Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 12 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 603, Nr 115, poz. 1229, Nr 122, poz. 1323 i Nr 154, poz. 1793 i 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 155, poz. 1287) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "ustawie", należy przez to rozumieć ustawę z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
§  3.
1.
Agencja gospodaruje powierzonym jej mieniem Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanym dalej "Zasobem", majątkiem własnym oraz środkami finansowymi uzyskanymi z gospodarowania Zasobem przeznaczonymi na realizację zadań określonych w ustawie.
2.
Mienie Zasobu nie może służyć zaspokajaniu zobowiązań Agencji powstałych w wyniku działalności niezwiązanej z gospodarowaniem tym mieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Część środków finansowych pochodzących z gospodarowania Zasobem, do wysokości określonej w planie finansowym Agencji, może być przeznaczona na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, o ile koszty te nie mają pokrycia we wpływach z gospodarowania majątkiem własnym Agencji.
§  4.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową odrębnie:
1)
dla Biura Prezesa i oddziałów terenowych w ramach działalności na majątku własnym, z uwzględnieniem środków, o których mowa w § 3 ust. 3;
2)
w ramach działalności na majątku Zasobu, w którym dodatkowo wyodrębniane są jednostki zorganizowane na wydzielonej organizacyjnie i finansowo części mienia Zasobu, oddanej do administrowania na podstawie umowy określonej w art. 25 ustawy.
§  5.
1.
Podstawą gospodarki finansowej Agencji jest roczny plan finansowy, zwany dalej "planem", zawierający w szczególności, w załączniku, kierunki rozdysponowania środków finansowych przez Agencję w roku obrotowym objętym planem.
2.
Projekt planu na kolejny rok obrotowy jest ustalany przez Prezesa Agencji z uwzględnieniem terminów opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej.
§  6.
1.
Agencja sporządza plan w dwóch częściach, odrębne dla działalności:
1)
na majątku własnym;
2)
na majątku Zasobu.
2.
Plan, w zakresie majątku własnego Agencji, stanowi prognozę wpływów i wydatków i określa w szczególności:
1)
po stronie wpływów:
a)
środki finansowe, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych,
b)
wpływy ze sprzedaży mienia własnego Agencji,
c)
wpływy z umów najmu lub innych umów o podobnym charakterze, dotyczących mienia własnego Agencji,
d)
inne wpływy z działalności Agencji niezwiązanej z gospodarowaniem mieniem Zasobu;
2)
po stronie wydatków - wydatki związane z funkcjonowaniem Biura Prezesa i oddziałów terenowych Agencji.
3.
Plan, w zakresie majątku Zasobu, stanowi prognozę wpływów i wydatków, o których mowa w art. 20 ust. 2 ustawy, i określa w szczególności:
1)
po stronie wpływów:
a)
wpływy ze sprzedaży mienia Zasobu,
b)
wpływy z opłat z tytułu trwałego zarządu, użytkowania, użytkowania wieczystego, czynszu dzierżawnego oraz z tytułu najmu lub innej umowy o podobnym charakterze, dotyczących mienia Zasobu, oraz wpływy z odsetek związanych z płatnościami z tych tytułów,
c)
wpływy z tytułu udziałów i akcji,
d)
wpływy z tytułu udziału w zyskach z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 4 ustawy,
e)
inne wpływy z działalności w zakresie gospodarowania i rozporządzania mieniem Zasobu;
2)
po stronie wydatków:
a)
środki, w części, o której mowa w § 3 ust. 3, przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania Biura Prezesa i oddziałów terenowych, równe różnicy wysokości wydatków określonych w ust. 2 pkt 2 i wpływów określonych w ust. 2 pkt 1 lit. b-d,
b)
wydatki wynikające z pokrywania zobowiązań, o których mowa w art. 20a i 20d ustawy,
c)
inne wydatki wynikające z działalności w zakresie gospodarowania mieniem Zasobu.
§  7.
Dla pokrycia wydatków w zakresie określonym w § 6 ust. 3 pkt 2 Agencja może zaciągać kredyty oraz, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, emitować obligacje.
§  8.
1.
Agencja realizuje zadania, o których mowa w art. 6 ustawy, w formie zakupów, pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych oraz bezzwrotnej pomocy finansowej.
2.
Finansowanie w formie pożyczek, poręczeń lub gwarancji kredytowych może dotyczyć przedsięwzięć mających na celu:
1)
wspieranie działań związanych z racjonalnym zagospodarowaniem mienia Zasobu, a w szczególności w zakresie zabezpieczenia i rozwoju potencjału genetycznego polskiej hodowli roślin i zwierząt;
2)
ochronę obiektów zabytkowych;
3)
utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;
4)
rozwój podmiotów gospodarujących z wykorzystaniem mienia Zasobu.
3.
Bezzwrotna pomoc finansowa, o której mowa w ust. 1, może dotyczyć:
1)
budowy, rozbudowy, przebudowy, modernizacji i remontu budynków i lokali, obiektów infrastruktury technicznej oraz innego majątku, przekazanych na podstawie art. 43 ust. 2, art. 44 i 48 ustawy bez uprzedniego doprowadzenia ich do należytego stanu technicznego;
2)
działań mających na celu udzielanie pomocy byłym pracownikom państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i członkom ich rodzin w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych;
3)
tworzenia warunków do rozwoju polskiej hodowli roślin i zwierząt prowadzonej z wykorzystaniem mienia Zasobu;
4)
prezentowania zasad i efektów działań Agencji, w tym działalności wydawniczej, prowadzenia badań naukowych, szkoleń, konferencji, seminariów i konkursów.
4.
Umowa o udzielenie pożyczki, poręczenia, gwarancji kredytowej i bezzwrotnej pomocy finansowej określa co najmniej, z uwzględnieniem wymagań określonych w odrębnych przepisach, cel i wysokość oraz warunki, na jakich Agencja udziela wsparcia finansowego, wraz ze wskazaniem skutków i zabezpieczenia w przypadku niewywiązywania się z warunków umowy.
§  9.
Wyodrębnienie w gospodarce finansowej Agencji wpływów i wydatków ewidencjonowanych jako wpływy i wydatki wynikające z gospodarowania mieniem Zasobu następuje od dnia 1 stycznia 2003 r.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 97, poz. 868).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.221.1863

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Data aktu: 12/12/2002
Data ogłoszenia: 19/12/2002
Data wejścia w życie: 03/01/2003