Utworzenie jednostki badawczo-rozwojowej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 11 września 2002 r.
w sprawie utworzenia jednostki badawczo-rozwojowej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Z dniem 1 października 2002 r. tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą "Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego", zwaną dalej "Instytutem".
2. 
Instytut powstaje w wyniku połączenia jednostek badawczo-rozwojowych:
1)
Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000288030, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-90-80, utworzonego zarządzeniem Dyrektora Zjednoczenia Wytwórni Surowic i Szczepionek "Biomed" z dnia 28 grudnia 1959 r. w sprawie Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek, zatwierdzonym przez Ministra Zdrowia w dniu 29 grudnia 1959 r., zmienionym zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 26 listopada 1986 r. w sprawie Centralnego Laboratorium Surowic i Szczepionek (Dz. Urz. MZiOS Nr 12, poz. 60);
2)
Instytutu Leków z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000044032, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-88-73, utworzonego uchwałą nr 393 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1952 r. w sprawie powołania Instytutu Leków (Monitor Polski Nr A-44, poz. 622).
§  2. 
Siedzibą Instytutu jest miasto stołeczne Warszawa.
§  3. 
1. 
Podstawowym przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych, kontrolnych, wdrożeniowych i edukacyjnych na rzecz zdrowia publicznego w zakresie służącym:
1)
poprawie i bezpieczeństwu zdrowia publicznego;
2)
integracji systemu ochrony zdrowia w Polsce z wymogami Unii Europejskiej;
3)
prowadzeniu badań naukowych o charakterze podstawowym w zakresie chorób o szczególnym znaczeniu dla zdrowia publicznego;
4)
opracowaniu i wdrażaniu nowych metod profilaktyki, terapii, diagnostyki, fizjologii, dietetyki i biochemii, w szczególności w zakresie biotechnologii, mikrobiologii, epidemiologii, farmakologii i immumologii oraz nowych metod potrzebnych przy ustalaniu wymagań jakościowych dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych i ocenie laboratoryjnej ich jakości, w szczególności w zakresie analizy farmaceutycznej;
5)
edukacji i promocji programów na rzecz zdrowia publicznego;
6)
podejmowaniu innych działań zlecanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
2. 
Instytut uczestniczy w działaniach zmierzających do integracji i ujednolicania systemu ochrony zdrowia w Polsce z wymogami Unii Europejskiej, uczestnictwa w programach eksperckich i sieciach międzynarodowych, dostosowywania systemów monitorowania, kontroli, diagnostyki i jakości.
§  4. 
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.
§  5. 
1. 
Połączenie jednostek, o których mowa w § 1 ust. 2, następuje według stanu ujętego w sprawozdaniach finansowych sporządzonych na dzień 30 września 2002 r.
2. 
Połączenie planów rzeczowo-finansowych jednostek, o których mowa w § 1 ust. 2, następuje na podstawie stanu realizacji tych planów na dzień 30 września 2002 r., z uwzględnieniem zmian wynikających z bieżącej działalności wykonywanej do tego dnia.
§  6. 
Do czasu ustalenia nowych zasad podziału nagród, premii i innych świadczeń w Instytucie, podział nagród, premii i innych świadczeń następuje według zasad obowiązujących w łączonych jednostkach, o których mowa w § 1 ust. 2, przed dniem ich połączenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.150.1251

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie jednostki badawczo-rozwojowej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Data aktu: 11/09/2002
Data ogłoszenia: 16/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002