Utworzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 2002 r.
w sprawie utworzenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

Na podstawie art. 12a i art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 i Nr 154, poz. 1799 i 1800) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przy ministrze właściwym do spraw pracy, zwanym dalej "Ministrem", tworzy się Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, zwaną dalej "Komisją".
§  2. 
1. 
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
zastępca przewodniczącego Komisji;
3)
członkowie Komisji;
4)
sekretarz Komisji.
2. 
Przewodniczący Komisji, zastępca przewodniczącego Komisji oraz sekretarz Komisji stanowią Prezydium Komisji.
§  3. 
1. 
Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra, powołuje przewodniczącego Komisji.
2. 
Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra zgłoszony w porozumieniu z przewodniczącym Komisji, powołuje zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji, w liczbie nie większej niż 7 osób, spośród wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki prawa pracy.
3. 
Sekretarza Komisji, jako swojego przedstawiciela w Komisji, powołuje Minister w porozumieniu z przewodniczącym Komisji, spośród pracowników urzędu obsługującego Ministra. W tym samym trybie Minister odwołuje sekretarza Komisji.
§  4. 
1. 
Kadencja Komisji trwa cztery lata.
2. 
W razie powołania uzupełniającego skład Komisji w czasie trwania kadencji Komisji, kadencja tak powołanego przewodniczącego, jego zastępcy lub członka Komisji upływa wraz z kadencją całej Komisji.
3. 
Odwołanie przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego lub członka Komisji następuje w trybie właściwym do ich powołania i może nastąpić z powodu:
1)
złożenia rezygnacji;
2)
nieuczestniczenia w pracach Komisji.
§  5. 
1. 
Przewodniczący Komisji kieruje pracami Komisji.
2. 
Zastępca przewodniczącego Komisji wykonuje czynności powierzone mu przez przewodniczącego Komisji oraz zastępuje go w razie jego nieobecności.
3. 
Sekretarz Komisji organizuje pracę Komisji oraz zapewnia współpracę Komisji z urzędem obsługującym Ministra.
§  6. 
1. 
Do zadań Komisji należy opracowanie:
1)
założeń rekodyfikacji indywidualnego prawa pracy;
2)
założeń kodyfikacji zbiorowego prawa pracy;
3)
projektów ustaw realizujących przyjęte założenia prac kodyfikacyjnych w zakresie indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, z uwzględnieniem standardów prawa Unii Europejskiej.
2. 
Minister może przekazywać Komisji projekty aktów prawnych z zakresu prawa pracy opracowane w czasie prowadzenia prac kodyfikacyjnych w celu uzyskania opinii Komisji o zgodności tych projektów z założeniami prac kodyfikacyjnych, a także przedstawiać Komisji budzące wątpliwości prawne problemy z zakresu prawa pracy w celu zajęcia stanowiska przez Komisję.
§  7. 
1. 
Prezydium Komisji ustala plan i harmonogram prac oraz sposób ich realizacji oraz czuwa nad sprawnym i terminowym wykonywaniem zadań Komisji.
2. 
Komisja wykonuje swoje zadania na posiedzeniach plenarnych. W sprawach dotyczących podstawowych rozstrzygnięć w zakresie realizacji swoich zadań Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności wszystkich członków Komisji.
3. 
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji i Prezydium Komisji oraz przewodniczy tym posiedzeniom, a także wykonuje inne zadania związane z organizacją pracy Komisji.
4. 
Przewodniczący Komisji może utworzyć, spośród członków Komisji, zespół problemowy do wykonania określonego zadania. Przewodniczący Komisji może wyznaczyć przewodniczącego zespołu problemowego. Przewodniczący zespołu problemowego kieruje pracami zespołu i przedstawia Komisji wyniki pracy zespołu.
5. 
Przewodniczący Komisji przekazuje opracowane przez Komisję założenia, projekty ustaw i opinie Ministrowi.
6. 
Przewodniczący Komisji może zwrócić się do Ministra o skierowanie opracowanych przez Komisję założeń i projektów ustaw do konsultacji społecznej w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komisji przedstawicieli nauki i praktyki prawniczej lub innych specjalistów.
2. 
Przewodniczący Komisji może powierzać, w miarę istniejących środków finansowych, członkom Komisji oraz osobom niebędącym jej członkami przygotowanie odpłatnych ekspertyz i innych opracowań niezbędnych do realizacji zadań Komisji.
§  9. 
1.  1
 Przewodniczącemu Komisji, zastępcy przewodniczącego Komisji oraz członkom Komisji wypłaca się miesięczny ryczałt, którego wysokość ustala się jako określoną poniżej wielokrotność kwoty bazowej ustalanej w ustawie budżetowej dla sędziów i prokuratorów, zwanej dalej "kwotą bazową":
1)
przewodniczącemu Komisji - w wysokości 4-krotnej kwoty bazowej,
2)
zastępcy przewodniczącego Komisji - w wysokości 3,5-krotnej kwoty bazowej,
3)
członkowi Komisji - w wysokości 2,5-krotnej kwoty bazowej.
2. 
Osobom wymienionym w ust. 1 oraz w § 8 ust. 1 przysługują diety i zwrot kosztów przejazdu, na zasadach określonych w przepisach dotyczących podróży służbowych na terenie kraju, obowiązujących pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej.
3. 
Za opracowania zlecane w trybie określonym w § 8 ust. 2 osoby wymienione w tym przepisie mogą otrzymywać honoraria na podstawie stosownej umowy, w wysokości zaproponowanej przez sekretarza Komisji i akceptowanej przez Ministra. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych charakterem i rozmiarem opracowania, honorarium, na podstawie umowy akceptowanej przez Ministra, może być przyznane autorowi należącemu do składu Komisji.
§  10. 
1. 
Koszty związane z działalnością Komisji są finansowane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Minister.
2. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Komisji zapewnia urząd obsługujący Ministra.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r.
1 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2002 r. (Dz.U.02.239.2044) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.139.1167

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Utworzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Data aktu: 20/08/2002
Data ogłoszenia: 02/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002