowodu może być złożony w każdej jednostce organizacyjnej banku, z którym zawarta została umowa rachunku potwierdzona tym dowodem.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres zameldowania posiadacza lub posiadaczy rachunku, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców;
2)
określenie numeru i symboli utraconego dowodu, a w razie niemożności ich określenia - nazwę jednostki organizacyjnej banku, w której dowód został wystawiony;
3)
dokładne lub przybliżone określenie stanu wkładu oszczędnościowego;
4)
wskazanie okoliczności utraty dowodu i wskazanie ewentualnych środków dowodowych na tę okoliczność.
3.
Jeżeli osoba zainteresowana nie może określić danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, powinna złożyć we wniosku odpowiednie oświadczenie w celu uzupełnienia tych danych przez bank.
4.
Jeżeli wniosek dotyczy rachunku, którego posiadacz lub posiadacze udzielili stałego pełnomocnictwa do dysponowania tym rachunkiem, do wniosku należy dołączyć oświadczenie pełnomocnika, że dowód nie znajduje się w jego posiadaniu. W razie złożenia wniosku przez pełnomocnika, powinien on dołączyć do wniosku analogiczne oświadczenie posiadacza lub posiadaczy rachunku.
5.
W razie gdy posiadacz rachunku ma dwóch przedstawicieli ustawowych, a wniosek składa jeden z nich, powinien on dołączyć do wniosku oświadczenie drugiego przedstawiciela, że dowód nie znajduje się w jego posiadaniu.
6.
Bank odstąpi od wymaganych oświadczeń, o których mowa w ust. 4 i 5, jeżeli uzyskanie takich oświadczeń nie jest możliwe.
7.
W razie gdy utrata dowodu nastąpiła łącznie z utratą dokumentu stwierdzającego tożsamość, wnioskodawca powinien dołączyć do wniosku oświadczenie o zgłoszeniu do właściwego organu faktu utraty tego dokumentu.
§  4.
1.
Jednostka organizacyjna banku, o której mowa w § 3 ust. 1, dokonuje zastrzeżenia wypłat i przesyła wniosek wraz z dokumentami, o których mowa w § 3 ust. 4, 5 i 7, do jednostki organizacyjnej banku prowadzącej rachunek.
2.
Jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek:
1)
sprawdza wymienione we wniosku dane dotyczące utraconego dowodu;
2)
wywiesza w swoim lokalu, przeznaczonym do obsługi klientów, w widocznym miejscu, ogłoszenie o toczącym się postępowaniu o umorzenie dowodu, a w uzasadnionych przypadkach kieruje ogłoszenie do innych jednostek organizacyjnych banku.
3.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania posiadacza lub posiadaczy rachunku oraz określenie numeru i symboli utraconego dowodu;
2)
informację, że osoby, które roszczą sobie prawa do utraconego dowodu, w szczególności z tytułu przelewu na ich rzecz wierzytelności z tego dowodu, mogą zgłaszać swoje prawa;
3)
wezwanie osób, w których posiadaniu znajduje się utracony dowód, do złożenia go w dowolnej jednostce organizacyjnej banku;
4)
wskazanie 30-dniowego terminu do zgłoszenia praw, ewentualnie innych zastrzeżeń i złożenia dowodu, licząc od dnia ogłoszenia;
5)
zastrzeżenie, że niezgłoszenie praw do utraconego dowodu i niezłożenie go w jednostce organizacyjnej banku we wskazanym terminie, określonym w ogłoszeniu, może spowodować umorzenie dowodu.
§  5.
1.
Jeżeli w terminie, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 4:
1)
osoba zainteresowana odnajdzie dowód - powinna zawiadomić o tym właściwą jednostkę organizacyjną banku;
2)
osoba trzecia złoży dowód i nie zgłosi na piśmie zastrzeżeń co do wydania go posiadaczowi rachunku - właściwa jednostka organizacyjna banku wydaje go posiadaczowi rachunku albo wystawia nowy dowód;
3)
właściwa jednostka organizacyjna banku uzyska informację, że dowód znajduje się w czyimkolwiek posiadaniu - zawiadamia o tym osobę zainteresowaną.
2.
Jeżeli osoba trzecia w terminie określonym w § 4 ust. 3 pkt 4 zgłosi swoje prawo do utraconego dowodu z tytułu przelewu wierzytelności z tego dowodu, właściwa jednostka organizacyjna banku zawiadamia o tym osobę zainteresowaną, wstrzymując załatwienie wniosku.
3.
Po upływie terminu określonego w § 4 ust. 3 pkt 4, jeżeli utracony dowód nie został złożony w jednostce organizacyjnej banku i ze strony osób trzecich nie zostały zgłoszone prawa do tego dowodu, jednostka organizacyjna banku prowadząca rachunek rozstrzyga o umorzeniu dowodu.
§  6.
W razie umorzenia utraconego dowodu, właściwa jednostka organizacyjna banku wystawia na żądanie osoby, na której rzecz nastąpiło umorzenie - nowy dowód.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 126, poz. 1070, Nr 141, poz. 1178, Nr 144, poz. 1208, Nr 153, poz. 1271, Nr 169, poz. 1385 i 1387 i Nr 241, poz. 2074, z 2003 r. Nr 50, poz. 424, Nr 60, poz. 535, Nr 65, poz. 594, Nr 228, poz. 2260 i Nr 229, poz. 2276 oraz z 2004 r. Nr 64, poz. 594, Nr 68, poz. 623, Nr 91, poz. 870, Nr 96, poz. 959, Nr 121, poz. 1264, Nr 146, poz. 1546 i Nr 173, poz. 1808.
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 września 1998 r. w sprawie zasad i trybu umarzania dowodów zawarcia umowy rachunku oszczędnościowego (Dz. U. Nr 121, poz. 795), zachowane w mocy na podstawie art. 19 ustawy z dnia 1 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 91, poz. 870), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.222.2258

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb umarzania dokumentów potwierdzających zawarcie umowy rachunku oszczędnościowego oraz rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej.
Data aktu: 27/09/2004
Data ogłoszenia: 13/10/2004
Data wejścia w życie: 28/10/2004