Sposób poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenie rejestru podatku oraz tryb wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1) I MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 grudnia 2002 r.
w sprawie sposobu poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku oraz trybu wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
 Rozporządzenie określa:
1)
sposób pobierania przez notariuszy podatku od spadków i darowizn od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie, zwanego dalej "podatkiem";
2)
treść rejestru podatku oraz sposób jego prowadzenia;
3)
tryb wykonywania przez notariusza czynności związanych z poborem podatku;
4)
sposób udzielania pouczeń stronom oraz udzielania wyjaśnień;
5)
termin dokonywania wpłat pobranego podatku.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
organie podatkowym - rozumie się przez to naczelnika urzędu skarbowego;
2)
urzędzie skarbowym - rozumie się przez to urząd skarbowy obsługujący właściwy organ podatkowy.
§  2.
Notariusze wpłacają podatek na rachunek urzędu skarbowego, na którego obszarze działania ma siedzibę kancelaria notarialna.
§  3.
1.
Notariusz określa w treści sporządzanych aktów notarialnych i na odpisach wydawanych stronom podstawę i sposób obliczenia podatku, w szczególności w przypadku:
1)
darowizny - określa przedmiot darowizny, jej wartość, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego obdarowanego z darczyńcą, kwotę pobranego podatku bądź podstawę prawną niepobrania podatku;
2)
nieodpłatnego zniesienia współwłasności - określa przedmiot czynności, wartość rzeczy lub prawa majątkowego w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności przysługującego nabywcy przed jej zniesieniem, grupę podatkową wynikającą z osobistego stosunku łączącego zbywcę z nabywcą, kwotę pobranego podatku bądź podstawę prawną niepobrania podatku.
2.
Jeżeli przedmiotem darowizny jest prawo majątkowe polegające na obowiązku świadczenia na rzecz nabywcy, a wartość tego świadczenia nie może być przy sporządzaniu aktu ustalona, notariusz nie oblicza i nie pobiera podatku, lecz jest obowiązany przesłać urzędowi skarbowemu odpis sporządzonego aktu w terminie dwóch tygodni od dnia dokonania czynności.
§  4.
1.
Notariusz sporządzając akt notarialny obejmujący czynność, z tytułu której jest płatnikiem, ma obowiązek:
1)
pouczyć strony o skutkach przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym w razie zatajenia lub podania niezgodnie z rzeczywistością danych mogących mieć wpływ na wysokość podatku;
2)
pouczyć strony o przysługującym organowi podatkowemu prawie podwyższenia wartości nabytych rzeczy lub praw majątkowych, jeżeli wartość podana przez strony nie odpowiada wartości rynkowej.
2.
O pouczeniu stron oraz udzielonych wyjaśnieniach notariusz sporządza wzmiankę w akcie.
§  5. 2
1.
 Notariusz może sporządzić akt notarialny bez pobrania podatku za uprzednią zgodą organu podatkowego właściwego w sprawie podatku; w tym przypadku notariusz jest obowiązany przesłać odpis aktu organowi podatkowemu, który wydał zgodę, w terminie dwóch tygodni od dnia sporządzenia aktu.
2.
Jeżeli organ podatkowy wyraził zgodę na pobranie tylko części podatku, notariusz uzależni sporządzenie aktu od uiszczenia odpowiedniej części podatku.
3.
Adnotację o pobraniu podatku notariusz zamieszcza w treści aktu notarialnego. Jeżeli notariusz nie pobiera podatku, jest obowiązany podać podstawę prawną zwolnienia od podatku bądź też powołać pismo organu podatkowego zawierające zgodę na jego niepobranie lub pobranie tylko części podatku.
§  6.
1.
Notariusz jest obowiązany prowadzić rejestr podatku na każdy rok kalendarzowy odrębnie.
2.
Rejestr powinien zawierać:
1)
liczbę porządkową;
2)
datę dokonania czynności, z tytułu której notariusz jest płatnikiem;
3)
nazwiska i adresy stron czynności;
4)
określenie przedmiotu umowy, jego wartość, w przypadku nieruchomości miejsce jej położenia;
5)
grupę podatkową;
6)
kwotę pobranego podatku lub podstawę prawną niepobrania podatku;
7)
rubrykę "uwagi".
§  7.
1.
Notariusz jest obowiązany:
1)
podsumować w rejestrze kwoty pobranego podatku w okresach dokonywania wpłat;
2)
odnotować w rejestrze w rubryce "uwagi" kwotę wpłaconego podatku, datę wpłaty i okres, którego wpłata dotyczy;
3) 3
 wypełnić i przesłać organowi podatkowemu właściwemu ze względu na siedzibę kancelarii notarialnej deklarację o wysokości pobranego oraz wpłacanego podatku;
4)
w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek:
a)
przekazywać pobrany podatek,
b)
przesyłać urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na siedzibę płatnika odpisy sporządzonych aktów notarialnych wpisanych do rejestru wraz z odpisem rejestru podatku za każdy ubiegły miesiąc.
2.
Rejestry podatku oraz dowody wpłaty należy przechowywać przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym rejestr założono.
§  8.
1.
Rejestr podatku może być zastąpiony przez repertorium A przewidziane przepisami o prowadzeniu ksiąg notarialnych i przekazywaniu na przechowywanie dokumentów.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące rejestru podatku stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego rejestr.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów i Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenia rejestru podatku oraz trybu wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku (Dz. U. Nr 111, poz. 1289).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 34, poz. 209, Nr 137, poz. 926 i Nr 139, poz. 932, z 2000 r. Nr 13, poz. 169, Nr 22, poz. 270 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 8, poz. 64 oraz z 2002 r. Nr 200, poz. 1681.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 2003 r. (Dz.U.03.152.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2003 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 2003 r. (Dz.U.03.152.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2003 r.
3 § 7 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 2003 r. (Dz.U.03.152.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 2003 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.234.1968

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób poboru przez notariuszy podatku od spadków i darowizn, prowadzenie rejestru podatku oraz tryb wykonywania przez notariuszy czynności związanych z poborem podatku.
Data aktu: 20/12/2002
Data ogłoszenia: 28/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003