Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 czerwca 2004 r.
w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także sposobu przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności

Na podstawie art. 28 ust. 5 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o Wojskowych Służbach Informacyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 1326 i Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne, zwane dalej "WSI", czynności operacyjno-rozpoznawczych polegających na dokonaniu w sposób niejawny nabycia, zbycia lub przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, ulegających przepadkowi albo których wytwarzanie, posiadanie, przewożenie lub którymi obrót są zabronione, a także przyjęciu lub wręczeniu korzyści majątkowej, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności;
3)
wzory stosowanych druków i rejestrów.
§  2.
Czynności przeprowadza się i dokumentuje w sposób zapewniający ochronę danych identyfikujących żołnierza WSI i osoby udzielającej pomocy WSI przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych, form i metod wykonywania zadań WSI oraz zgromadzonych przez nie informacji, a także ochronę ich urządzeń, obiektów i obszarów.
§  3.
1.
Czynności przeprowadza się przez:
1)
nabycie lub zbycie, polegające na odpłatnym lub nieodpłatnym przeniesieniu posiadania przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1;
2)
przejęcie, polegające na wejściu w posiadanie przedmiotów, o których mowa w § 1 pkt 1, dokonane, stosownie do okoliczności, za wiedzą lub bez wiedzy osoby posiadającej te przedmioty;
3)
przyjęcie lub wręczenie korzyści majątkowej w postaci pieniędzy lub innych środków płatniczych, papierów wartościowych albo przedmiotów stanowiących korzyść majątkową.
2.
Podczas przeprowadzania czynności podejmuje się przedsięwzięcia i stosuje środki konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa osobistego żołnierza WSI i osoby udzielającej mu pomocy.
§  4.
1.
Czynności przeprowadza się przez czas określony w zarządzeniu Szefa WSI, chyba że wcześniej zostanie osiągnięty cel czynności lub wystąpi trwały brak możliwości ich wykonywania.
2.
Zaprzestanie czynności z powodu trwałego braku możliwości ich wykonywania wymaga akceptacji Szefa WSI.
§  5.
1.
Dokumentację czynności stanowią:
1)
zgoda Prokuratora Generalnego na zarządzenie czynności przez Szefa WSI;
2)
zarządzenie Szefa WSI o przeprowadzeniu czynności;
3)
informacja Szefa WSI dla Prokuratora Generalnego o przebiegu czynności i ich wyniku;
4)
notatka służbowa z przeprowadzonych czynności sporządzana przez żołnierza WSI prowadzącego sprawę operacyjną, w ramach której zarządzono czynności;
5)
opis wyników badań specjalistycznych, o których mowa w § 7 ust. 2;
6)
protokół komisyjnego zniszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności.
2.
Wzory druków dokumentów, o których mowa w ust. 1, określają:
1)
załącznik nr 1 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2;
2)
załącznik nr 2 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 3;
3)
załącznik nr 3 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 4;
4)
załącznik nr 4 do rozporządzenia - wzór druku zawierającego dokument, o którym mowa w ust. 1 pkt 6.
3.
Dokumentację czynności stanowią także:
1)
nośniki, na których utrwalone zostały informacje i dowody uzyskane w wyniku przeprowadzenia czynności;
2)
kopie wykonane z nośników, o których mowa w pkt 1;
3)
dokumenty sporządzone na podstawie przetwarzania informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w pkt 1.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest przechowywany przez Prokuratora Generalnego, a drugi przez Szefa WSI.
§  6.
1.
Szef WSI prowadzi rejestry zgód i zarządzeń dotyczących czynności.
2.
Rejestry, o których mowa w ust. 1, są prowadzone w postaci ksiąg albo w systemie informatycznym, według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Przedmioty, o których mowa w § 1 pkt 1, nabyte, zbyte lub przejęte w ramach czynności, a także przyjęte lub wręczone w tym trybie korzyści majątkowe, opisuje się lub oznacza w sposób umożliwiający ich identyfikację, dokumentując ten opis lub oznaczenie w odrębnej notatce służbowej sporządzanej przez żołnierza WSI przeprowadzającego czynności.
2.
Przedmioty i korzyści majątkowe, o których mowa w ust. 1, w razie potrzeby poddaje się badaniom specjalistycznym identyfikującym ich właściwości fizykochemiczne, rodzaj lub inne cechy mogące przyczynić się do wykrycia sprawców oraz uzyskania lub utrwalenia dowodów popełnienia przestępstwa.
§  8.
1.
Dokumentację dotyczącą czynności, w tym materiały i dokumenty uzyskane lub wytworzone w związku z realizacją czynności, zawierające dowody popełnienia przestępstwa, Szef WSI przekazuje Prokuratorowi Generalnemu za pośrednictwem upoważnionego pisemnie żołnierza WSI.
2.
Materiały i dokumenty uzyskane lub wytworzone w związku z realizacją czynności, niezawierające dowodów popełnienia przestępstwa, podlegają niezwłocznemu, protokolarnemu, komisyjnemu zniszczeniu, zarządzanemu przez Szefa WSI.
3.
Zniszczenie materiałów i dokumentów, o których mowa w ust. 2, przeprowadza się przez:
1)
usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 1 i 2, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów, a w szczególności danych osobowych. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia;
2)
fizyczne zniszczenie dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 3.
§  9.
Do przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją czynności, w sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozporządzeniu, stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO ZGODĘ PROKURATORA GENERALNEGO NA ZARZĄDZENIE CZYNNOŚCI PRZEZ SZEFA WSI ORAZ ZARZĄDZENIE SZEFA WSI O PRZEPROWADZENIU CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO INFORMACJĘ SZEFA WSI DLA PROKURATORA GENERALNEGO O PRZEBIEGU CZYNNOŚCI I ICH WYNIKU

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO NOTATKĘ SŁUŻBOWĄ Z PRZEPROWADZONYCH CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR DRUKU ZAWIERAJĄCEGO PROTOKÓŁ KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW I DOKUMENTÓW UZYSKANYCH LUB WYTWORZONYCH W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ CZYNNOŚCI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR REJESTRU ZGÓD I ZARZĄDZEŃ DOTYCZĄCYCH CZYNNOŚCI

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.141.1495

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przeprowadzania i dokumentowania przez Wojskowe Służby Informacyjne niektórych czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także sposób przechowywania, przekazywania oraz niszczenia materiałów i dokumentów uzyskanych lub wytworzonych w związku z realizacją tych czynności.
Data aktu: 03/06/2004
Data ogłoszenia: 21/06/2004
Data wejścia w życie: 06/07/2004