Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 24 stycznia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147, poz. 713, z 1997 r. Nr 14, poz. 72, Nr 60, poz. 369, Nr 88, poz. 554, Nr 110, poz. 715 i Nr 133, poz. 884, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 40, poz. 401, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 125, poz. 1366) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 4 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania (Dz. U. Nr 35, poz. 215 i z 1999 r. Nr 3, poz. 19) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 2 skreśla się wyrazy "oraz spreparowanych poroży zwierzyny";
2)
w § 4:
a)
po pkt 13 dodaje się pkt 13a i 13b w brzmieniu:

"13a) zwierzynie grubej - rozumie się przez to zwierzynę płową, muflony i dziki,

13b) zwierzynie drobnej - rozumie się przez to zwierzynę niebędącą zwierzyną grubą,"

b)
pkt 14 otrzymuje brzmienie:

"14) drapieżnikach - rozumie się przez to lisy, kuny leśne, kuny domowe, tchórze zwyczajne, jenoty i norki amerykańskie,";

3)
w § 5 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego - na polowaniu indywidualnym.";

4)
w § 6 w ust. 2 wyrazy "łosie, jelenie, daniele, sarny, muflony i dziki" zastępuje się wyrazami "zwierzynę grubą";
5)
§ 13 i 14 otrzymują brzmienie:

"§ 13. 1. Polowanie indywidualne jest wykonywane w celu pozyskania zwierzyny, której gatunek, liczbę sztuk oraz opis określa upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego, zwane dalej «upoważnieniem».

2. Upoważnienie jest drukiem ścisłego zarachowania i jest wydawane w dwóch egzemplarzach, po jednym dla myśliwego oraz dla dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

3. Myśliwy, przekazując do punktu skupu tusze zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym, okazuje egzemplarz upoważnienia osobie prowadzącej punkt skupu.

4. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 14. 1. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego prowadzi książkę ewidencji, w której zamieszcza się następujące dane:

1) imię i nazwisko myśliwego wykonującego polowanie indywidualne,

2) miejsce wykonywania polowania indywidualnego w granicach obwodu łowieckiego,

3) datę oraz godzinę rozpoczęcia polowania indywidualnego,

4) datę oraz godzinę zakończenia polowania indywidualnego,

5) gatunek oraz płeć zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym.

2. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem przed rozpoczęciem polowania indywidualnego.

3. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem niezwłocznie po zakończeniu polowania indywidualnego.

4. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego leśnego uzgadnia miejsce wyłożenia książki ewidencji z właściwym nadleśniczym.

5. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego polnego powiadamia właściwego nadleśniczego o miejscu wyłożenia książki ewidencji.";

6)
w § 32:
a)
w ust. 3 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "w terminie 7 dni po zakończeniu polowania zbiorowego.",
b)
dodaje się ust. 4-6 w brzmieniu:

"4. Dla tusz zwierzyny pozyskanej na polowaniu zbiorowym nieprzeznaczonych na użytek własny myśliwego dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego wydaje świadectwo pochodzenia zwierzyny, będące drukiem ścisłego zarachowania.

5. Świadectwo pochodzenia zwierzyny wydaje się w dwóch egzemplarzach, z czego jeden dostarcza się osobie prowadzącej punkt skupu wraz z tuszami pozyskanej zwierzyny.

6. Wzór świadectwa pochodzenia zwierzyny stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.";

7)
§ 50 otrzymuje brzmienie:

"§ 50. 1. Znakowanie odbywa się za pomocą znaku podlegającego ścisłemu zarachowaniu.

2. Znak składa się z dwóch części, z których jedna jest zakładana w nacięcie wykonane pomiędzy kością skokową a ścięgnem Achillesa na tylnej kończynie, natomiast druga jest dołączana do narogów pozyskanej zwierzyny.

3. Konstrukcja znaku powinna uniemożliwić jego ponowne użycie.

4. Wzór oraz opis znaku stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.";

8)
po § 50 dodaje się § 50a i 50b w brzmieniu:

"§ 50a. 1. Osoba prowadząca punkt skupu, do którego została dostarczona tusza zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym, odnotowuje w upoważnieniu fakt przyjęcia tuszy.

2. Osoba prowadząca punkt skupu, do którego została dostarczona tusza pozyskanej zwierzyny, wydaje dokument stwierdzający przyjęcie tuszy, podlegający ścisłemu zarachowaniu.

3. Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.

4. Dokument, o którym mowa w ust. 2, wystawia się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z czego jeden egzemplarz:

1) otrzymuje myśliwy, a jeżeli zwierzyna została pozyskana na polowaniu zbiorowym - osoba dostarczająca tusze do punktu skupu,

2) zatrzymuje osoba prowadząca punkt skupu,

3) podlega zbyciu, wraz z tuszą zwierzyny, dla której wydano ten dokument.

§ 50b. Osoba prowadząca punkt skupu odmawia przyjęcia tuszy zwierzyny, jeżeli wraz z tuszą nie zostało okazane upoważnienie lub dostarczone świadectwo pochodzenia zwierzyny.";

9)
skreśla się § 51-53;
10)
skreśla się załącznik do rozporządzenia;
11)
dodaje się załączniki nr 1-4 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1-4 do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2002 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO WYKONYWANIA POLOWANIA INDYWIDUALNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ŚWIADECTWA POCHODZENIA ZWIERZYNY

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ORAZ OPIS ZNAKU SŁUŻĄCEGO DO ZNAKOWANIA TUSZ ZWIERZYNY GRUBEJ

I.

Wzór znaku służącego do znakowania tusz zwierzyny grubej

Skala 1 : 1

wzór

II.

Opis znaku służącego do znakowania tusz zwierzyny grubej

1. Znak wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego koloru pomarańczowego.

2. Znak składa się z dwóch części, połączonych ze sobą w sposób umożliwiający ich nieodwracalne rozdzielenie.

3. Każda z części znaku zaopatrzona jest w:

1) niepowtarzalny u danego przedsiębiorcy numer znaku oraz kod kreskowy zawierający cechy identyfikujące znak,

2) numer w rejestrze przedsiębiorców, prowadzonym na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedsiębiorcy prowadzącego punkt skupu, dokonującego znakowania,

3) taśmę, którą przeplata się przez otwór umieszczony u nasady taśmy.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR DOKUMENTU STWIERDZAJĄCEGO PRZYJĘCIE TUSZY DO PUNKTU SKUPU

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące...

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.13.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.
Data aktu: 24/01/2002
Data ogłoszenia: 18/02/2002
Data wejścia w życie: 01/04/2002