Tryb postępowania organów w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemca oraz sposób odnotowywania w dokumencie podróży wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub decyzji o wydaleniu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 12 sierpnia 2003 r.
w sprawie trybu postępowania organów w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemca oraz sposobu odnotowywania w dokumencie podróży wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub decyzji o wydaleniu

Na podstawie art. 100 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 128, poz. 1175) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca następuje z urzędu lub na pisemny wniosek złożony przez organy, o których mowa w art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach.
2.
Wniosek o wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca powinien zawierać:
1)
dane osobowe cudzoziemca, w tym:
a)
imię i nazwisko,
b)
datę i miejsce urodzenia,
c)
imiona rodziców,
d)
obywatelstwo,
e)
dotychczasowe miejsce pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
f)
miejsce stałego pobytu za granicą;
2)
dane małoletnich dzieci pozostających pod opieką cudzoziemca - w zakresie, o którym mowa w pkt 1;
3)
informację o posiadanym przez cudzoziemca dokumencie stwierdzającym tożsamość, a w razie jego braku - dowody potwierdzające tożsamość;
4)
wskazanie podstawy prawnej uprawniającej do wydania decyzji o wydaleniu;
5)
uzasadnienie.
3.
W przypadku gdy względy obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, albo interes Rzeczypospolitej Polskiej wymagają niezwłocznego doprowadzenia cudzoziemca do granicy, wniosek o wydanie decyzji o wydaleniu powinien ponadto zawierać:
1)
przewidywany termin i sposób wydalenia;
2)
przewidywane koszty wydalenia, jeżeli są możliwe do ustalenia w dniu złożenia wniosku.
4.
Jeżeli nie można ustalić danych, o których mowa w ust. 2 pkt 1, wniosek powinien wskazywać przyczyny niemożności ich ustalenia oraz dane uprawdopodobnione.
§  2.
1. 2
 W przypadku gdy cudzoziemiec podlegający wydaleniu nie posiada dokumentu podróży, właściwy komendant wojewódzki Policji, Komendant Główny Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant placówki Straży Granicznej lub wojewoda, który wydał decyzję o wydaleniu z urzędu, występuje z wnioskiem na piśmie do właściwego obcego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego o wydanie dokumentu podróży.
1a. 3
 W uzasadnionych przypadkach przed wydaniem dokumentu podróży, o którym mowa w ust. 1, w celu potwierdzenia posiadanego obywatelstwa właściwe organy Policji i Straży Granicznej umożliwiają spotkanie urzędnika konsularnego i przeprowadzenie rozmowy z cudzoziemcem w pomieszczeniach urzędu konsularnego lub w pomieszczeniach organu wnioskującego o wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Jeżeli w Rzeczypospolitej Polskiej nie ma przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego kraju pochodzenia cudzoziemca, o wydanie dokumentu podróży w przypadku, o którym mowa w ust. 1, występuje Komendant Główny Straży Granicznej do właściwych organów kraju pochodzenia cudzoziemca.
§  3. 4
 Komendant wojewódzki Policji, komendant powiatowy (miejski) Policji, komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej odnotowuje w dokumencie podróży wydanie decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez odciśnięcie datownika oraz pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną i podpis upoważnionego funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej.
§  4.
Wojewoda odnotowuje wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca w dokumencie podróży przez odciśnięcie datownika oraz pieczęci zawierającej rodzaj i numer decyzji, podstawę prawną i podpis upoważnionego pracownika.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r. 5
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2008 r. (Dz.U.08.37.209) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2008 r.
3 § 2 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 lutego 2008 r. (Dz.U.08.37.209) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2008 r.
4 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2008 r. (Dz.U.08.37.209) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2008 r.
5 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu postępowania oraz wzorów dokumentów w sprawach cudzoziemców (Dz. U. Nr 68, poz. 716 i Nr 138, poz. 1562, z 2002 r. Nr 189, poz. 1586 oraz z 2003 r. Nr 20, poz. 176 i Nr 133, poz. 1243), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w zakresie postępowania w sprawie wydalania cudzoziemców i zobowiązywania ich do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.146.1427

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania organów w postępowaniu w sprawie wydalenia cudzoziemca oraz sposób odnotowywania w dokumencie podróży wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub decyzji o wydaleniu.
Data aktu: 12/08/2003
Data ogłoszenia: 22/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003