Zm.: rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.

Na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960, z 2001 r. Nr 5, poz. 43, Nr 60, poz. 610, Nr 76, poz. 811, Nr 87, poz. 954, Nr 100, poz. 1085 i Nr 129, poz. 1441 oraz z 2002 r. Nr 71, poz. 655, Nr 135, poz. 1143 i Nr 141, poz. 1178 i 1180) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176) wprowadza się następuje zmiany:
1)
po § 11 dodaje się § 11a w brzmieniu:

"§ 11a. Zapłaty opłaty skarbowej od dokumentu zawierającego oświadczenie woli poręczyciela dokonuje się, z zastrzeżeniem § 14, przez naklejenie na dokumencie znaków opłaty skarbowej. Naklejone znaki kasuje poręczyciel, umieszczając na nich datę i swój podpis.";

2)
uchyla się § 12 i 13;
3)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Notariusze, jako płatnicy opłaty skarbowej, od sporządzanych dokumentów pobierają opłatę gotówką.

2. Notariusze wskazują w treści sporządzanych dokumentów podstawę prawną i sposób obliczenia opłaty skarbowej, bądź fakt jej niepobrania wraz z podaniem podstawy prawnej.

3. Notariusze są obowiązani:

1) założyć i prowadzić na każdy rok kalendarzowy osoby rejestr opłaty skarbowej oraz ponumerować jego karty,

2) dokonać podsumowania w rejestrze kwot pobranej opłaty skarbowej za każdy okres, w którym dokonywane jest rozliczenie opłaty z właściwym organem podatkowym,

3) w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym opłatę skarbową pobrano:

a) przesyłać właściwemu miejscowo organowi podatkowemu odpis rejestru opłaty skarbowej pobranej w danym miesiącu,

b) przekazywać opłatę skarbową na rachunek bankowy właściwego urzędu gminy (miasta),

c) sporządzać i przesyłać właściwemu miejscowo organowi podatkowemu informację o należnościach wpłacanych z tytułu tej opłaty; informacja powinna określać imię i nazwisko notariusza, siedzibę kancelarii notarialnej oraz wysokość pobranej i przekazywanej opłaty skarbowej,

4) odnotować w rejestrze kwotę opłaty skarbowej przekazanej na rachunek bankowy właściwego urzędu gminy (miasta), datę wpłaty i okres, którego wpłata dotyczyła.

4. Rejestr opłaty skarbowej powinien zawierać następujące informacje:

1) liczbę porządkową,

2) datę sporządzenia aktu,

3) numer repertorium "A",

4) imiona i nazwiska albo nazwę lub firmę oraz miejsce zamieszkania (siedzibę) wystawcy dokumentu (mocodawcy, poręczyciela),

5) określenie czynności,

6) kwotę pobranej opłaty skarbowej,

7) uwagi.

5. Notariusze mogą zastąpić rejestr opłaty skarbowej repertorium "A", przewidzianym w przepisach o prowadzeniu ksiąg i przechowywaniu akt notarialnych; przepisy dotyczące rejestru opłaty skarbowej stosuje się odpowiednio do repertorium zastępującego rejestr.";

4)
uchyla się § 15;
5)
w § 16 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W razie powstania okoliczności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, podmioty, do których wniesiono podanie lub którym podanie przekazano albo które nie dokonały czynności urzędowej, są obowiązane przekazać podanie ze skasowanymi znakami opłaty skarbowej bądź z adnotacją o dokonanej zapłacie opłaty skarbowej bądź kopię tego podania poświadczoną przez organ administracji publicznej, właściwemu miejscowo organowi podatkowemu w celu dokonania zwrotu opłaty. Przekazanie podania następuje z urzędu lub na wniosek zainteresowanego.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.207.1758

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty.
Data aktu: 26/11/2002
Data ogłoszenia: 11/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003