Postępowanie w sprawach o uznanie za repatrianta.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 marca 2001 r.
w sprawie postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta.

Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. Nr 106, poz. 1118) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta osoby polskiego pochodzenia, która:
a) 1
przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, zwanej dalej "ustawą", zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, udzielonego w związku z pobieraniem nauki w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, albo
b)
przed dniem wejścia w życie ustawy nabyła obywatelstwo polskie na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353), a w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej była obywatelem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie, albo
c)
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, a do 1991 r. zamieszkiwała na stałe, przez co najmniej 5 lat, na terytorium, o którym mowa w lit. a),
2)
wzór wniosku o uznanie za repatrianta,
3)
dokumenty wymagane w postępowaniu w sprawach o uznanie za repatrianta.
§  2.
1.
Postępowanie w sprawie o uznanie za repatrianta wszczyna się na wniosek osoby, o której mowa w § 1 pkt 1, złożony odpowiednio w terminie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 5, art. 41 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy.
2.
Wzór wniosku o uznanie za repatrianta, zwany dalej "wnioskiem", określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta składa wypełniony wniosek, wraz z aktualną, wyraźną fotografią o wymiarach 5 cm x 4 cm.
§  4.
1.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
posiadaną decyzję konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia,
2)
poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo,
3)
skrócony odpis aktu urodzenia,
4)
skrócony odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny,
5)
życiorys.
2.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta, nieposiadająca decyzji konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia, dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie, o których mowa w art. 6 ustawy. Dokumenty te wojewoda przekazuje konsulowi właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na stałe tej osoby za granicą, w celu wydania decyzji o uznaniu jej za osobę polskiego pochodzenia.
3.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 2
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2) 3
zaświadczenie, że pobierała naukę w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, oraz odpis dyplomu,
3)
zaświadczenie potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania przed dniem wejścia w życie ustawy na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
4)
dokument wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
4.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b), dołącza do wniosku dodatkowo:
1)
dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego lub jego poświadczoną kopię,
2)
dokument poświadczający posiadanie, w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelstwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie.
5.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. c), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 4
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2)
zaświadczenie potwierdzające fakt zamieszkiwania na stałe do 1991 r., przez co najmniej 5 lat, na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
3)
dokument, wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
§  5. 5
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, należy dołączyć odpis skrócony jego aktu urodzenia.
§  6.
1. 6
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, jeśli drugi z jego rodziców nie ubiega się o uznanie za repatrianta, należy dołączyć:
1)
pisemne oświadczenie drugiego z rodziców o wyrażeniu zgody na nabycie przez małoletniego obywatelstwa polskiego, złożone przed konsulem lub
2)
wyrok sądu pozbawiający władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców.
2. 7
Do wniosku, który obejmuje małoletniego pozostającego pod opieką, należy dołączyć zgodę opiekuna, wyrażoną w oświadczeniu złożonym przed konsulem.
3.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2, może być złożone konsulowi za pośrednictwem wojewody.
§  7. 8
Do wniosku obejmującego małoletniego, który ukończył 16 rok życia, należy dołączyć jego pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego.
§  8.
1.
Wniosek należy wypełnić w języku polskim.
2.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O UZNANIE ZA REPATRIANTA

wzór

OBJAŚNIENIE

dla wypełniającego wniosek

1. Przed udzieleniem odpowiedzi należy dokładnie zapoznać się z treścią poszczególnych rubryk wniosku.

2. Odpowiedzi należy udzielić na wszystkie pytania. Jeżeli pytanie nie dotyczy osoby wypełniającej wniosek lub odnosi się do okresu, w którym osoba była małoletnia, bądź nie dotyczy jej z innych powodów, w odpowiedzi należy wpisać wyrazy "nie dotyczy".

3. Wniosek należy wypełnić czytelnie - pismem naśladującym druk, dokładnie i podpisać.

4. W punkcie I.2 - dotyczącym rodziców - wnioskodawca podaje wymagane informacje niezależnie od faktu, czy osoby te żyją, czy też nie.

1 § 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
2 § 4 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
3 § 4 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
4 § 4 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.22.260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie w sprawach o uznanie za repatrianta.
Data aktu: 08/03/2001
Data ogłoszenia: 24/03/2001
Data wejścia w życie: 08/04/2001