Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 23 lipca 2002 r.
w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.

Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679, Nr 86, poz. 958 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek i pałek gumowych, zwanych dalej "środkami przymusu bezpośredniego".
2. 
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o kierującym jednostką, należy przez to rozumieć:
1)
dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - w odniesieniu do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych;
2)
nadleśniczego - w odniesieniu do nadleśnictwa.
§  2. 
1. 
Przydziału broni, amunicji oraz broni gazowej w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie dokonuje się na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela.
2. 
Pozwolenie na broń na okaziciela, o którym mowa w ust. 1, wydaje właściwy organ Policji w rozumieniu art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007), na wniosek kierującego jednostką.
3. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa się rodzaj broni oraz liczbę jej egzemplarzy. Dane te zamieszcza się w pozwoleniu na broń na okaziciela.
§  3. 
1. 
Broń, amunicja, broń gazowa, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają ewidencji w książce ewidencji broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wydanie i przyjęcie broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego odnotowuje się w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane i przeszyte, a ostatnia strona - opieczętowana pieczęcią odpowiednio regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśnictwa.
4. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowuje się w magazynie broni.
§  4. 
1. 
Broń, amunicję, broń gazową, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w magazynie broni stanowiącym oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, w miejscu utrudniającym dokonanie włamania, w miarę możliwości na piętrze.
2. 
Magazyn broni, o którym mowa w ust. 1, powinien być objęty całodobową ochroną oraz mieć następujące wyposażenie:
1)
podręczny sprzęt gaśniczy, sygnalizację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy zawierającą w szczególności krople do oczu na wypadek porażenia gazem;
2)
szafy metalowe lub sejfy, zamykane na zamki atestowane i przystosowane do plombowania;
3)
drzwi wejściowe metalowe lub obite blachą stalową o grubości nie mniejszej niż 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcia w postaci co najmniej 2 zamków atestowanych i zasuwy drzwiowej zamykanej na kłódkę atestowaną i przystosowanej do plombowania;
4)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10 x 10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowaną w murze kratą metalową wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm albo płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm, przy czym odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać 120 mm w poziomie i w pionie, a pomiędzy płaskownikami - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie.
3. 
Dopuszcza się montaż:
1)
atestowanych drzwi antywłamaniowych - zamiast drzwi, o których mowa w ust. 2 pkt 3;
2)
szyb atestowanych, odpornych na przebicie lub rozbicie, w szczególności kuloodpornych, w oknach mocowanych trwale w otworach okiennych, bez możliwości otwierania - zamiast siatki i kraty, o których mowa w ust. 2 pkt 4.
4. 
Protokolarnej oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje powołana przez kierującego jednostką komisja, w której skład wchodzi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni.
§  5. 
1. 
Warunki przechowywania broni, amunicji, broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu oraz środków przymusu bezpośredniego powinny odpowiadać wymaganiom ich producenta.
2. 
Broń, amunicję oraz broń gazową przechowuje się w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2.
3. 
Broń oraz broń gazową przechowywaną w magazynie broni wyjmuje się z futerału, rozładowuje i zabezpiecza. Broń ta powinna być kompletna, czysta i zakonserwowana, a także mieć zwolniony kurek i odłączony magazynek.
4. 
Amunicję przechowywaną w magazynie broni umieszcza się w opakowaniach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§  6. 
1. 
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
osoba prowadząca magazyn broni, zwana dalej "magazynierem";
2)
w obecności magazyniera - przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, główny inspektor Straży Leśnej, kierujący jednostką, kierujący posterunkiem Straży Leśnej oraz dowódca grupy interwencyjnej.
2. 
W czasie nieobecności magazyniera sygnalizacja alarmowa powinna być włączona, a drzwi do magazynu broni powinny być zamknięte i zaplombowane.
§  7. 
1. 
Strażnik leśny, po zakończeniu pracy, zdaje do magazynu broni wydaną broń, amunicję, broń gazową, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką, broń, amunicja, broń gazowa, ręczne miotacze gazu oraz środki przymusu bezpośredniego wydane strażnikowi leśnemu mogą być przechowywane w mieszkaniu tego strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Przepis art. 27 ust. 1 tej ustawy stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Traci moc:
1)
rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 15 września 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w nadleśnictwie broni i amunicji oraz ręcznych miotaczy gazowych (Dz. U. Nr 78, poz. 398);
2)
rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2000 r. w sprawie ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie (Dz. U. Nr 80, poz. 902).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU ORAZ ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU ORAZ ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Nr ewidencyjny Nazwa i marka Kaliber Seria i numer Rok produkcji Ilość i rodzaj amunicji Ilość magazynków Wyposażenie dodatkowe Podstawa

nabycia lub

przydziału

Uwagi Data wpisu do

ewidencji

i podpis

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Objaśnienia:

1) kolumnę 3 wypełnia się w przypadku rejestracji broni, amunicji i broni gazowej;

2) kolumnę 6 wypełnia się w przypadku rejestracji amunicji;

3) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku rejestracji broni i broni gazowej;

4) kolumnę 9 wypełnia się w przypadku rejestracji broni, amunicji i broni gazowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI, BRONI GAZOWEJ, RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU I ŚRODKÓW

PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nr ewiden-

cyjny

Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu

broni

Uwagi
data godzina nazwa

i marka

seria

i numer

ilość

maga-

zynków

ilość

i rodzaj

amunicji

wyposa-

żenie dodatko-

we

pozosta-

ły sprzęt

podpis

wydają-

cego

(czytelny)

podpis

pobiera-

jącego

(czytelny)

data godz. podpis

zdające-

go

(czytel-

ny)

podpis

przyjmu-

jącego

(czytel-

ny)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Objaśnienia:

1) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia broni i broni gazowej;

2) kolumnę 8 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia amunicji.

)

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.134.1138

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przydział, ewidencjonowanie i przechowywanie w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i w nadleśnictwie broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego.
Data aktu: 23/07/2002
Data ogłoszenia: 27/08/2002
Data wejścia w życie: 11/09/2002