Czechy-Polska. Zm.: Umowa o małym ruchu granicznym sporządzona w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r. Warszawa.2000.06.08.

UMOWA
między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską,
sporządzona w Warszawie dnia 8 czerwca 2000 r.,
o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 8 czerwca 2000 r. została sporządzona w Warszawie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r., w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską,

sporządzona w Warszawie dnia 8 czerwca 2000 r.,

o zmianie Umowy między Rzecząpospolitą Polską

a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze

dnia 17 stycznia 1995 r.

Rzeczpospolita Polska i Republika Czeska, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami", w celu wprowadzenia dalszych ułatwień w przekraczaniu polsko-czeskiej granicy państwowej w małym ruchu granicznym przez obywateli obu państw, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

W Umowie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r., zwanej dalej "Umową", wprowadza się następujące zmiany:

1. 
W artykule 2 ustęp 1 umowy słowa "gminy" zastępuje się słowami "powiatu".
2. 
Do artykułu 2 umowy dodaje się ustęp 4 w brzmieniu:

"4. Wpisanie gmin położonych w pasie małego ruchu granicznego lub ich skreślenie z załącznika nr 1 wymaga wzajemnego uzgodnienia w drodze wymiany not między Rządami Umawiających się Stron."

3. 
Artykuł 4 umowy otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

1. Do przekraczania granicy państwowej w małym ruchu granicznym oraz pobytu w pasie małego ruchu granicznego drugiej Umawiającej się Strony, w rozumieniu niniejszej Umowy, upoważniają:

1) dowody osobiste lub paszporty obywateli obu Umawiających się Stron,

2) wkładki podróżne wydawane z ważnością do 5 lat przez właściwe organy Republiki Czeskiej, zgodnie z obowiązującymi wewnętrznymi przepisami prawnymi dla obywateli Republiki Czeskiej, którzy nie ukończyli 15 roku życia,

3) legitymacje szkolne wydawane zgodnie z wewnętrznymi przepisami prawnymi Rzeczypospolitej Polskiej wraz z imiennymi listami zbiorowymi uczestników zorganizowanych grup szkolnych, poświadczonymi przez właściwy organ gminy wchodzącej w obszar pasa małego ruchu granicznego.

2. Dzieci, które nie posiadają dokumentów wymienionych w ustępie 1 punkt 1 i 2, mogą przekraczać granicę państwową i przebywać w pasie małego ruchu granicznego drugiej Umawiającej się Strony w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna, jeżeli są wpisane, zgodnie z wewnętrznymi przepisami prawnymi, do ich dowodu osobistego lub paszportu.

3. Dzieci będące uczestnikami zorganizowanych grup szkolnych mogą przekraczać granicę państwową i przebywać w pasie małego ruchu granicznego drugiej Umawiającej się Strony na podstawie dokumentów, o których mowa w ustępie 1 punkt 3, wyłącznie pod opieką nauczyciela lub pełnoletniego wychowawcy posiadającego dokument, o którym mowa w ustępie 1 punkt 1.

4. Jeżeli z dokumentów, o których mowa w ustępie 1, nie wynika, że jego posiadacz jest zameldowany w pasie małego ruchu granicznego, wymagane jest posiadanie dodatkowego urzędowego poświadczenia zameldowania na pobyt stały lub czasowy.

5. Właściwe organy obu Umawiających się Stron wymienią wzory dokumentów, o których mowa w ustępie 1.

6. Postanowienia ustępu 1 mogą być zmieniane, na podstawie wzajemnego uzgodnienia, w drodze wymiany not między Rządami Umawiających się Stron."

Artykuł  2

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji, wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i pozostanie w mocy tak długo, jak długo obowiązywać będzie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeską o małym ruchu granicznym, sporządzona w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r.

Sporządzono w Warszawie dnia 8 czerwca 2000 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 31 grudnia 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.185.1540

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Zm.: Umowa o małym ruchu granicznym sporządzona w Pradze dnia 17 stycznia 1995 r. Warszawa.2000.06.08.
Data aktu: 08/06/2000
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 30/06/2002