Szczegółowe zasady i tryb podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 19 września 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu podziału 15 % akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających;
2)
bank spółdzielczy - bank spółdzielczy, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy;
3)
bank regionalny - bank regionalny, który działał na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369, z późn. zm.3));
4)
bank zrzeszający - bank, o którym mowa w art. 2 pkt 2 ustawy;
5)
BGŻ S.A. - Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie;
6)
BGŻ - państwowo-spółdzielczy Bank Gospodarki Żywnościowej z siedzibą w Warszawie, działający do dnia przekształcenia go w BGŻ S.A.;
7)
osoba uprawniona - osobę, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy;
8)
staż pracy - łączny okres zatrudnienia w BGŻ, BGŻ S.A., bankach spółdzielczych, bankach regionalnych i zrzeszających, liczony od dnia powstania BGŻ do dnia wejścia w życie ustawy.
§  2.
1.
BGŻ S.A. wezwie osoby uprawnione do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku ogólnokrajowym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie BGŻ S.A. i we wszystkich oddziałach. Wezwanie może być również rozpowszechniane w inny zwyczajowo przyjęty sposób.
2.
Banki spółdzielcze oraz banki zrzeszające, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wezwą osoby uprawnione do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A.
3.
Banki spółdzielcze dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku lokalnym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie banku i we wszystkich oddziałach. Wezwanie może być rozpowszechnione także w inny, zwyczajowo przyjęty, sposób.
4.
Banki zrzeszające dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku ogólnokrajowym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie i we wszystkich oddziałach. Wezwanie może być rozpowszechnione także w inny, zwyczajowo przyjęty, sposób.
5.
Wezwanie powinno zawierać:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres banku sporządzającego listę;
2)
termin i miejsce składania oświadczeń;
3)
informację o obowiązku dołączenia do oświadczenia zaświadczenia, o którym mowa w § 3 ust. 4, lub innego dokumentu poświadczającego staż pracy;
4)
termin i miejsce wywieszenia list osób uprawnionych oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia oraz rozpatrzenia reklamacji;
5)
informacje, o których mowa w § 5 ust. 2;
6)
informacje o wymogach określonych w § 16 ust. 1 i 2;
7)
informację o skutkach niezłożenia oświadczenia w terminie, o którym mowa w pkt 2.
6.
BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki zrzeszające ponowią wezwanie, w sposób określony w ust. 1, 3 i 4, po upływie 30 dni od dnia ukazania się ogłoszenia po raz pierwszy, nie później jednak niż na 14 dni przed upływem terminu składania oświadczeń.
§  3.
1.
Osoby uprawnione, w terminie 3 miesięcy od dnia publikacji ogłoszenia, o którym mowa w § 2 ust. 1, złożą pisemne oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A. Osoba uprawniona może złożyć tylko jedno oświadczenie.
2.
Oświadczenie, o którym mowa w ust 1, składa się w banku, w którym osoba uprawniona jest lub była zatrudniona. W przypadku gdy bank nie istnieje lub został postawiony w stan upadłości lub likwidacji, oświadczenie składa się w BGŻ S.A., chyba że prawa i obowiązki banku przeszły na inny bank spółdzielczy lub zrzeszający.
3.
Oświadczenie osoby uprawnionej zawiera:
1)
imię (imiona), nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej;
2)
numer ewidencyjny PESEL;
3)
miejsce zamieszkania i adres;
4)
zamiar nabycia akcji BGŻ S.A. od Skarbu Państwa;
5)
wskazanie banku (BGŻ, BGŻ S.A., banku spółdzielczego, banku regionalnego lub zrzeszającego), w którym osoba uprawniona pracowała;
6)
informację o łącznym stażu pracy w BGŻ, BGŻ S.A., banku spółdzielczym, banku regionalnym lub zrzeszającym;
7)
zgodę osoby uprawnionej na przetwarzanie jej danych osobowych w związku z realizacją prawa do nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A.;
8)
datę złożenia oświadczenia i podpis osoby uprawnionej.
4.
Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, osoba uprawniona dołącza zaświadczenie o stażu pracy wydane przez BGŻ S.A., bank spółdzielczy lub zrzeszający. Banki te wydają zaświadczenie na wniosek osoby uprawnionej.
5.
W przypadku gdy bank nie istnieje, osoba uprawniona dołącza do oświadczenia o zamiarze nabycia akcji dokumenty poświadczające jej staż pracy, w szczególności świadectwa pracy, dokumenty sporządzone przez likwidatorów banków lub syndyków masy upadłości.
§  4.
Osoby uprawnione, które nie złożyły oświadczenia, o którym mowa w § 3, nie są umieszczane na listach osób uprawnionych określonych w § 5.
§  5.
1.
Po upływie terminu wskazanego w § 3 ust. 1 BGŻ S.A., banki spółdzielcze i banki zrzeszające sporządzą w terminie 30 dni listy osób uprawnionych, które złożyły oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2.
Listy osób uprawnionych uzupełnia się o osoby, które złożyły oświadczenia, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 137, poz. 1303).
3.
Listy, o których mowa w ust. 1, zawierają:
1)
imię (imiona) i nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej;
2)
numer ewidencyjny PESEL osoby uprawnionej;
3)
łączny staż pracy w BGŻ, BGŻ S.A., banku spółdzielczym, banku regionalnym lub zrzeszającym;
4)
grupę, o której mowa w § 6 ust. 2, do której osoba uprawniona została zaliczona.
4.
BGŻ S.A., banki spółdzielcze i banki zrzeszające niezwłocznie po sporządzeniu list osób uprawnionych wywieszą je w siedzibach oraz we wszystkich oddziałach. Listy osób uprawnionych wywieszane są na okres dwóch miesięcy.
§  6.
1.
Osoby uprawnione nabywają akcje BGŻ S.A. w równej liczbie w ramach grupy wyodrębnionej ze względu na łączny staż pracy.
2.
Osoby uprawnione nabywają akcje w następujących grupach stażowych:
1)
od 3 do 6 lat;
2)
powyżej 6 do 9 lat;
3)
powyżej 9 do 12 lat;
4)
powyżej 12 do 15 lat;
5)
powyżej 15 do 18 lat;
6)
powyżej 18 do 21 lat;
7)
powyżej 21 do 24 lat;
8)
powyżej 24 lat.
3.
W przypadku gdy osoba uprawniona była zatrudniona w więcej niż jednym banku, staż pracy podlega sumowaniu. W przypadku gdy osoba była zatrudniona jednocześnie w więcej niż jednym banku, staż pracy liczony jest jednokrotnie.
§  7.
1.
Osoby, które zostały pominięte na listach, którym wadliwie określono ich łączny staż pracy, dane osobowe lub zostały zaliczone do niewłaściwej grupy, w terminie dwóch miesięcy od dnia wywieszenia list, o których mowa w § 5 ust. 1, mogą złożyć reklamację.
2.
Reklamację składa się w banku, w którym osoba uprawniona złożyła oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji. Reklamację składa się na piśmie.
3.
Do reklamacji osoba uprawniona dołącza dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy, bądź poświadczające jej łączny staż pracy.
4.
Reklamację rozpatruje komisja powołana przez zarząd banku, w którym złożono oświadczenie, w terminie 21 dni od dnia jej złożenia. Komisje mogą być również powoływane w oddziałach banku. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
5.
Bank, w terminie 14 dni po rozpatrzeniu reklamacji, powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie jej rozpatrzenia.
§  8.
Osoby uprawnione, które zostały pominięte na listach, o których mowa w § 5, i nie złożyły reklamacji w terminie wskazanym w § 7 ust. 1, nie są umieszczane na listach, o których mowa w § 10 ust. 1.
§  9.
1.
Po zakończeniu postępowań reklamacyjnych BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki zrzeszające dokonają, w terminie 14 dni, odpowiedniej korekty list, o których mowa w § 5.
2.
Po dokonaniu korekty list, o których mowa w § 5, zarządy banków spółdzielczych oraz banków zrzeszających przekażą listy do BGŻ S.A., wraz z oświadczeniami o dochowaniu należytej staranności przy ich sporządzaniu.
3.
Listy osób uprawnionych są przekazywane w formie pisemnej oraz na nośniku magnetycznym lub optycznym, w terminie 14 dni od dnia ich sporządzenia, w sposób pozwalający na przetwarzanie danych w systemach informatycznych BGŻ S.A. BGŻ S.A. powiadomi banki spółdzielcze oraz banki zrzeszające o sposobie przekazywania oraz przetwarzania danych.
§  10.
1.
BGŻ S.A. sporządzi zbiorczą listę osób uprawnionych obejmującą osoby znajdujące się na listach banków spółdzielczych, banków zrzeszających oraz BGŻ S.A.
2.
Zbiorcza lista zawiera dane określone w § 5 ust. 3. Osoba uprawniona może być umieszczona tylko jeden raz na tej liście.
§  11.
1.
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa przekaże BGŻ S.A. informacje o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia osobom uprawnionym umieszczonym na zbiorczej liście, o której mowa w § 10 ust. 1.
2.
Zarząd BGŻ S.A. w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określi liczbę akcji przypadającą na każdą z wyodrębnionych grup stażowych, o których mowa w § 6 ust. 2.
3.
Liczba akcji przypadających na każdą z grup stażowych ma być podzielna w liczbach całkowitych przez liczbę osób tworzących grupę.
4.
Liczba akcji przypadających na jedną osobę uprawnioną w grupie o większym stażu pracy nie może być mniejsza niż liczba akcji przypadających na jedną osobę w grupie o mniejszym stażu pracy.
§  12.
1.
Po dokonaniu czynności określonych w § 7-11 zarząd BGŻ S.A. sporządzi ostateczną zbiorczą listę osób uprawnionych uzupełnioną o dane dotyczące liczby akcji przysługujących osobom uprawnionym i przekaże ją ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wraz z oświadczeniem zarządu BGŻ S.A. o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu listy.
2.
BGŻ S.A. przekaże bankom spółdzielczym i bankom zrzeszającym wyciągi ze zbiorczej listy osób uprawnionych, uzupełnione o dane dotyczące liczby akcji przysługujących osobom uprawnionym, w celu udostępnienia tych wyciągów osobom uprawnionym poprzez wywieszenie ich w siedzibach i oddziałach banków.
§  13.
1.
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa w terminie 30 dni od dnia przekazania ostatecznej zbiorczej listy osób uprawnionych sporządzonej przez BGŻ S.A. ogłosi w dzienniku ogólnokrajowym o przystąpieniu do przekazywania akcji osobom uprawnionym.
2.
Umowę zbycia akcji z osobami uprawnionymi zawiera minister właściwy do spraw Skarbu Państwa. Dokument umowy zbycia akcji sporządza BGŻ S.A. w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa.
3. 1
 (uchylony).
§  14.
1.
Banki spółdzielcze i zrzeszające po uzgodnieniu z BGŻ S.A. oraz BGŻ S.A. poinformują w sposób, o którym mowa w § 2 ust. 1, 3 i 4, o przystąpieniu przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa do przekazywania akcji osobom uprawnionym.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
firmę (nazwę), siedzibę i adres oddziałów BGŻ S.A., w których można zawrzeć umowę nabycia akcji;
2)
ogólną liczbę akcji przeznaczonych do nieodpłatnego przekazania osobom uprawnionym;
3)
ogólną liczbę osób uprawnionych;
4)
okres, w którym osoby uprawnione mogą nabywać przysługujące im akcje;
5)
inne informacje mogące usprawnić zawieranie umów z uprawnionymi.
§  15.
Niezwłocznie po dokonaniu czynności związanych z przekazaniem akcji osobom uprawnionym BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki zrzeszające przekażą ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa pisemne sprawozdania z dokonanych czynności.
§  16.
1.
Osoby uprawnione, które złożyły oświadczenia, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim, dołączają zaświadczenia o stażu pracy za okres sprzed przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2.
Osobom uprawnionym, które nie dołączyły zaświadczeń, o których mowa w ust. 1, staż pracy liczony jest wyłącznie od dnia powstania BGŻ S.A.
3.
Bank spółdzielczy w upadłości przesyła do BGŻ S.A. dokumentację dotyczącą listy osób uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A. utworzoną na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 11 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu podziału 15 % akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione (Dz. U. Nr 8, poz. 76), w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
4.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 3, obejmuje w szczególności: oświadczenia osób uprawnionych, zaświadczenia o stażu pracy, listę osób uprawnionych do nabycia akcji BGŻ S.A., dokumenty dotyczące złożonych i rozpatrzonych reklamacji.
5.
Do listy, o której mowa w § 5 ust. 1, BGŻ S.A. dołącza listy osób uprawnionych, z banków spółdzielczych, w których postępowanie upadłościowe zostało zakończone, sporządzone przez syndyków masy upadłości na podstawie rozporządzenia wymienionego w ust. 3.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.4)
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 97, poz. 868).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 111, poz. 1195, z 2002 r. Nr 141, poz. 1178 i Nr 216, poz. 1824 oraz z 2003 r. Nr 137, poz. 1303.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 704, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 121, poz. 770 i Nr 140, poz. 939 oraz z 2000 r. Nr 119, poz. 1252.

4) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Skarbu Państwa z dnia 11 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu podziału 15 % akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione (Dz. U. Nr 8, poz. 76), które utraciło moc z dniem 6 września 2003 r.

1 § 13 ust. 3 uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.150.1069) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.169.1649

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione.
Data aktu: 19/09/2003
Data ogłoszenia: 29/09/2003
Data wejścia w życie: 07/10/2003