Mundury pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 stycznia 2004 r.
w sprawie mundurów pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej

Na podstawie art. 95 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz stanowisk, na których pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz podległych im jednostek organizacyjnych są obowiązani do noszenia munduru;
2)
elementy składowe i wzory mundurów;
3)
czas używania mundurów.
§  2.
Do noszenia munduru, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, są obowiązani pracownicy, o których mowa w § 1 pkt 1, zatrudnieni na stanowiskach:
1)
kierownika nadzoru wodnego;
2)
kierownika zbiornika wodnego;
3)
kierownika elektrowni;
4)
kierownika stopnia piętrzącego (śluzy, jazu);
5)
nadzorcy odcinka wód śródlądowych;
6)
kierownika statku, mechanika maszyn na statku, bosmana w służbie pokładowej jednostki pływającej, starszego marynarza, marynarza;
7)
szypra, stermotorzysty, sternika;
8)
kierownika bosmanatu lub przystani;
9)
operatora śluzy, jazu, pompowni, pochylni;
10)
konserwatora budowli i urządzeń wodnych.
§  3.
1.
Elementy składowe munduru stanowią:
1)
marynarka z guzikami i dystynkcjami;
2)
marynarka damska z guzikami i dystynkcjami;
3)
spodnie zimowe;
4)
spódnica zimowa;
5)
spodnie letnie;
6)
spódnica letnia;
7)
kurtka nieprzemakalna z emblematem i dystynkcjami;
8)
bluza letnia z guzikami, emblematem i dystynkcjami;
9)
koszula;
10)
koszula damska;
11)
krawat;
12)
obuwie letnie;
13)
obuwie zimowe;
14)
czapka z emblematem;
15)
pasek do spodni;
16)
szalik;
17)
rękawiczki.
2.
Elementy składowe munduru z uwzględnieniem rodzaju materiału, koloru oraz czas ich używania są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Na czapce jest umieszczony emblemat składający się z wizerunku orła nad dwoma skrzyżowanymi kotwicami oraz okalających dziesięciu liści laurowych.
2.
Na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej jest umieszczony emblemat składający się z wizerunku dwóch skrzyżowanych kotwic i plakietki z napisem "RZGW".
3.
Dystynkcje umieszcza się na rękawach marynarki, naramiennikach bluzy letniej oraz po lewej stronie przodu kurtki nieprzemakalnej.
4.
Opis emblematu na czapce, emblematu na lewy rękaw bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej oraz dystynkcji jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Na guzikach zewnętrznych marynarki i bluzy letniej, wykonanych z tworzywa sztucznego w kolorze granatowym, umieszczony jest wizerunek kotwicy.
2.
Średnica guzika dużego wynosi 23 mm, a guzika małego 17 mm.
§  6.
Wzór munduru, wzór emblematu na czapce, emblematu na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej, wzór dystynkcji oraz wzór guzików do marynarki i bluzy letniej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
Dopuszcza się noszenie dotychczasowych mundurów do czasu ich zużycia, nie dłużej jednak niż do dnia 31 marca 2007 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ELEMENTY SKŁADOWE MUNDURU Z UWZGLĘDNIENIEM RODZAJU MATERIAŁU, KOLORU ORAZ CZAS ICH UŻYWANIA

Lp. Elementy składowe munduru Kolor, rodzaj materiału i cechy ubioru Ilość w szt. Czas używania w miesiącach
1 2 3 4 5
1 Marynarka z guzikami i dystynkcjami Ciemnogranatowa z elanowełny, z dwoma rzędami guzików, po trzy guziki w każdym rzędzie, u dołu marynarki po bokach kieszenie wszyte z patkami 1 36
2 Marynarka damska z guzikami i dystynkcjami Ciemnogranatowa z elanowełny, z dwoma rzędami guzików, po trzy guziki w każdym rzędzie, u dołu marynarki po bokach kieszenie wszyte z patkami 1 36
3 Spodnie zimowe Ciemnogranatowe z elanowełny, bez mankietów, z dwiema kieszeniami bocznymi wszytymi i jedną kieszenią tylną wszytą z prawej strony z patką 2 36
4 Spódnica zimowa Ciemnogranatowa z elanowełny, prosta, z kontrafałdą z tyłu 2 36
5 Spodnie letnie Ciemnogranatowe z elanobawełny, bez mankietów, z dwiema kieszeniami bocznymi wszytymi i jedną kieszenią tylną wszytą z prawej strony z patką 2 36
6 Spódnica letnia Ciemnogranatowa z elanobawełny, prosta, z kontrafałdą z tyłu 2 36
7 Kurtka nieprzemakalna z emblematem i dystynkcjami Czarna z materiału nieprzemakalnego, z podpinką, krytym suwakiem, z wszytymi dwiema skośnymi kieszeniami bocznymi bez patek, z odpinanym kapturem 1 36
8 Bluza letnia z guzikami, emblematem i dystynkcjami Beżowa z elanobawełny z krótkim rękawem i wykładanym kołnierzykiem, zapinana na guziki, z dwiema naszytymi na piersiach kieszeniami z patką zapinanymi na guzik 1 24
9 Koszula Biała z długimi rękawami bawełniana 2 24
10 Koszula damska Biała z długimi rękawami bawełniana 2 24
11 Krawat Czarny z włókna chemicznego 2 36
12 Obuwie letnie Czarne półbuty wiązane ze skóry para 24
13 Obuwie zimowe Czarne ze skóry z przedłużoną cholewką, ocieplane, na grubym spodzie para 24
14 Czapka z emblematem Ciemnogranatowa, okrągła, z elanobawełny, z dwoma białymi pokrowcami z elanobawełny na okres letni 1 36
15 Pasek do spodni Czarny ze skóry 1 36
16 Szalik Ciemnogranatowy z wełny 1 36
17 Rękawiczki Czarne ze skóry, ocieplane para 36

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OPIS EMBLEMATU NA CZAPCE, EMBLEMATU NA LEWY RĘKAW BLUZY LETNIEJ I KURTKI NIEPRZEMAKALNEJ ORAZ DYSTYNKCJI

Emblemat na czapce

Emblemat umieszczony jest na granatowej podkładce w kształcie elipsy o wielkiej osi poziomej długości 8 cm oraz małej osi pionowej długości 7 cm i składa się z haftowanego wizerunku orła o wymiarach 2 cm x 2 cm, koloru srebrnego na czerwonym tle, umieszczonego nad dwoma skrzyżowanymi szafirowymi haftowanymi kotwicami na białym polu o średnicy 2 cm, oraz okalających dziesięciu haftowanych liści laurowych koloru złotego.

Emblemat na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej

Emblemat składa się z części mieszczącej się w kole o średnicy 7 cm, zawierającej rysunek dwóch szafirowych skrzyżowanych kotwic w ciemnogranatowym otoku na białym tle oraz z prostokątnej plakietki o wymiarach 3,0 cm x 6,0 cm z granatowym napisem literami drukowanymi: "RZGW" na białym tle otoczonym ciemnogranatową ramką. Napis mieści się w polu o wymiarach 1,5 cm x 5,0 cm. Emblemat wykonany jest metodą termonadruku.

Dystynkcje

Dystynkcje oznacza się:

1. Na rękawach marynarki - paskiem z taśmy koloru złotego o szerokości 12 mm, odpowiednio do stanowiska. Paski naszywa się na podkładzie z materiału koloru szafirowego o szerokości 6,5 cm, przy czym dolny pasek dystynkcji naszywa się w odległości 1 cm od dolnej krawędzi podkładu. Odstęp pomiędzy paskami dystynkcji wynosi 3 mm. Dolny pasek dystynkcji umieszcza się w odległości 9 cm od dolnej krawędzi rękawa.

2. Na kurtce - paskiem z taśmy koloru złotego o szerokości 12 mm, odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Paski naszywa się na prostokątnym podkładzie z materiału szafirowego o wymiarach 9 cm x 6,5 cm (wymiar dłuższy w poziomie). Odstęp pomiędzy paskami wynosi 3 mm. Dolny pasek dystynkcji umieszcza się w odległości 1 cm od dolnej krawędzi podkładu.

3. Na naramiennikach - paskiem z taśmy koloru złotego, o szerokości 12 mm, odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Paski naszywa się na podkładzie z materiału szafirowego o wymiarach 6,5 cm x 4,5 cm, umieszczonym symetrycznie w środkowej części naramiennika. Pierwszy pasek dystynkcji umieszcza się od strony rękawa. Odległość pomiędzy paskami wynosi 3 mm. Naramienniki nosi się do bluzy.

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1803, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112, Nr 233, poz. 1957 i Nr 238, poz. 2022 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 165, poz. 1592, Nr 190, poz. 1865 i Nr 228, poz. 2259.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.13.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Mundury pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej.
Data aktu: 13/01/2004
Data ogłoszenia: 30/01/2004
Data wejścia w życie: 14/02/2004