Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 grudnia 2001 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, Nr 42, poz. 475, Nr 89, poz. 973, Nr 100, poz. 1080, Nr 122, poz. 1323 i 1325 i Nr 128, poz. 1405) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 lutego 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. Nr 25, poz. 132, z 1998 r. Nr 166, poz. 1237 i z 2000 r. Nr 6, poz. 76) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 5:
a)
w ust. 1 wyrazy "powiatowy urząd pracy" zastępuje się wyrazem "starosta",
b)
w ust. 2 wyrazy "we właściwym powiatowym urzędzie pracy" zastępuje się wyrazami "właściwemu staroście";
2)
w § 6:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Świadczenia wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 7 dni od daty upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane, z zastrzeżeniem ust. 2.",

b)
skreśla się ust. 3;
3)
w § 9 w ust. 2 po wyrazie "komunikacji" skreśla się wyraz "publicznej";
4)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego

wzór

II. Oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy:

1. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury proszę przyjąć

przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie

społeczne lub na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

na podstawie przepisów prawa polskiego:

a) w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych

z ostatnich 20 lat kalendarzowych, tj. od ... do ...*

b) w okresie 20 lat kalendarzowych wybranych z całego

okresu podlegania ubezpieczeniu*.

2. Nie mogę udowodnić podstawy wymiaru składki

na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne

i rentowe.

3. Ostatnie moje zatrudnienie (inna praca zarobkowa

lub działalność) podlegające ubezpieczeniu społecznemu

ustało z dniem ...............................

4. Zgłaszałem(am) wniosek o przyznanie emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...........................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

5. Mam - miałem(am)* ustalone prawo do emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ...........................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

6. Emeryturę - rentę z tytułu niezdolności do pracy*

pobieram

- nie pobieram.*

7. Korespondencję proszę przekazywać pod adresem:

kod pocztowy ....... poczta ...... miejscowość ........

dzielnica-gmina ........ ulica ......... nr lokalu ....

powiat ................................................

8. Do wniosku załączam ......................... dowodów.

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za składanie

nieprawdziwych zeznań oświadczam, że dane zawarte w

częściach I i II wniosku podane zostały zgodnie z

prawdą, co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

...............................

(podpis osoby ubiegającej się

o świadczenie przedemerytalne)

III. Adnotacje powiatowego urzędu pracy.

1. Na podstawie okazanego dokumentu tożsamości osoby,

której wniosek dotyczy, seria i nr ........ - stwierdza

się, że dane zawarte w części I pkt 1, 2 i 3 wniosku

są zgodne z wpisami dokonanymi w tym dokumencie.

2. Świadczenie przedemerytalne przysługuje od dnia .......

...............................

(podpis i pieczątka pracownika

powiatowego urzędu pracy)

______

* Niepotrzebne skreślić.

POUCZENIE

1. W części I pkt 5 należy podać ustalony przez urząd skarbowy numer identyfikacji podatkowej (NIP).

2. W części I pkt 6 należy podać dziewięciocyfrowy lub czternastocyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny pracodawcy nadany w systemie REGON i symbol cyfrowy rodzaju działalności podstawowej według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) lub symbol alfanumeryczny według Polskiej Klasyfikacji Działalności, z zaświadczenia wydanego pracodawcy przez Urząd Statystyczny (PKD).

3. W części I pkt 7 należy podać kod zawodu na podstawie "Klasyfikacji zawodów i specjalności" wprowadzonej dla potrzeb rynku pracy rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 20 kwietnia 1995 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 48, poz. 253) (tom II).

4. Do wniosku powinny być dołączone w oryginale dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. Nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

5. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ustalonej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego - w przypadku powstania prawa do świadczenia przedemerytalnego przyjmuje się przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do dnia 31 grudnia 1998 r.) lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego, w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Na wniosek osoby uprawnionej lub ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne podstawę wymiaru emerytury ustalanej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego może stanowić również przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do 31 grudnia 1998 r.) lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

Do podstawy wymiaru składek dolicza się również kwoty niestanowiące podstawy wymiaru składek, uwzględniane w podstawie wymiaru emerytury.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.145.1636

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
Data aktu: 03/12/2001
Data ogłoszenia: 18/12/2001
Data wejścia w życie: 02/01/2002