Organizacja oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie organizacji oraz warunków i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 29, poz. 320, Nr 42, poz. 473, Nr 63, poz. 634, Nr 125, poz. 1367, Nr 126, poz. 1382 i Nr 128, poz. 1407 i 1408 oraz z 2002 r. Nr 37, poz. 329 i Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną:
1)
na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych,
2)
w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1,
3)
w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium.
§  2. 
Wojskowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, określone w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w szczególności: sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny; prowadzi działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, w tym związaną z rozpoznaniem czynników zagrożeń biologicznych w ramach systemu wykrywania skażeń w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem i jakością zdrowotną żywności znajdującej się w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz dostarczanej do tych jednostek, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
§  3. 
Wojskowa Inspekcja Sanitarna współdziała z Państwową Inspekcją Sanitarną, Państwową Inspekcją Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Inspekcją Ochrony Środowiska, Państwową Inspekcją Pracy, wojskowymi organami weterynaryjnymi, a także służbą medycyny pracy oraz inspektorami bezpieczeństwa i higieny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, jak również ze służbami wojsk obcych - przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium - właściwymi w sprawach nadzoru sanitarnohigienicznego, działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej oraz medycyny prewencyjnej.
§  4. 
1. 
Organami Wojskowej Inspekcji Sanitarnej są wojskowi inspektorzy sanitarni.
2. 
Wojskowymi inspektorami sanitarnymi są:
1)
Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego,
2)
Szef Wojskowej Inspekcji Sanitarnej - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego,
3)
komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej,
4)
inspektorzy wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
3.  1
 Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego oraz pozostałych wojskowych inspektorów sanitarnych powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.
§  5. 
1.  2
 Wojskową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego, podległy dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.
2. 
Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonuje zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla Głównego Inspektora Sanitarnego, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, zwani dalej "komendantami", wykonują swoje zadania przy pomocy podległych im wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
2. 
Komendanci wykonują swoje zadania na terenie:
1)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy - województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego oraz powiatu drawskiego,
2)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni - województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego, z wyłączeniem powiatu drawskiego, oraz na okrętach Marynarki Wojennej,
3)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie - województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego,
4)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie - województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
5)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu - województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.
3. 
Komendanci przedstawiają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego analizę i ocenę stanu sanitarnohigienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej i epizootycznej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, na obszarze ich działania, raz na kwartał, w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
§  7. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, podlegają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego.
§  8. 
Badania i analizy, w zakresie określonym przez organy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, wykonują laboratoria i pracownie wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
§  9. 
1. 
W rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawach należących do zakresu zadań i kompetencji Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, organami właściwymi są wojskowi inspektorzy sanitarni, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Organem właściwym w pierwszej instancji w dziedzinie:
1)
higieny radiacyjnej,
2)
zapobiegawczego nadzoru sanitarnego w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej dla budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych

- jest komendant.

3. 
W postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do wojskowych inspektorów sanitarnych, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, jest Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego.
§  10. 
1. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonują zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla państwowych inspektorów sanitarnych. W związku z wykonywanymi czynnościami są oni upoważnieni w szczególności do:
1)
wstępu do jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, w tym również na okręty Marynarki Wojennej, oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład, dla przeprowadzenia kontroli stanu sanitarnohigienicznego, warunków higieny służby i pracy oraz oceny sytuacji epidemiologicznej,
2)
wstępu na teren obiektów zajmowanych przez żołnierzy wojsk obcych i ich personel cywilny przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium, dla oceny sytuacji epidemiologicznej,
3)
wydawania zaleceń w sprawach zachowania higieny we wszystkich działach higieny wojskowej oraz zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym, jak również w sprawach zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych,
4)
wstępu do obiektów będących w trakcie budowy prowadzonej na terenie jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych, zdrowotnych i epidemiologicznych, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.
3. 
Jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa w ust. 2, spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje unieruchomienie stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia, zamknięcie obiektu, wyłączenie z eksploatacji środka transportu, wycofanie z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
4. 
O wydanej decyzji wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, powiadamia niezwłocznie przełożonych kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Wydanie decyzji wraz z uzasadnieniem i zaleceniami wojskowy inspektor sanitarny dokumentuje wpisem w książce kontroli, potwierdzając go własnoręcznym podpisem i pieczątką.
5. 
Uruchomienie zamkniętego obiektu lub jego części oraz wyłączonego urządzenia albo stanowiska pracy może nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody przez właściwego wojskowego inspektora sanitarnego. O fakcie tym wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, zawiadamia niezwłocznie Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
6. 
Przepisów ust. 2-5 nie stosuje się w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium. W przypadku zaistnienia zagrożeń epidemicznych bądź stwierdzenia rażących zaniedbań w zakresie higieny środowiska, wojskowy inspektor sanitarny powiadamia właściwe służby wojsk obcych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
7. 
Wzór pieczątki wojskowego inspektora sanitarnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Wojskowy inspektor sanitarny uczestniczy w dopuszczaniu do użytku obiektów budowlanych oraz okrętów Marynarki Wojennej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
Wojskowemu inspektorowi sanitarnemu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko oddaniu do użytku wybudowanego lub przebudowanego obiektu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w toku wykonywanego nadzoru sanitarnohigienicznego stwierdzono, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych lub zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.
3. 
Zgłoszenie sprzeciwu, o którym mowa w ust. 2, wstrzymuje oddanie obiektu do użytku do czasu wydania decyzji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
§  12. 
Dowódcy (szefowie, komendanci, kierownicy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w przypadku stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki w zakresie: zachowania higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym oraz zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życie, są obowiązani:
1)
wykonywać zalecenia wojskowego inspektora sanitarnego, dotyczące poprawy stanu sanitarnohigienicznego, sytuacji epidemiologicznej oraz warunków higieny służby i pracy,
2)
w terminie trzydziestu dni od dnia przeprowadzenia kontroli i stwierdzenia uchybień, pisemnie poinformować właściwego wojskowego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.
§  13. 
Osoby dokonujące czynności kontrolnych podlegają przy wykonywaniu swoich zadań ochronie prawnej, przewidzianej w odrębnych przepisach dla funkcjonariuszy publicznych.
§  14. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni, wykonując swoje zadania, posługują się legitymacją wojskowego inspektora sanitarnego wydaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 marca 2000 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną (Dz. U. Nr 17, poz. 220).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PIECZĄTKI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

GŁÓWNY

INSPEKTOR SANITARNY

WOJSKA POLSKIEGO

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

ZASTĘPCA GŁÓWNEGO

INSPEKTORA SANITARNEGO

WOJSKA POLSKIEGO

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP BYDGOSZCZ

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP GDYNIA

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP KRAKÓW

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP MODLIN

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP WROCŁAW

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

1 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2015 r. (Dz.U.2015.810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2015 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 maja 2015 r. (Dz.U.2015.810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2015 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.97.872

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 02/07/2002
Data wejścia w życie: 17/07/2002