Wynagrodzenie ekspertów i tworzenie funduszu nagród w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 26 sierpnia 2002 r.
w sprawie wynagrodzenia ekspertów i tworzenia funduszu nagród w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 271 ust. 5 i art. 268 ust. 6 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 508 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 108, poz. 945 i Nr 113, poz. 983) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wynagrodzenia osób zatrudnionych na stanowisku eksperta lub asesora w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej:
1)
mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego;
2)
mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia stawek dodatków za wieloletnią pracę oraz funkcyjnego;
3)
zasady tworzenia funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w pracy oraz wielkości odpisu na ten fundusz z planowanych wynagrodzeń osobowych.
§  2. 
1. 
Wynagrodzenie zasadnicze osób wymienionych w § 1 ustala się przy zastosowaniu następujących mnożników kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa dla członków korpusu służby cywilnej, zwanej dalej "kwotą bazową":
Kategoria wynagrodzenia zasadniczego Stanowisko Mnożnik kwoty bazowej
1 Ekspert uprawniony do udzielania patentów lub praw ochronnych albo do orzekania w sprawach spornych 3,1
2 Ekspert uprawniony do udzielania praw z rejestracji 2,6
3 Asesor uprawniony do udzielania patentów lub praw ochronnych albo do orzekania w sprawach spornych 2,1
4 Asesor uprawniony do udzielania praw z rejestracji 1,8
2. 
W razie zbiegu uprawnień do wynagrodzenia zasadniczego według różnych kategorii, przysługuje wynagrodzenie według kategorii wyższej.
3. 
Ekspertowi i asesorowi orzekającemu w sprawach innych niż wymienione w ust. 1 przysługuje wynagrodzenie zasadnicze odpowiednio według kategorii 2 lub 4.
§  3. 
1. 
Osobie, której powierzono pełnienie funkcji kierowniczej, koordynacyjnej lub kontrolnej albo funkcji edukacyjnej w stosunku do asesorów i aplikantów przysługuje dodatek funkcyjny, na czas jej sprawowania.
2. 
Wysokość dodatku funkcyjnego ustala się przy zastosowaniu następujących mnożników kwoty bazowej:
Stawka Stanowisko Mnożniki kwoty bazowej
1 Przewodniczący zespołu

Przewodniczący Wydziału Spraw Spornych

Przewodniczący Izby Odwoławczej

Przewodniczący kolegium w Wydziale Spraw Spornych

0,6-1,2
2 Koordynator 0,4-0,9
3 Opiekun aplikacji lub asesury 0,1-0,3
§  4. 
Stawkę dodatku funkcyjnego przyznaje Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5. 
1. 
Rzecznikowi dyscyplinarnemu przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 0,4 kwoty bazowej.
2. 
Członkowi Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów lub Wyższej Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów, a także zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 0,1 kwoty bazowej.
3. 
Przewodniczącemu Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów lub Wyższej Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 0,15 kwoty bazowej.
4. 
Dodatek funkcyjny dla członków Komisji Dyscyplinarnych przysługuje za miesiące, w których odbyło się przynajmniej jedno posiedzenie, i obejmuje członków składu orzekającego. Dodatek ten wypłaca się w miesiącu następującym po odbytym posiedzeniu.
§  6. 
W razie zbiegu uprawnień do dodatków funkcyjnych, przysługuje jeden dodatek ustalony na podstawie wyższego mnożnika.
§  7. 
Kwoty wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego zaokrągla się do 10 groszy w górę.
§  8. 
1. 
Ekspertom zatrudnionym w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje dodatek za wieloletnią pracę na tym stanowisku w wysokości:
1)
0,155 kwoty bazowej dla 1 kategorii wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie;
2)
0,13 kwoty bazowej dla 2 kategorii wynagrodzenia zasadniczego miesięcznie.
2. 
Dodatek przysługuje po upływie pięciu lat od dnia powołania na stanowisko eksperta.
3. 
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, wzrasta o:
1)
0,031 kwoty bazowej dla 1 kategorii wynagrodzenia zasadniczego, za każdy kolejny rok pracy na stanowisku eksperta, aż do osiągnięcia 0,62 kwoty bazowej;
2)
0,026 kwoty bazowej dla 2 kategorii wynagrodzenia zasadniczego, za każdy kolejny rok pracy na stanowisku eksperta, aż do osiągnięcia 0,52 kwoty bazowej.
4. 
W przypadku zmiany kategorii wynagrodzenia zasadniczego na wyższą, dodatek za wieloletnią pracę na stanowisku przysługuje według stawki odpowiedniej do nowej kategorii, sumując lata pracy na obydwu stanowiskach.
§  9. 
Osobie powołanej na stanowisko eksperta lub asesora przysługuje wynagrodzenie, określone w rozporządzeniu, z dniem objęcia stanowiska.
§  10. 
1. 
Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej może tworzyć fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w pracy ekspertów i asesorów.
2. 
Wielkość odpisu na fundusz nagród wynosi 3% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe ekspertów i asesorów i może być podwyższony przez Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w ramach posiadanych środków na ich wynagrodzenia.
3. 
Dysponentem funduszu nagród jest Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.
§  11. 
Osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy - Prawo własności przemysłowej posiadają uprawnienia do orzekania na podstawie dotychczasowych przepisów, otrzymują wynagrodzenie według dotychczasowych przepisów - do czasu złożenia egzaminu wymaganego na podstawie art. 323 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.144.1212

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie ekspertów i tworzenie funduszu nagród w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 26/08/2002
Data ogłoszenia: 09/09/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003