Dopuszczalność niezachowania wymogów dotyczących opiniowania pomocy horyzontalnej dla przedsiębiorców.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 listopada 2002 r.
w sprawie dopuszczalności niezachowania wymogów dotyczących opiniowania pomocy horyzontalnej dla przedsiębiorców.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa przypadki, w których udzielanie pomocy horyzontalnej przeznaczonej na rozwój małych i średnich przedsiębiorców oraz szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców nie podlega opiniowaniu, o którym mowa w art. 24 i 25 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców;
2)
"opiniowaniu" - należy przez to rozumieć opiniowanie przez organ nadzorujący projektów programów pomocowych, projektów decyzji albo umów, o którym mowa w art. 24 i 25 ustawy.
§  3.
Pomoc horyzontalna na szkolenia, zarówno indywidualna, jak i udzielana na podstawie programu pomocowego, nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
wartość zamierzonej pomocy indywidualnej nie przekracza równowartości 1 mln euro;
2)
zamierzona pomoc spełnia warunki jej udzielenia określone w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 6 ustawy;
3)
organ udzielający pomocy przedstawił organowi nadzorującemu przed udzieleniem pomocy następujące informacje:
a)
określenie organów udzielających pomocy,
b)
wskazanie przepisów stanowiących podstawę prawną udzielenia pomocy,
c)
określenie przeznaczenia pomocy i jej formy,
d)
przewidywaną wielkość środków publicznych przeznaczonych na udzielenie pomocy,
e)
przewidywany okres udzielania pomocy,
f)
omówienie planowanych efektów pomocy, w tym skutków społecznych i gospodarczych,
g)
omówienie procedur zapewniających nieprzekroczenie maksymalnej intensywności pomocy,
h)
określenie adresatów pomocy i ich szacunkowej liczby oraz, jeżeli przewiduje to projekt udzielenia pomocy:

– pełną nazwę (firmę), siedzibę oraz adres przedsiębiorcy będącego adresatem zamierzonej pomocy,

– formę prawną tego przedsiębiorcy,

– klasę rodzaju działalności określoną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 128, poz. 829, z 1998 r. Nr 143, poz. 918, z 1999 r. Nr 92, poz. 1047 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 93),

– wskazanie, czy przedsiębiorca jest małym albo średnim przedsiębiorcą,

– wartość zamierzonej pomocy przeliczoną na równą jej wartość dotacji, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy.

§  4.
Pomoc horyzontalna na rozwój małych i średnich przedsiębiorców, zarówno indywidualna, jak i udzielana na podstawie programu, nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
jest przeznaczona na:
a)
wspieranie usług doradczych oraz części kosztów certyfikatu, o których mowa w art. 18 pkt 1 ustawy,
b)
wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy, o których mowa w art. 7 pkt 11 i 12 ustawy, na obszarach, przez które należy rozumieć jednostki wyróżnione na poziomie drugim (NTS 2), określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2000 r. w sprawie wprowadzenia Nomenklatury Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NTS) (Dz. U. Nr 58, poz. 685, z 2001 r. Nr 12, poz. 101 oraz z 2002 r. Nr 34, poz. 311, Nr 177, poz. 1458 i Nr 191, poz. 1594), pod warunkiem że miejsca pracy zostaną utworzone w okresie 3 lat od dnia zakończenia inwestycji;
2)
pomoc, o której mowa w pkt 1, spełnia warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ustawy;
3)
organ udzielający pomocy przedstawi organowi nadzorującemu przed udzieleniem pomocy informacje, o których mowa w § 3 pkt 3.
§  5.
Pomoc indywidualna na rozwój małych i średnich przedsiębiorców nie podlega opiniowaniu, jeżeli:
1)
zostały spełnione warunki określone w § 4;
2)
wielkość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą wynosi mniej niż równowartość 25 mln euro oraz intensywność zamierzonej pomocy nie przekracza połowy maksymalnej intensywności pomocy ustalonej dla obszaru, na którym przedsiębiorca prowadzi działalność, albo wartość pomocy wynosi mniej niż równowartość 15 mln euro.
§  6.
Równowartość w euro wielkości pomocy oraz kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą ustala się według średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu sporządzenia informacji, o których mowa w § 3 pkt 3 i § 4 pkt 3.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.196.1652

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dopuszczalność niezachowania wymogów dotyczących opiniowania pomocy horyzontalnej dla przedsiębiorców.
Data aktu: 12/11/2002
Data ogłoszenia: 26/11/2002
Data wejścia w życie: 11/12/2002