Wzór dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek do tych świadczeń, skład zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakres zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 lutego 2002 r.
w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek od tych świadczeń, składu zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakresu zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 oraz z 2001 r. Nr 94, poz. 1032 i Nr 138, poz. 1567) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dokumentem potwierdzającym okres i wysokość pobieranego przez posła albo senatora uposażenia, dodatków do uposażenia i składek od tych świadczeń jest zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. 
Kancelaria Sejmu albo Kancelaria Senatu wydaje odpowiednio posłowi albo senatorowi zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w dniu zakończenia wykonywania mandatu.
§  2. 
1. 
Do ustalenia zakresu zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w wypadkach przy sprawowaniu mandatu stosuje się odpowiednio przepisy regulujące zasady i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 3.
2. 
Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, Kancelaria Sejmu i Kancelaria Senatu wykonują obowiązki pracodawcy.
§  3. 
Okoliczności i przyczyny wypadków przy sprawowaniu mandatu posła albo senatora ustala zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi specjalista pełniący zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w Kancelarii Sejmu albo w Kancelarii Senatu oraz przedstawiciel pracowników Kancelarii Sejmu albo Kancelarii Senatu przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

............................. Warszawa, dnia ..........

(pieczęć Kancelarii Sejmu RP

albo Kancelarii Senatu RP)

............................

(nr REGON-EKD)

Stwierdza się, że ............................................

(imię i nazwisko posła lub senatora)

syn (córka) ..................................................

(imiona rodziców posła lub senatora)

urodzony(a) ..................................................

(data i miejsce urodzenia posła lub senatora)

wykonywał(a) mandat poselski w Sejmie* - mandat senatorski w

Senacie* .....................................................

(numer kadencji Sejmu - Senatu)

w okresie od ...................... do .......................

(dzień, miesiąc, rok) (dzień, miesiąc, rok)

i pobierał(a) w tym okresie:

1) uposażenie poselskie* - uposażenie senatorskie* w wysokości:

............................................................

............................................................

2) dodatek do uposażenia: .....................................

(tytuł i wysokość dodatku)

3) dodatek do uposażenia: .....................................

(tytuł i wysokość dodatku)

W okresie pobierania uposażenia/dodatku do uposażenia* były

opłacone składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne,

rentowe i wypadkowe) w wysokości:

...............................................................

(rodzaj ubezpieczenia i wysokość składek)

...............................................................

...............................................................

* Niepotrzebne skreślić.

...................................

(pieczęć i podpis Szefa Kancelarii

Sejmu albo Szefa Kancelarii Senatu

lub osoby przez niego upoważnionej)

Pouczenie

Okres pobierania uposażenia poselskiego lub senatorskiego jest traktowany jak okres zatrudnienia. Okres ten zalicza się również do stażu pracy, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze, w tym także uprawnienia szczególne, uzależnione od zatrudnienia w określonym zawodzie, branży lub zakładzie pracy (podstawa prawna: art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U. Nr 73, poz. 350 ze zm.).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.15.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek do tych świadczeń, skład zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakres zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.
Data aktu: 05/02/2002
Data ogłoszenia: 25/02/2002
Data wejścia w życie: 12/03/2002