Utworzenie Wojskowego Instytutu Medycznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 listopada 2002 r.
w sprawie utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 2 oraz art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą "Wojskowy Instytut Medyczny", zwaną dalej "Instytutem".
2.
Siedzibą Instytutu jest miasto stołeczne Warszawa.
3.
Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Obrony Narodowej.
4.
Bezpośredni nadzór nad Instytutem sprawuje komórka organizacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej właściwa do spraw zdrowia.
5.
Instytut jest publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który podlega wpisowi do rejestru zakładów opieki zdrowotnej, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  2.
1.
Przedmiotem działalności Instytutu jest:
1)
prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie nauk medycznych z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym medycyny pola walki i medycyny stanów nagłych, medycyny morskiej i tropikalnej, oraz przystosowywanie ich wyników do wdrażania w praktyce;
2)
upowszechnianie wyników prac, o których mowa w pkt 1;
3)
opracowywanie analiz, ocen, ekspertyz i standardów diagnostyczno-leczniczych mających zastosowanie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem wymogów Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;
4)
prowadzenie działalności w zakresie kształcenia przeddyplomowego, podyplomowego oraz kształcenia ustawicznego;
5)
uczestnictwo w systemie ochrony zdrowia, udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia na zasadach określonych dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej w przepisach o zakładach opieki zdrowotnej i o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym;
6)
prowadzenie działalności gospodarczej.
2.
W zakresie działalności określonej w ust. 1 Instytut:
1)
współpracuje z komórkami organizacyjnymi Ministerstwa Obrony Narodowej oraz jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej i przez niego nadzorowanymi;
2)
współdziała z innymi jednostkami badawczo-rozwojowymi, szkołami wyższymi i placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk oraz przedsiębiorcami;
3)
współpracuje z zagranicznymi placówkami naukowo-badawczymi.
§  3.
Instytut wyposaża się, oddając:
1)
w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni 22,6329 ha, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położoną w Warszawie przy ulicy Szaserów 128, obejmującą działkę ewidencyjną nr 8/4 z obrębu 3-04-03, opisaną w księdze wieczystej nr 56007, prowadzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;
2) 1
 w użytkowanie wieczyste nieruchomość gruntową o powierzchni 0,4572 ha, stanowiącą własność Skarbu Państwa, położoną w Warszawie przy ulicy Osowskiej 8/10, obejmującą działkę ewidencyjną nr 9 z obrębu 3-04-08, opisaną w księdze wieczystej nr 200098, prowadzonej przez Sąd rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie;
3)
na własność budynki i urządzenia budowlane trwale związane z nieruchomościami gruntowymi, o których mowa w pkt 1 i 2.
§  4.
Instytut wyposaża się w inne niż określone w § 3 składniki mienia dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, które nie zostały przekazane, na podstawie odrębnych przepisów, Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej "CePeLek" Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej, a także w mienie przeznaczone do realizacji zadań Zakładu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.
§  5.
Instytut przejmuje prawa i obowiązki oraz należności i zobowiązania dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej:
1)
związane z mieniem, o którym mowa w § 4;
2)
dotyczące projektów badawczych i celowych oraz inwestycji, realizowanych ze środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę.
§  6.
Instytut przejmuje pracowników dotychczasowego Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, z wyjątkiem pracowników wykonujących pracę w jego Poliklinice.
§  7.
Organami właściwymi do wyposażenia Instytutu w środki niezbędne do prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, są:
1)
Szef Stołecznego Zarządu Infrastruktury, we współdziałaniu z właściwymi organami administracji rządowej i samorządu terytorialnego - do dokonania przewidzianych w odrębnych przepisach czynności związanych z wyposażeniem w mienie, o którym mowa w § 3;
2)
dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach budżetu - do przygotowania dokumentów niezbędnych do sfinansowania, z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2002 r., zadań zleconych Instytutowi przez Ministra Obrony Narodowej oraz uwzględnienia środków na ten cel w projekcie budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej na 2003 r.
§  8.
Do czasu powołania dyrektora Instytutu funkcję kierownika Instytutu pełni, przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, dotychczasowy komendant Centralnego Szpitala Klinicznego Wojskowej Akademii Medycznej z Polikliniką Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 10 grudnia 2002 r.
1 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.279.2766) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 grudnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.201.1699

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Wojskowego Instytutu Medycznego.
Data aktu: 27/11/2002
Data ogłoszenia: 30/11/2002
Data wejścia w życie: 10/12/2002