Sposób i tryb przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 22 listopada 2002 r.
w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz. U. Nr 126, poz. 1379 oraz z 2002 r. Nr 152, poz. 1263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - rozumie się przez to ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;
2)
"Urzędzie" - rozumie się przez to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
§  2.
1.
Postępowanie konkursowe na stanowisko Prezesa Urzędu, zwanego dalej "Prezesem", obejmuje:
1)
ogłoszenie o konkursie;
2)
powołanie komisji konkursowej, zwanej dalej "komisją";
3)
opracowanie przez komisję regulaminu konkursu;
4)
przeprowadzenie konkursu i ustalenie wyniku konkursu.
2.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
1)
etap pierwszy - ustalenie przez komisję spełnienia wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
etap drugi - rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem na Prezesa.
§  3.
1.
Ogłoszenie o konkursie zamieszcza minister właściwy do spraw zdrowia w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym:
1)
co najmniej na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany;
2)
niezwłocznie, w przypadku odwołania Prezesa lub jego śmierci.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, umieszcza się na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia i Urzędu, nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany.
§  4.
Ogłoszenie o konkursie powinno zawierać co najmniej:
1)
nazwę, adres Urzędu i określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informacje o wymaganiach, jakie musi spełniać osoba kandydująca na stanowisko Prezesa;
3)
wskazanie wymaganych dokumentów;
4)
wskazanie miejsca i formy złożenia dokumentów;
5)
określenie końcowego terminu, do którego mogą być składane dokumenty; termin nie może być krótszy niż 14 dni od daty ukazania się ogłoszenia;
6)
określenie terminu przeprowadzenia konkursu.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu minister właściwy do spraw zdrowia powołuje komisję, nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na jaki Prezes został powołany, w skład której wchodzi 5 członków posiadających wiedzę, doświadczenie zawodowe oraz autorytet dający rękojmię prawidłowego wyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa, w tym:
1)
3 przedstawicieli ministra właściwego do spraw zdrowia;
2)
1 przedstawiciel ministra właściwego do spraw rolnictwa;
3)
1 przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki.
2.
Przewodniczącego komisji z grona jej członków wskazuje minister właściwy do spraw zdrowia.
3.
Do komisji nie może być powołana osoba będąca małżonkiem, krewnym lub powinowatym osoby, która zgłosiła swój udział w konkursie, albo pozostająca wobec niej w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności; do komisji nie może być również powołana osoba, która pełniła przez ostatnie 3 lata funkcje w organach przedsiębiorcy będącego stroną w postępowaniach dotyczących wprowadzania do obrotu produktów, o których mowa w art. 6 ustawy, lub reprezentowała jego interesy.
4.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 3, zostaną ujawnione po powołaniu komisji, minister właściwy do spraw zdrowia niezwłocznie odwołuje członka komisji, którego okoliczności te dotyczą, i uzupełnia skład komisji.
§  6.
1.
Komisja rozpoczyna postępowanie nie później niż w ciągu 14 dni od daty upływu terminu składania ofert.
2.
Komisja przeprowadza konkurs oraz ustala wynik konkursu.
3.
W celu wykonania zadań, o których mowa w ust. 2, komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym.
4.
Komisja prowadzi postępowanie, jeżeli w posiedzeniu biorą udział wszyscy jej członkowie.
§  7.
1.
Posiedzenia komisji są niejawne.
2.
Z posiedzenia komisji jest sporządzany protokół zawierający przebieg obrad i podjęte ustalenia. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu; protokół ma charakter poufny.
§  8.
Po zakończeniu konkursu i ustaleniu jego wyniku komisja podejmuje uchwałę o wyniku konkursu, w której przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kandydata na stanowisko Prezesa.
§  9.
1.
Przewodniczący komisji, w terminie 14 dni od dnia podjęcia uchwały o wyniku konkursu, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia dokumentację przebiegu konkursu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
uchwały komisji z ich uzasadnieniami;
2)
protokoły posiedzeń komisji;
3)
opisową ocenę kandydata na Prezesa wraz z jej uzasadnieniem.
§  10.
1.
Postępowanie konkursowe jest nieważne w przypadku:
1)
ujawnienia po zakończeniu postępowania, że w skład komisji zostały powołane osoby, o których mowa w § 5 ust. 3;
2)
naruszenia tajności głosowania;
3)
niepowiadomienia kandydata lub członka komisji o terminie posiedzenia komisji.
2.
Nieważność postępowania konkursowego stwierdza minister właściwy do spraw zdrowia.
§  11.
W przypadku stwierdzenia nieważności postępowania konkursowego lub uchybień mogących mieć wpływ na ustalenia wyników konkursu lub niewyłonienia kandydata na stanowisko Prezesa, minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza konkurs ponownie, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zakończenia poprzedniego postępowania konkursowego.
§  12.
Komisja ulega rozwiązaniu z dniem powołania Prezesa.
§  13.
Pierwszy konkurs na stanowisko Prezesa minister właściwy do spraw zdrowia ogłosi nie później niż w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.201.1703

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb przeprowadzania postępowania konkursowego na stanowisko Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Data aktu: 22/11/2002
Data ogłoszenia: 30/11/2002
Data wejścia w życie: 08/12/2002