Organizacja służby w Straży Granicznej w systemie skoszarowanym oraz sposób jej pełnienia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 25 czerwca 2002 r.
w sprawie organizacji służby w Straży Granicznej w systemie skoszarowanym oraz sposobu jej pełnienia.

Na podstawie art. 153 ust. 9 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1080, 1088, 1489, 1723, 1860 i 2608) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie kandydackiej,
2)
czas służby - czas, w którym funkcjonariusz uczestniczy w zajęciach służbowych lub wykonuje powierzone mu obowiązki służbowe,
3)
czas pozasłużbowy - czas wolny od zajęć służbowych i wykonywania obowiązków służbowych, pozostawiony do dyspozycji funkcjonariusza,
4)
dni wolne od zajęć służbowych - niedziele, święta państwowe oraz inne dni wolne od służby ustalone na podstawie odrębnych przepisów,
5)
terenowa komórka organizacyjna - wydział, kompanię, pluton, grupę.
§  2. 
Służba w systemie skoszarowanym pełniona jest przez całą dobę.
§  3. 
1. 
Organizację służby w systemie skoszarowanym ustalają:
1)
Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Straży Granicznej, Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej, komendant placówki Straży Granicznej i komendant dywizjonu Straży Granicznej - w podległych jednostkach organizacyjnych,
2)
kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Straży Granicznej - w podległych komórkach organizacyjnych.
2. 
Ustalając organizację służby w systemie skoszarowanym, określa się dzienny tok służby oraz wyznacza miejsce zakwaterowania i przebywania funkcjonariuszy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Zasady pełnienia przez funkcjonariuszy służby granicznej, prowadzenia działań granicznych oraz wykonywania czynności administracyjno-porządkowych regulują odrębne przepisy.
§  4. 
1. 
Przełożeni, o których mowa w § 3 ust. 1, określając dzienny tok służby, kierują się zadaniami stawianymi funkcjonariuszom, warunkami zakwaterowania, możliwościami bazy szkoleniowo-rekreacyjnej oraz ustaleniami zawartymi w obowiązujących programach szkolenia.
2. 
Dzienny tok służby określa w szczególności godziny:
1)
pobudki i capstrzyku,
2)
przerw na posiłki,
3)
apeli,
4)
szkoleń programowych,
5)
obsługi uzbrojenia i sprzętu,
6)
prac porządkowo-gospodarczych,
7)
czasu pozasłużbowego.
3. 
W dziennym toku służby uwzględnia się:
1)
8-godzinny czas snu w ciągu doby,
2)
organizację żywienia z przerwami między posiłkami do 6 godzin, z wyjątkiem okresu pomiędzy kolacją a śniadaniem,
3)
czas pozasłużbowy od 2 do 4 godzin w dni, które nie są dniami wolnymi od zajęć służbowych.
§  5. 
1. 
Funkcjonariusze pełnią służbę zgodnie z dziennym tokiem służby, o którym mowa w § 4 ust. 2.
2. 
Nie wyznacza się do pełnienia służb funkcjonariuszy zawieszonych w czynnościach służbowych, można ich jednak wyznaczać do prac porządkowo-gospodarczych na terenie obiektów Straży Granicznej.
3. 
W szczególnie uzasadnionych okolicznościach kierownik terenowej komórki organizacyjnej, za zgodą przełożonego, o którym mowa w § 3 ust. 1, lub jego zastępców, może zarządzić zmiany w dziennym toku służby obowiązującym podległych mu funkcjonariuszy.
§  6. 
1. 
Kierownik terenowej komórki organizacyjnej może zorganizować w czasie pozasłużbowym dodatkowe zajęcia szkoleniowe dla podległych mu funkcjonariuszy uzyskujących niezadowalające wyniki na studiach lub w szkoleniu, dopuszczających się zaniedbań w służbie lub zaniedbań w utrzymaniu uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia.
2. 
Czas zajęć, o których mowa w ust. 1, nie może przekraczać jednorazowo więcej niż połowę czasu pozasłużbowego.
3. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusz obowiązany jest przebywać w miejscu zakwaterowania. W innych miejscach na terenie obiektów Straży Granicznej funkcjonariusz może przebywać po uzyskaniu zgody dowódcy drużyny lub wyższego przełożonego, a w czasie ich nieobecności - zgody służby dyżurnej.
4. 
O wyjściu do innego miejsca na terenie obiektów Straży Granicznej funkcjonariusz jest obowiązany powiadomić służbę dyżurną.
§  7. 
1. 
W dni wolne od zajęć służbowych:
1)
nie ogłasza się pobudki, funkcjonariusze wstają w ustalonym czasie,
2)
nie przeprowadza się apeli, można jednak przeprowadzać zbiórki w celu sprawdzenia stanu osobowego funkcjonariuszy,
3)
nie prowadzi się szkolenia programowego; w uzasadnionych przypadkach przełożeni, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą zarządzić przeprowadzenie dodatkowych zajęć szkoleniowych.
2. 
Czas dodatkowych zajęć szkoleniowych, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie może przekraczać 5 godzin dziennie.
§  8. 
1. 
Kierownik terenowej komórki organizacyjnej sprawuje nadzór nad przestrzeganiem dziennego toku służby przez podległych mu funkcjonariuszy.
2. 
Przełożeni, o których mowa w § 3 ust. 1, organizują doraźny nadzór służbowy nad przestrzeganiem dziennego toku służby w podległych im jednostkach lub komórkach organizacyjnych.
§  9. 
1. 
Funkcjonariusza kwateruje się na terenie jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę.
2. 
Utrzymanie porządku w miejscu zakwaterowania należy do obowiązków zakwaterowanych tam funkcjonariuszy. Prowadzenie prac porządkowych w miejscu zakwaterowania nie zwalnia od wykonywania innych obowiązków i zajęć służbowych.
3. 
Sprzątanie poranne kończy się przed rozpoczęciem apelu porannego, a wieczorne - przed capstrzykiem.
§  10. 
W czasie pozasłużbowym funkcjonariusze mogą:
1)
w miejscu zakwaterowania i w innych wyznaczonych miejscach przebywać bez kurtek lub w ubiorze sportowym,
2)
poza obiektami Straży Granicznej nosić ubrania cywilne.
§  11. 
1. 
Funkcjonariusze spożywają posiłki w miejscu do tego wyznaczonym. W uzasadnionych przypadkach spowodowanych brakiem możliwości przygotowania posiłków w obiektach Straży Granicznej, przełożony, o którym mowa w § 3 ust. 1, może zezwolić na inny sposób żywienia.
2. 
Jakość przygotowywanych posiłków oraz ich zgodność z jadłospisem, a także utrzymanie higieny ich przygotowania i spożywania regulują przepisy w sprawie gospodarki żywnościowej w Straży Granicznej.
§  12. 
1. 
Funkcjonariusze mogą w celach pozasłużbowych opuszczać teren jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której pełnią służbę, po złożeniu ślubowania i za zgodą właściwych przełożonych na podstawie przepustki stałej lub jednorazowej.
2. 
W uzasadnionych przypadkach przełożeni, o których mowa w § 3 ust. 1, mogą udzielić przepustek jednorazowych funkcjonariuszom, którzy nie złożyli ślubowania.
§  13. 
1. 
Przepustkę stałą funkcjonariusz otrzymuje w dniu złożenia ślubowania.
2. 
Przepustka stała uprawnia do przebywania poza jednostką organizacyjną Straży Granicznej:
1)
w dni powszednie - w czasie pozasłużbowym, do pół godziny przed capstrzykiem,
2)
w dni powszednie poprzedzające dni wolne od zajęć służbowych - do pół godziny przed capstrzykiem następnego dnia lub ostatniego dnia wolnego od zajęć służbowych

- z zastrzeżeniem ust. 4.

3. 
Zgodę na wyjście na przepustkę stałą udziela:
1)
funkcjonariuszom pełniącym służbę w kompanii lub plutonie - dowódca plutonu, w którym pełnią służbę, lub przełożeni dowódcy plutonu,
2)
pozostałym funkcjonariuszom - kierownik terenowej komórki organizacyjnej, w której pełnią służbę, wyznaczony przez niego funkcjonariusz w służbie przygotowawczej lub stałej oraz przełożeni kierownika komórki organizacyjnej.
4. 
Zgody na wyjście funkcjonariusza na przepustkę stałą nie udziela się w:
1)
okresie zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych,
2)
czasie wykonywania kary dyscyplinarnej zakazu opuszczania miejsca zakwaterowania.
5. 
Zgody na wyjście na przepustkę stałą można odmówić funkcjonariuszowi w przypadku:
1)
dopuszczenia się przez funkcjonariusza naruszenia dyscypliny służbowej lub innych zaniedbań w służbie albo osiągnięcia niezadowalających wyników w szkoleniu,
2)
zaistnienia ważnych potrzeb służbowych.
6. 
Przepustka jednorazowa uprawnia do przebywania poza jednostką organizacyjną Straży Granicznej w okresie, na który została wystawiona, i jest równoznaczna ze zwolnieniem od zajęć służbowych w tym czasie.
7. 
Uprawnionym do udzielenia przepustki jednorazowej na prośbę funkcjonariusza jest:
1)
na okres do 24 godzin - dowódca plutonu, szef kompanii, a w przypadku funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 3 pkt 2, wyznaczony przez kierownika terenowej komórki organizacyjnej funkcjonariusz w służbie przygotowawczej lub stałej,
2)
na okres do 72 godzin - dowódca kompanii, kierownik terenowej komórki organizacyjnej w przypadku funkcjonariuszy, o których mowa w ust. 3 pkt 2, oraz wyżsi przełożeni.
8. 
W uzasadnionych przypadkach, podyktowanych interesem służby, kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może tymczasowo wstrzymać, częściowo lub całkowicie, wyjścia funkcjonariuszy na przepustki.
9. 
O wyjściu na przepustkę i o powrocie z niej funkcjonariusz melduje służbie dyżurnej, która odnotowuje fakt wyjścia i powrotu w książce ewidencji wychodzących z koszar.
§  14. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 16 czerwca 2002 r.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia 2 .
1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej – sprawy wewnętrzne kieruje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 2 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.631 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja służby w Straży Granicznej w systemie skoszarowanym oraz sposób jej pełnienia.
Data aktu: 25/06/2002
Data ogłoszenia: 25/04/2024
Data wejścia w życie: 02/07/2002, 16/06/2002