Sposób sprawowania nadzoru i przeprowadzania kontroli w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu przez organy dozoru jądrowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 2003 r.
w sprawie sposobu sprawowania nadzoru i przeprowadzania kontroli w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu przez organy dozoru jądrowego

Na podstawie art. 63 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2001 r. Nr 3, poz. 18, Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 135, poz. 1145) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, przesyłają Prezesowi Państwowej Agencji Atomistyki informację o jednostkach organizacyjnych tych Agencji wykonujących działalność powodującą lub mogącą powodować narażenie ludzi i środowiska na promieniowanie jonizujące, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.
§  2.
Organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę powiadamia pisemnie Szefa właściwej Agencji o zarządzeniu kontroli, określając w powiadomieniu:
1)
jednostkę organizacyjną, która ma być poddana kontroli;
2)
zakres przedmiotowy kontroli;
3)
termin rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
4)
imię i nazwisko inspektora dozoru jądrowego, który ma przeprowadzić kontrolę, oraz numer jego legitymacji służbowej.
§  3.
Inspektor dozoru jądrowego przeprowadzający kontrolę jest obowiązany posiadać poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "ściśle tajne".
§  4.
1.
Inspektor dozoru jądrowego, przystępując do przeprowadzania kontroli, informuje kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej ABW lub AW o zakresie i programie czynności kontrolnych oraz o przewidywanym terminie ich zakończenia.
2.
Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej lub osoby przez niego upoważnionej.
3.
Inspektor dozoru jądrowego przeprowadzający kontrolę przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny służby, obowiązujących w kontrolowanej jednostce organizacyjnej ABW lub AW.
§  5.
Z przebiegu czynności kontrolnych inspektor dozoru jądrowego sporządza protokół.
§  6.
W przypadku wydania przez inspektora dozoru jądrowego przeprowadzającego kontrolę polecenia doraźnego, o którym mowa w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej ABW lub AW niezwłocznie informuje o tym Szefa właściwej Agencji.
§  7.
Protokół kontroli sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla inspektora dozoru jądrowego i kierownika kontrolowanej jednostki organizacyjnej.
§  8.
1.
Organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę sporządza wystąpienie pokontrolne zawierające ocenę działalności kontrolowanej jednostki organizacyjnej ABW lub AW, wynikającą z ustaleń zawartych w protokole kontroli, opis przyczyn powstania, zakresu i skutków stwierdzonych nieprawidłowości oraz termin, wnioski i zalecenia w sprawie ich usunięcia.
2.
Organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę przekazuje wystąpienie pokontrolne Szefowi właściwej Agencji, w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli.
§  9.
1.
Szef właściwej Agencji może zgłosić organowi dozoru jądrowego zarządzającemu kontrolę pisemnie umotywowane zastrzeżenia do treści wystąpienia pokontrolnego, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
2.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę przekazuje zgłaszającemu zastrzeżenia swoje stanowisko w tej sprawie na piśmie.
3.
Organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę odmawia, na piśmie, przyjęcia zastrzeżeń, jeżeli zostały zgłoszone po upływie terminu określonego w ust. 1.
§  10.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń do treści wystąpienia pokontrolnego organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę może polecić inspektorowi dozoru jądrowego, który ją przeprowadzał, podjęcie dodatkowych czynności kontrolnych w celu sprawdzenia zasadności zastrzeżeń zgłoszonych do treści wystąpienia pokontrolnego.
§  11.
1.
Organ dozoru jądrowego zarządzający kontrolę przekazuje Szefowi właściwej Agencji informację o wynikach kontroli, w terminie 14 dni od dnia zakończenia kontroli.
2.
Protokół kontroli, polecenia doraźne, o których mowa w art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, i wystąpienie pokontrolne stanowią podstawę opracowania informacji o wynikach kontroli.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.38.330

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób sprawowania nadzoru i przeprowadzania kontroli w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu przez organy dozoru jądrowego.
Data aktu: 20/02/2003
Data ogłoszenia: 06/03/2003
Data wejścia w życie: 21/03/2003