Warunki, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU
z dnia 10 stycznia 2002 r.
w sprawie warunków, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.

Na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314, z 2001 r. Nr 85, poz. 924 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 33) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Uczelnia zawodowa może utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową, jeżeli:
1)
przedstawi koncepcję kształcenia zawodowego w ramach kierunku lub specjalności zawodowej, zawierającą w szczególności charakterystykę absolwenta,
2)
przedstawi plany studiów i programy nauczania gwarantujące realizację koncepcji kształcenia zawodowego:
a)
obejmujące okres co najmniej 6, a w przypadku studiów kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego "inżynier" - 7 semestrów zajęć dydaktycznych oraz odrębnie co najmniej 15 tygodni praktyki,
b)
przewidujące na studiach dziennych co najmniej 2200 godzin zajęć dydaktycznych, bez praktyki zawodowej,
c)
przewidujące na studiach wieczorowych i zaocznych nie mniej niż 80% godzin zajęć dydaktycznych przewidzianych na studiach dziennych oraz obejmujące ten sam zakres treści programowych,
3)
spełnia wymagania dotyczące minimalnej liczby nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy, zatrudnionych w uczelni, zwane dalej "minimum kadrowym", oraz proporcji liczby nauczycieli akademickich do liczby studentów,
4)
posiada bazę materialną i dydaktyczną zapewniającą prawidłową realizację celów kształcenia, w tym odpowiednią liczbę sal dydaktycznych, laboratoriów i pracowni,
5)
posiada bibliotekę wyposażoną w literaturę zalecaną w ramach poszczególnych przedmiotów; w przypadku braku biblioteki uczelnianej w uczelni nowo tworzonej należy przedstawić wiarygodne plany jej utworzenia w ciągu pierwszego roku działalności szkoły,
6)
zapewnia odbycie przez studentów praktyk przewidzianych w planach studiów.
§  2. 
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kierunku lub specjalności zawodowej w państwowej uczelni zawodowej jest ponadto potwierdzone zaangażowanie organizacyjne i finansowe organów samorządu terytorialnego i społeczności lokalnej.
§  3. 
1. 
Minimum kadrowe w uczelni zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7, dla każdego kierunku studiów stanowi zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
1)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów,
2)
sześciu nauczycieli akademickich, w tym co najmniej czterech posiadających stopień naukowy, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tym kierunku studiów, posiadających udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
2. 
W uczelni zawodowej prowadzącej kierunek studiów artystycznych niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego bądź posiadających kwalifikacje artystyczne II stopnia, reprezentujących dyscyplinę artystyczną związaną ze specjalnościami danego kierunku studiów, w tym co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy.
§  4. 
1. 
Minimum kadrowe w uczelni zawodowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 7, dla każdej specjalności zawodowej stanowi zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
1)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tej specjalności studiów,
2)
czterech nauczycieli akademickich, w tym co najmniej trzech posiadających stopień naukowy, o specjalnościach naukowych, w których uzyskiwane są dyplomy na tej specjalności studiów, posiadających udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
2. 
W uczelni zawodowej prowadzącej specjalność artystyczną niezbędne jest zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego bądź posiadających kwalifikacje artystyczne II stopnia, reprezentujących dyscyplinę artystyczną związaną z daną specjalnością, w tym co najmniej jednego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy.
§  5. 
1. 
Osoby, o których mowa w § 3, 4 i 7, mogą być zaliczone do minimum kadrowego nie więcej niż w dwóch uczelniach.
2. 
Do minimum kadrowego, o którym mowa w § 3 i 4, mogą być wliczone wyłącznie osoby posiadające co najmniej tytuł zawodowy magistra lub równorzędny.
§  6. 
Liczba studentów odbywających studia na kierunku lub specjalności zawodowej nie może przekraczać trzydziestokrotnej liczby nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujących proces dydaktyczny na tym kierunku lub specjalności.
§  7. 
Do dnia 1 października 2005 r. minimum kadrowe w uczelni zawodowej stanowią:
1)
dla kierunków "pielęgniarstwo" i "położnictwo" - zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
a)
trzech nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
b)
czterech nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
c)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł zawodowy magistra i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym,
2)
dla specjalności "pielęgniarstwo" i "położnictwo" - zatrudnienie, w pełnym wymiarze czasu pracy, co najmniej:
a)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
b)
dwóch nauczycieli akademickich posiadających stopień naukowy, o specjalnościach w zakresie nauk medycznych,
c)
czterech nauczycieli akademickich posiadających tytuł zawodowy magistra i prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz udokumentowane doświadczenie zawodowe zdobyte poza szkolnictwem wyższym.
§  8. 
Uczelnie zawodowe utworzone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i niespełniające warunków określonych w rozporządzeniu dostosują się do tych warunków nie później niż do dnia 1 października 2002 r.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 lipca 2001 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową (Dz. U. Nr 78, poz. 834).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.8.64

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki, jakie powinna spełniać uczelnia zawodowa, aby utworzyć i prowadzić kierunek lub specjalność zawodową.
Data aktu: 10/01/2002
Data ogłoszenia: 31/01/2002
Data wejścia w życie: 15/02/2002