Szczegółowy tryb i harmonogram prac nad Długofalową strategią rozwoju regionalnego kraju.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu i harmonogramu prac nad Długofalową strategią rozwoju regionalnego kraju.

Na podstawie art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania rozwoju regionalnego (Dz. U. Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041 i Nr 109, poz. 1158, z 2001 r. Nr 45, poz. 497, Nr 100, poz. 1085, Nr 111, poz. 1197 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 66, poz. 596) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, zwane dalej "RCSS", prowadzi prace nad Długofalową strategią rozwoju regionalnego kraju, zwaną dalej "długofalową strategią".
§  2.
1.
Prace nad długofalową strategią lub jej aktualizacją są prowadzone w oparciu o analizy, prognozy i oceny RCSS oraz o materiały lub wnioski dotyczące priorytetów, kierunków i zasad rozwoju regionalnego, przekazane Prezesowi RCSS przez ministrów kierujących działami administracji rządowej, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zarządy województw i organy wykonawcze innych jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.
2.
Ministrowie kierujący działami administracji rządowej przekazują Prezesowi RCSS materiały dotyczące rozwoju regionalnego w zakresie nadzorowanych przez nich spraw, których uwzględnienie w długofalowej strategii wynika z potrzeb danego działu, lub dotyczące średniookresowych i długofalowych polityk w zakresie danego działu.
3.
Prezes RCSS występuje z wnioskiem do zarządów województw o przekazanie aktualnej strategii rozwoju województwa, programów wojewódzkich, planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz materiałów dotyczących priorytetów współpracy zagranicznej i form współpracy regionalnej.
§  3.
RCSS opracowuje projekt długofalowej strategii lub projekt jej aktualizacji na cztery lata przed okresem, na który będzie opracowana Narodowa strategia rozwoju regionalnego.
§  4.
1.
Prezes RCSS przekazuje projekt długofalowej strategii lub projekt jej aktualizacji do konsultacji członkom Rady Ministrów, Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz zarządom województw, którzy mogą zgłaszać pisemnie uwagi w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu.
2.
Na podstawie zgłoszonych uwag Prezes RCSS dokonuje weryfikacji projektu długofalowej strategii lub projektu jej aktualizacji i przedstawia go do powtórnej konsultacji w trybie określonym w ust. 1.
3.
Prezes RCSS przekazuje projekt długofalowej strategii lub projekt jej aktualizacji do konsultacji, o których mowa w ust. 1 i 2, po wcześniejszym dokonaniu uzgodnień celów i priorytetów dokumentu z ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego.
§  5.
Prezes RCSS przekazuje Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt długofalowej strategii lub projekt jej aktualizacji na co najmniej trzy lata i trzy miesiące przed okresem, o którym mowa w § 3.
§  6.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wnosi projekt długofalowej strategii lub projekt jej aktualizacji pod obrady Rady Ministrów.
§  7.
1.
Rada Ministrów uchwala długofalową strategię lub jej aktualizację na trzy lata przed okresem, o którym mowa w § 3, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Rada Ministrów, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może uchwalić długofalową strategię lub jej aktualizację w innym terminie niż określony w ust. 1.
3.
Prezes RCSS, na podstawie oceny sytuacji kraju lub analizy przebiegu realizacji programów krótkookresowych i średniookresowych oraz programów wojewódzkich, informuje Prezesa Rady Ministrów o potrzebie aktualizacji długofalowej strategii.
§  8.
1.
W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministrowie kierujący działami administracji rządowej przekażą Prezesowi RCSS materiały, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Prezes RCSS opracuje pierwszy projekt długofalowej strategii na podstawie niniejszego rozporządzenia w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia i przekaże go do konsultacji, o których mowa w § 4.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.201.1695

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb i harmonogram prac nad Długofalową strategią rozwoju regionalnego kraju.
Data aktu: 12/11/2002
Data ogłoszenia: 30/11/2002
Data wejścia w życie: 15/12/2002