Wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 16 października 2002 r.
w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach.

Na podstawie art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach, częstotliwość pobierania próbek wody przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom, oraz sposób informowania ludności o jakości wody w kąpieliskach. Wymagania określone w rozporządzeniu stosuje się do kąpielisk morskich i śródlądowych zorganizowanych i wykorzystywanych tradycyjnie.
§  2. 
Woda w kąpieliskach powinna odpowiadać wymaganiom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Ustala się minimalną częstotliwość pobierania próbek wody w kąpieliskach, w okresie od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września co 2 tygodnie, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 4.
2. 
W przypadku kąpielisk śródlądowych badania próbek wody po raz pierwszy w danym roku przeprowadza się 14 dni przed rozpoczęciem sezonu. Właściciel (zarządca) kąpieliska zawiadamia pisemnie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o planowanym terminie rozpoczęcia sezonu.
3. 
Próbki wody z kąpielisk wyłączonych z kąpieli w latach poprzednich przez okres dłuższy niż dwa kolejne lata należy pobierać z dwukrotnie większą częstotliwością niż określona w ust. 1.
4. 
Jeżeli badania próbek wody w latach poprzednich wykazały, że wartości wskaźników bakteriologicznych i fizykochemicznych, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach, są korzystniejsze niż określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny na wniosek państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub właściciela (zarządcy) kąpieliska może wyrazić zgodę na zmniejszenie o połowę częstotliwości pobierania próbek wody do badania określonej w ust. 1.
§  4. 
1. 
Próbki wody do badania pobiera się w kąpieliskach:
1)
jeżeli długość plaży kąpieliska nie przekracza 1,5 km - co najmniej w 2 miejscach, w których występuje największe dzienne zagęszczenie kąpiących się osób;
2)
jeżeli długość plaży kąpieliska wynosi więcej niż 1,5 km - w miejscach określonych w pkt 1 oraz dodatkowo - w miejscach odległych nie więcej niż 750 m od miejsc określonych w pkt 1.
2. 
W razie podejrzeń dotyczących zanieczyszczenia wody w kąpielisku, a w szczególności w przypadku awaryjnych zrzutów ścieków lub gwałtownych zmian atmosferycznych, liczba miejsc pobierania próbek wody powinna być zwiększona w stosunku do określonych w ust. 1, a w kąpieliskach zorganizowanych na wodach płynących - próbki wody powinny być pobierane również z miejsc powyżej kąpielisk. W takich przypadkach zakres badań fizykochemicznych powinien być rozszerzony o parametry określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Liczbę miejsc pobierania próbek wody każdorazowo, indywidualnie dla poszczególnych kąpielisk, ustala państwowy powiatowy inspektor sanitarny.
4. 
Próbki wody pobiera się z głębokości 30 cm pod powierzchnią wody, z wyjątkiem próbek do oznaczania oleju mineralnego, które pobiera się z powierzchni wody.
§  5. 
1. 
Badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują określenie:
1)
liczby bakterii grupy coli typu kałowego, ogólnej liczby bakterii grupy coli w 100 ml wody - oznaczanych metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);
2)
liczby paciorkowców kałowych w 100 ml wody w tych kąpieliskach, w których wyniki kontroli wskazują na możliwość ich występowania w liczbie przekraczającej dopuszczalne wartości lub jeżeli jakość wody uległa pogorszeniu - oznaczanej metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);
3)
obecności pałeczek Salmonella w 1 l wody - oznaczanej metodą filtrów membranowych (FM) z wstępnym namnażaniem w podłożu płynnym i posiewem na podłoże różnicująco selektywne (FM + RS).
2. 
Badania fizykochemiczne obejmują oznaczenie: odczynu, barwy, zapachu, olejów mineralnych, substancji powierzchniowo czynnych, fenoli, przezroczystości, osadów oraz, jeżeli istnieje tendencja do eutrofizacji wody, dodatkowo: azotu ogólnego, azotu amonowego, azotu azotanowego, fosforanów - metodami wymienionymi w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku gdy jakość wody uległa pogorszeniu, badania mikrobiologiczne obejmują badania na obecność enterowirusów w 10 l wody, określonych metodą polegającą na zagęszczeniu próbki wody poprzez filtrację, flokulację lub odwirowanie i hodowli komórkowych (Z + HK) lub metodą zagęszczenia i zastosowania techniki PCR (badania genetyczne: Z + PCR); badania fizykochemiczne tej wody obejmują oznaczenie cyjanków oraz metali ciężkich: arsenu, kadmu, chromu, ołowiu, rtęci - metodami spektrometrii UV/VIS lub atomowej spektrometrii absorpcyjnej, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Zakres badań może być ograniczony do wskaźników pochodzących ze źródła pogorszenia jakości wody w kąpielisku.
§  6. 
1. 
Woda w kąpielisku odpowiada warunkom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w wyniku badania próbek wody pobranej zgodnie z § 3 i 4 stwierdza się, że odpowiada ona wymaganym wskaźnikom i parametrom:
1)
w co najmniej 80% próbek - w zakresie wskaźników liczby bakterii grupy coli i bakterii grupy coli typu kałowego;
2)
w co najmniej 95% próbek - w zakresie pozostałych wskaźników i parametrów, pod warunkiem że:
a)
w co najwyżej 5% próbek, które nie odpowiadają wymaganym wskaźnikom i parametrom, woda nie wykazuje odchyleń od podanych najwyższych wartości dopuszczalnych wskaźników i parametrów nie więcej niż w 50%, z wyjątkiem pH, tlenu rozpuszczonego i wskaźników bakteriologicznych,
b)
kolejne próbki wody pobierane zgodnie z § 3 i 4 spełniają warunki określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Przy obliczaniu procentu próbek nie bierze się pod uwagę odchyleń od najwyższych dopuszczalnych wartości, jeżeli są one skutkiem powodzi, innych katastrof naturalnych lub anomalii pogodowych.
§  7. 
W przypadku wydania przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej orzeczenia o nieprzydatności wody do kąpieli w kąpielisku, państwowy powiatowy inspektor sanitarny powiadamia pisemnie o wydanym orzeczeniu właściciela (zarządcę) kąpieliska i jednostkę samorządu terytorialnego, właściwą ze względu na miejsce położenia kąpieliska, oraz użytkowników kąpieliska - w formie komunikatu w lokalnych środkach przekazu.
§  8. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach, oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 82, poz. 937) w zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH (BADANIA PODSTAWOWE)

Lp. Wskaźniki Wartość pożądana Wartość dopuszczalna Metody badania
Bakteriologiczne
1 Liczba bakterii Escherichia coli lub bakterii grupy coli typu kałowego (bakterie grupy coli termotolerancyjne) /100 ml do 100 do 1.000 NPL lub FM
2 Liczba bakterii grupy coli/100ml do 500 do 10.000 NPL lub FM
3 Liczba paciorkowców kałowych (enterokoków)/100 ml do 100 do 400 NPL lub FM
4 Salmonella/1.000 ml nieobecne nieobecne FM + RS
Fizykochemiczne
5 pH od 6 do 9 od 6 do 9 E
6 Barwa akceptowalna akceptowalna O
7 Zapach w temp.

20 - 25 ° C

naturalny akceptowalna O
8 Oleje mineralne niewidoczna plama na powierzchni

10 mg/l

niewidoczna plama na powierzchni

10 mg/l

O
9 Substancje powierzchniowo czynne reagujące z błękitem metylowym brak trwałej piany do 0,3 mg/l brak trwałej piany do 0,5 mg/l O,S
10 Fenol w mg/l poniżej 0,005 zapach nieobecny do 0,005 mg/l O, GC
11 Przezroczystość 2 m 1 m O
12 Tlen rozpuszczony

(% nasycenia O2)

80 do 120 powyżej 80% E
13 Biochemiczne zapotrzebowanie tlenu w mg O2/l (BZT5) do 6 mg O2/l do 6 mg O2/l S
14 Osady smoliste, przedmioty pływające (drewno, plastik, butelki) brak brak O
15 Zakwity sinic dopuszcza się ilości niepowodujące zmiany barwy i zmętnienia oraz/ lub zapachu dopuszcza się ilości niepowodujące zmiany barwy i zmętnienia oraz / lub zapachu O
Oznaczenia:

NPL - metoda probówkowa

FM - metoda filtracji membranowej

FM + RS - zagęszczanie metodą filtracji membranowej + posiew na podłoża różnicująco wybiórcze

O - ocena organoleptyczna

S - spektrometria UV/VIS

E - elektrometryczne

GC - chromatografia gazowa

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYMAGANIA, JAKIM POWINNA ODPOWIADAĆ WODA W KĄPIELISKACH (BADANIA ROZSZERZONE)

Lp. Wskaźnik/parametry Dopuszczalne wartości Metody badań
Fizykochemiczne
1 Zawiesiny ogólne (z wyjątkiem nagłych przyborów wody) mg/l 30 G
2 Chemiczne zapotrzebowanie tlenu w mg O2/l metodą nadmanganianową 20 S
3 Tlen rozpuszczony w mg O2/l co najmniej 5 E
4 Azot amonowy w mg/l 3 S
5 Azot azotanowy w mg/l 7 S
6 Azot ogólny w mg/l 10 S
7 Fosforany rozpuszczone w mg/l 0,6 S
8 Fosfor ogólny w mg/l 0,25 S
9 Arsen w mg As/l 0,05 S, AAS
10 Chrom+3 w mg/l 0,1 S, AAS
11 Chrom+6 w mg/l 0,03 S, AAS
12 Kadm w mg/l 0,03 S, AAS
13 Ołów w mg/l 0,05 S, AAS
14 Rtęć w mg/l 0,005 S, AAS
15 Cyjanki w mg/l: S
- wolne 0,01
- związane 2
Mikrobiologiczne
16. Enterowirusy/10 l nieobecne Z+HK lub

Z+PCR

Oznaczenia:

PCR - badania genetyczne

HK - hodowle komórkowe

Z - zagęszczanie próbki metodą filtracji, flokulacji lub przez odwirowanie

E - elektrometryczna

G - grawimetryczna

S - spektrometria UV/VIS

AAS - atomowa spektrometria absorpcyjna

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.183.1530

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach.
Data aktu: 16/10/2002
Data ogłoszenia: 05/11/2002
Data wejścia w życie: 20/11/2002