Opłaty uiszczane na podstawie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 września 2002 r.
w sprawie opłat uiszczanych na podstawie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wysokość, szczegółowy sposób ustalania oraz warunki i terminy uiszczania opłat:
1)
za udzielenie zezwolenia wydanego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, zwaną dalej "Komisją";
2)
z tytułu wpisu do ewidencji papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, zwanej dalej "opłatą ewidencyjną";
3)
od spółek prowadzących rynek regulowany oraz od Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., zwanego dalej "Krajowym Depozytem".
§  2. 
Udzielenie domowi maklerskiemu, bankowi lub zagranicznej osobie prawnej, o której mowa w art. 52 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, zwanej dalej "ustawą", zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej podlega opłacie w równowartości w złotych 4.500 euro.
§  3. 
Udzielenie zezwolenia na prowadzenie poza rynkiem regulowanym wtórnego obrotu papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu podlega opłacie w równowartości w złotych 1.500 euro.
§  4. 
Udzielenie podmiotowi zagranicznemu zezwolenia na zawieranie umów o świadczenie usług brokerskich lub otwieranie rachunków papierów wartościowych, na rachunek innego podmiotu zagranicznego i na podstawie udzielonego przez niego upoważnienia, podlega opłacie w równowartości w złotych 3.000 euro.
§  5. 
Udzielenie zezwolenia na przeniesienie, poza rynkiem regulowanym, papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu podlega opłacie w równowartości w złotych 1.000 euro.
§  6. 
Zezwolenie na przeniesienie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, poza rynkiem regulowanym, udzielone podmiotowi krajowemu lub podmiotowi zagranicznemu, którego przedmiotem działalności w kraju należącym do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju jest pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi na rynku regulowanym, przechowywanie lub rejestrowanie takich papierów, oraz w przypadku gdy wniosek o udzielenie zezwolenia dotyczy kilku transakcji lub transakcji określonego rodzaju, podlega opłacie w równowartości w złotych 3.000 euro.
§  7. 
Udzielenie zezwolenia na prowadzenie rachunków papierów wartościowych przez bank podlega opłacie w równowartości w złotych 4.500 euro.
§  8. 
Udzielenie zezwolenia spółce prowadzącej rynek regulowany albo spółce wnioskującej o udzielenie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności podlega następującym opłatom:
1)
za zezwolenie na prowadzenie giełdy - równowartość w złotych 4.500 euro;
2)
za zezwolenie na prowadzenie rynku pozagiełdowego - równowartość w złotych 4.500 euro;
3)
za zezwolenie na obrót na rynku regulowanym prawami majątkowymi niebędącymi papierami wartościowymi w rozumieniu ustawy - równowartość w złotych 4.500 euro.
§  9. 
Udzielenie emitentowi zezwolenia na obrót na innym rynku regulowanym albo na innej giełdzie papierami wartościowymi, które są przedmiotem obrotu na rynku regulowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opłacie w równowartości w złotych 4.500 euro.
§  10. 
Udzielenie akcjonariuszowi spółki prowadzącej giełdę zezwolenia na wykonywanie ponad 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy tej spółki podlega opłacie w wysokości 2,5% wartości nominalnej akcji objętych wnioskiem, nie więcej niż równowartość w złotych 2.500 euro.
§  11. 
Udzielenie akcjonariuszowi spółki prowadzącej rynek pozagiełdowy zezwolenia na wykonywanie ponad 10% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy tej spółki podlega opłacie w wysokości 2,5% wartości nominalnej akcji objętych wnioskiem, nie więcej niż równowartość w złotych 2.500 euro.
§  12. 
Udzielenie zezwolenia na nabycie akcji spółki publicznej lub wystawionych w związku z tymi akcjami kwitów depozytowych, w liczbie powodującej osiągnięcie lub przekroczenie łącznie odpowiednio 25%, 33% lub 50% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, podlega opłacie w równowartości w złotych 4.000 euro.
§  13. 
1. 
Wysokość opłat, o których mowa w § 2-12, jest określana w złotych przy zastosowaniu średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania decyzji udzielającej zezwolenia.
2. 
Opłaty, o których mowa w § 2-12, uiszcza się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji udzielającej zezwolenia, o której mowa w § 1 pkt 1.
§  14. 
Opłatę ewidencyjną pobiera się w wysokości 0,06% wartości emisji papierów wartościowych wprowadzanych do publicznego obrotu, nie więcej jednak niż równowartość w złotych 25.000 euro.
§  15. 
1. 
Wartość emisji, o której mowa w § 14, oblicza się:
1)
w obrocie pierwotnym - jako iloczyn liczby emitowanych papierów wartościowych i ich ceny emisyjnej;
2)
w pierwszej ofercie publicznej - jako iloczyn liczby sprzedawanych papierów wartościowych i ich ceny sprzedaży;
3)
w przypadku papierów wartościowych tego samego rodzaju, innych niż zbywane w obrocie pierwotnym lub w drodze pierwszej oferty publicznej, objętych treścią tego samego wniosku albo zawiadomienia o emisji - jako iloczyn liczby tych papierów wartościowych i ceny sprzedaży, o której mowa w pkt 2, a w przypadku braku takiej ceny - ceny emisyjnej, o której mowa w pkt 1.
2. 
W przypadku obligacji zamiennych lub akcji emitowanych w celu zamiany za obligacje wartość emisji oblicza się jako iloczyn liczby obligacji zamiennych i ich wartości nominalnej.
3. 
W przypadku niemożności ustalenia wartości emisji w sposób, o którym mowa w ust. 1 i 2, za jej wartość przyjmuje się:
1)
dla akcji wyemitowanych do dnia bilansowego, na który sporządzono ostatnie jednostkowe sprawozdanie finansowe zbadane przez podmiot uprawniony do badania, zamieszczone w prospekcie emisyjnym, dołączonym do wniosku lub zawiadomienia o emisji - wartość księgową spółki pomniejszoną odpowiednio o wartość kapitału rezerwowego z aktualizacji wyceny, przypadającą na te akcje, ustaloną na podstawie tego sprawozdania;
2)
dla akcji wyemitowanych po dniu bilansowym, o którym mowa w pkt 1 - iloczyn liczby tych akcji i najwyższej ceny, po której zostały objęte;
3)
dla obligacji - iloczyn liczby obligacji i ich wartości nominalnej;
4)
dla papierów wartościowych będących prawami pochodnymi w rozumieniu ustawy - równowartość w złotych 1.000.000 euro;
5)
dla tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, o ile są one papierami wartościowymi w rozumieniu ustawodawstwa kraju siedziby emitenta - równowartość w złotych 45.000.000 euro.
§  16. 
1. 
Opłatę ewidencyjną uiszcza się na dzień złożenia wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu albo zawiadomienia o emisji, w wysokości obliczonej według wartości emisji określonej zgodnie z § 15.
2. 
W przypadku gdy co najmniej jedna z danych niezbędnych do wyliczenia wartości emisji nie została jeszcze określona, na potrzeby naliczenia wielkości wpłaty przyjmuje się odpowiednio największą przewidywaną wartość nieokreślonej danej.
3. 
W przypadku określenia wartości emisji w okresie po złożeniu wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu albo zawiadomienia o emisji, kwota wpłaty podlega zwiększeniu albo zmniejszeniu w stosunku do kwoty uiszczonej zgodnie z ust. 1 i 2.
4. 
O konieczności zwiększenia lub zmniejszenia wpłaty emitent lub wprowadzający informuje Komisję w terminie jednego dnia od powzięcia informacji o wielkości ostatniej danej niezbędnej do obliczenia wartości emisji, podając wyliczenie kwoty różnicy oraz składając jednocześnie wniosek o zwrot kwoty nadpłaconej.
5. 
Emitent lub wprowadzający wpłaca brakującą kwotę opłaty w terminie 14 dni od daty określenia wartości emisji, z zastrzeżeniem § 23 pkt 2.
6. 
Kwoty nadpłacone z tytułu wpłaty na poczet opłaty ewidencyjnej podlegają zwrotowi nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
7. 
W przypadku pozostawienia bez rozpoznania wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, opłata ewidencyjna podlega zwrotowi nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż w terminie 21 dni od daty wydania decyzji o pozostawieniu sprawy bez rozpoznania.
8. 
W przypadku pozostawienia wniosku bez rozpoznania na skutek nieuzupełnienia przez wnioskodawcę braków formalnych wniosku w terminie wskazanym przez Komisję, opłata ulega zwrotowi w terminie 21 dni od daty, w której upłynął termin uzupełnienia wniosku.
9. 
W przypadku cofnięcia przez emitenta albo wprowadzającego wniosku o udzielenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, opłata ewidencyjna podlega zwrotowi nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż w terminie 21 dni od daty cofnięcia wniosku.
10. 
Opłata ewidencyjna nie podlega zwrotowi w przypadku wykreślenia papierów wartościowych z ewidencji.
§  17. 
Wysokość opłaty ewidencyjnej w złotych jest określana przy zastosowaniu średniego kursu walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego na dzień poprzedzający datę złożenia wniosku albo zawiadomienia o emisji.
§  18. 
Od spółek prowadzących rynek regulowany oraz od Krajowego Depozytu pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kosztami działalności Komisji i urzędu Komisji poniesionymi w danym roku a sumą wpłaconych, należnych w danym roku kwot z tytułu opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, z tym że łączna wysokość opłat nie może przekroczyć 0,015% wartości transakcji zawieranych na rynku regulowanym.
§  19. 
1. 
Spółki prowadzące rynek regulowany oraz Krajowy Depozyt wpłacają do 10 dnia każdego miesiąca zaliczkę na poczet opłaty, o której mowa w § 18, liczoną w sposób, o którym mowa w ust. 2-4, z zastrzeżeniem § 20, od wartości transakcji zawartych na rynku regulowanym w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który jest uiszczana.
2. 
Spółka prowadząca giełdę wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1)
0,0075% wartości transakcji zawieranych na giełdowym rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2)
0,00075% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3)
0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
3. 
Spółka prowadząca rynek pozagiełdowy wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1)
0,0075% wartości transakcji zawieranych na pozagiełdowym rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2)
0,00075% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3)
0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
4. 
Krajowy Depozyt wpłaca zaliczkę, o której mowa w ust. 1, w wysokości:
1)
0,0065% wartości transakcji zawieranych na rynku regulowanym, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3;
2)
0,00065% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa i instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy regulujące działalność takich instytucji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji papierów wartościowych;
3)
0,001% wartości transakcji, których przedmiotem są papiery wartościowe dłużne, inne niż wymienione w pkt 2.
5. 
W przypadku gdy dochody uzyskane z tytułu opłat, o których mowa w § 1, będą wyższe niż planowane w ustawie budżetowej koszty działalności Komisji, urząd Komisji wstrzymuje dalsze wpłaty zaliczek.
§  20. 
1. 
Po upływie dziewięciu miesięcy danego roku urząd Komisji dokonuje rozliczenia wstępnego i informuje spółki prowadzące rynek regulowany oraz Krajowy Depozyt, w terminie do dnia 5 października, o wynikających z rozliczenia wielkościach zaliczek za październik, listopad i grudzień.
2. 
Zaliczki za październik, listopad i grudzień są ustalane w wysokości wynikającej z różnicy pomiędzy kwotą planowanych, zgodnie z ustawą budżetową, wydatków Komisji a kosztami poniesionymi do dnia 30 września danego roku.
3.  1
 Kwota zaliczek, o których mowa w ust. 2, zostaje skorygowana o różnicę pomiędzy dochodami z tytułu opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, opłat, o których mowa w art. 26 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o giełdach towarowych", oraz wpłaconych zaliczek a poniesionymi do dnia 30 września danego roku kosztami działalności Komisji i urzędu Komisji.
§  21. 
1. 
Ostatecznego rozliczenia opłat urząd Komisji dokonuje w terminie do dnia 10 marca roku następnego i w terminie 14 dni przekazuje wyniki rozliczenia podmiotom, o których mowa w § 19 ust. 2-4.
2.  2
 W przypadku gdy suma wpłaconych, należnych w danym roku kwot z tytułu opłat, o których mowa w § 1 pkt 1 i 2, opłat, o których mowa w art. 26 ust. 1 i 2 ustawy o giełdach towarowych, oraz wpłaconych zaliczek, jest wyższa niż koszty działalności Komisji i urzędu Komisji poniesione w danym roku, to różnica ta stanowi nadpłatę.
3. 
Nadpłata, o której mowa w ust. 2, jest rozliczana proporcjonalnie do wniesionych zaliczek i podlega zwrotowi lub pomniejsza wpłaty za miesiące następujące bezpośrednio po dokonaniu rozliczenia.
4. 
Podmioty, o których mowa w § 19 ust. 2-4, składają w formie pisemnej wniosek o zwrot nadpłaty, w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
5. 
Urząd Komisji dokonuje zwrotu nadpłaty w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
§  22. 
Wpłaty z tytułu opłat, o których mowa w § 1, uiszcza się na rachunek bieżący - subkonto dochodów Komisji.
§  23. 
Opłaty, o których mowa w:
1)
§ 1 pkt 1 - należne za zezwolenia wydane w oparciu o wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia;
2)
§ 1 pkt 2 - z tytułu wpisów do ewidencji papierów wartościowych dokonywanych w oparciu o wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia

- uiszcza się zgodnie z przepisami dotychczasowymi.

§  24. 
1. 
Opłaty należne za rok 2002 ustala się zgodnie z zasadami określonymi w § 18.
2. 
Wniesione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia opłaty należne za rok 2002 na podstawie dotychczasowych przepisów zalicza się na poczet opłat należnych zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
3. 
Rozliczenia opłat, o których mowa w § 18, za rok 2002 dokonuje się zgodnie z zasadami, o których mowa w § 20 i 21.
§  25. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1998 r. w sprawie opłat uiszczanych na podstawie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 170 i z 2000 r. Nr 79, poz. 896).
§  26. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r.
1 § 20 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 marca 2004 r. (Dz.U.04.51.497) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2004 r.
2 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 marca 2004 r. (Dz.U.04.51.497) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.151.1254

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty uiszczane na podstawie ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Data aktu: 06/09/2002
Data ogłoszenia: 17/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002