Warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 75 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu,
2)
funkcjonariuszu - należy przez to rozumieć funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu,
3)
przełożonym właściwym w sprawach wyróżnień - należy przez to rozumieć przełożonych określonych w art. 75 ust. 2 i 3 ustawy.
§  2. 
Funkcjonariuszowi udziela się wyróżnień, o których mowa w art. 75 ust. 1 ustawy, jeżeli:
1)
nie jest prowadzone przeciw niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne,
2)
nie został ukarany karą dyscyplinarną lub nastąpiło zatarcie tej kary,
3)
nie jest w okresie próby przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego lub warunkowym zawieszeniu wykonania kary.
§  3. 
1. 
Szef komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę, występuje do przełożonego właściwego w sprawach wyróżnień z wnioskiem o udzielenie wyróżnienia.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać uzasadnienie wskazujące na wzorowe wykonywanie obowiązków, przejawianie inicjatywy w służbie lub doskonalenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariusza przedstawianego do wyróżnienia.
3. 
Przełożony właściwy w sprawach wyróżnień zawiadamia pisemnie wnioskodawcę o odmowie przyznania wyróżnienia.
§  4. 
1. 
Udzielenie wyróżnienia powinno mieć charakter uroczysty.
2. 
Udzielenie wyróżnienia zamieszcza się w rozkazie, z zastrzeżeniem § 7.
3. 
Rozkaz powinien zawierać:
1)
stopień, imię i nazwisko wyróżnionego,
2)
rodzaj wyróżnienia oraz uzasadnienie jego przyznania.
§  5. 
Przełożony właściwy w sprawach wyróżnień, podejmując decyzję o udzieleniu nagrody pieniężnej lub rzeczowej, określa wartość tej nagrody, w granicach środków finansowych posiadanych na ten cel.
§  6. 
1. 
Urlop krótkoterminowy w wymiarze do 7 dni może obejmować nie więcej niż jeden dzień ustawowo wolny od pracy, a w wymiarze powyżej 7 dni, jednak nie więcej niż 10 dni - nie więcej niż dwa dni ustawowo wolne od pracy.
2. 
Funkcjonariuszowi należy umożliwić wykorzystanie urlopu krótkoterminowego nie później niż w ciągu miesiąca od dnia udzielenia tego wyróżnienia, a w uzasadnionych przypadkach - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy. Na wniosek wyróżnionego funkcjonariusza urlop krótkoterminowy może być przez niego wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.
§  7. 
Udzielenie pochwały, o której mowa w art. 75 ust. 1 pkt 1 ustawy, następuje w formie pisemnej.
§  8. 
Odznaka honorowa może być przyznana funkcjonariuszowi nie więcej niż trzykrotnie, a kolejne przyznanie odznaki nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od poprzedniego przyznania.
§  9. 
1. 
Odznakę honorową stanowi podwójny pierścień, wpisany w owal o wymiarach 47x37 mm. Między pierścieniami na polu z granatowej emalii jest umieszczony złocony napis "BIURO OCHRONY RZĄDU". Wewnątrz pierścienia, na polu z szafirowej emalii, umieszczony jest srebrzony i oksydowany wizerunek sokoła trzymającego w szponach tarczę herbową z emalii w barwach narodowych. Wymiary odznaki wynoszą 47x37 mm, średnica zewnętrznego pierścienia - 37 mm, a pierścienia wewnętrznego - 32 mm. Odznaka honorowa wykonana jest z metalu.
2. 
Odznaka honorowa jest oznaczona na odwrocie grawerowanym napisem "Odznaka Honorowa Biura Ochrony Rządu".
3. 
Odznaka honorowa jest zawieszona na przywieszce, wykonanej z metalu długości 40 mm i szerokości 10 mm, z dwoma paskami z czerwonej emalii, długości 3 mm i szerokości 10 mm, umieszczonymi od brzegu przywieszki po obydwu stronach, oraz z symetrycznym względem środka paskiem wykonanym z granatowej emalii, długości 16 mm i szerokości 10 mm. Pomiędzy paskami czerwonymi a paskiem granatowym znajdują się paski z białej emalii, o długości 9 mm i szerokości 10 mm.
4. 
Wzór odznaki honorowej stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Odznakę honorową wręcza Szef Biura Ochrony Rządu lub jego zastępcy z okazji święta Biura Ochrony Rządu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Szef Biura Ochrony Rządu z uwagi na szczególne okoliczności może wręczyć odznakę honorową w innym terminie niż wskazany w ust. 1.
§  11. 
Odznaka honorowa noszona jest na kurtce munduru na środku lewej górnej kieszeni, między guzikiem klapki a dolną krawędzią.
§  12. 
Rozkaz o przyznaniu odznaki honorowej umieszcza się w aktach osobowych funkcjonariusza.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ BIURA OCHRONY RZĄDU

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.119.1018

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu.
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 27/07/2002
Data wejścia w życie: 11/08/2002