Określenie obowiązków sprawozdawczych w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 listopada 2001 r.
w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.

Na podstawie art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715, z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037, Nr 103, poz. 1099, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 123, poz. 1351) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa obowiązki sprawozdawcze domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., zwanego dalej "Krajowym Depozytem", oraz innych podmiotów pośredniczących w zbywaniu papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa, w zakresie obrotu papierami emitowanymi przez Skarb Państwa.
§  2.
1.
Podmioty wymienione w § 1 przekazują ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych informacje dotyczące stanu własności i obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa, w zakresie, w jakim podmioty te prowadzą rachunki papierów wartościowych, na których są zapisane takie papiery, nabyte na rachunek własny lub na rzecz innych podmiotów.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane za pośrednictwem odpowiednio:
1)
Krajowego Depozytu - w zakresie papierów wartościowych objętych systemem rejestracji prowadzonym przez Krajowy Depozyt, który dokonuje sumowania i weryfikacji tych informacji z danymi wynikającymi ze stanów i obrotów na kontach depozytowych,
2)
Narodowego Banku Polskiego - w zakresie papierów wartościowych objętych systemem rejestracji prowadzonym przez Narodowy Bank Polski, który dokonuje sumowania i weryfikacji tych informacji z danymi wynikającymi z systemu depozytowo-rozliczeniowego Narodowego Banku Polskiego.
3.
Informacje, o których mowa ust. 1, są przekazywane w formie sprawozdań miesięcznych, których wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Sprawozdania zawierające informacje w zakresie określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 doręcza się Krajowemu Depozytowi w formie elektronicznej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, nie później niż do 7 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
2.
Podmioty wymienione w § 1 są obowiązane do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich stwierdzonych przez Krajowy Depozyt rozbieżności pomiędzy doręczonymi przez nie informacjami a stanami i obrotami na kontach depozytowych prowadzonych przez Krajowy Depozyt. W przypadku niewyjaśnienia tych rozbieżności w terminie określonym w ust. 3, Krajowy Depozyt przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych oraz Narodowemu Bankowi Polskiemu zsumowane informacje, wraz z zawiadomieniem o zaistniałych rozbieżnościach.
3.
Zweryfikowane, zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1, informacje Krajowy Depozyt przekazuje w formie elektronicznej ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych oraz Narodowemu Bankowi Polskiemu nie później niż do 14 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
§  4.
1.
Sprawozdania zawierające informacje w zakresie określonym w § 2 ust. 2 pkt 2 doręcza się Narodowemu Bankowi Polskiemu w formie elektronicznej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, nie później niż do 7 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
2.
Podmioty wymienione w § 1 są obowiązane do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich stwierdzonych przez Narodowy Bank Polski rozbieżności pomiędzy doręczonymi przez nie informacjami a stanami i obrotami na kontach depozytowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski. W przypadku niewyjaśnienia tych rozbieżności w terminie określonym w ust. 3, Narodowy Bank Polski przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych zsumowane informacje, wraz z zawiadomieniem o zaistniałych rozbieżnościach.
3.
Zweryfikowane zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2 informacje Narodowy Bank Polski przekazuje, w formie elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych nie później niż do 14 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
§  5.
Krajowy Depozyt w każdym dniu roboczym przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych i Narodowemu Bankowi Polskiemu zbiorcze informacje, określone w § 2 ust. 1, w podziale na rezydentów i nierezydentów w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000 r. Nr 103, poz. 1099), sporządzone na podstawie danych wynikających ze stanów i obrotów na kontach depozytowych prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się, zgodnie z art. 52 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, odpowiednio do zagranicznej osoby prawnej prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału.
§  7.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań miesięcznych sporządzanych za styczeń 2002 r.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1998 r. w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa (Dz. U. Nr 166, poz. 1209 i z 1999 r. Nr 94, poz. 1093).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR SPRAWOZDANIA MIESIĘCZNEGO ZAWIERAJĄCEGO INFORMACJE O STANIE WŁASNOŚCI I OBROCIE PAPIERAMI WARTOŚCIOWYMI EMITOWANYMI PRZEZ SKARB PAŃSTWA

I. Rekord informacji składa się z 51 pól, których opis został umieszczony poniżej.

II. Przyjęte w załączniku oznaczenia:

N - znaki z zakresu 0-9

A - znaki z zakresu A-Z

X - znaki z zakresu 0-9 i A-Z

III. Ogólne zasady budowy plików.

Wszystkie pliki są w formacie tekstowym ASCII. Każdy plik składa się z rekordu nagłówkowego (pierwszy rekord pliku może wystąpić tylko raz), rekordów szczegółowych i rekordu końcowego (ostatni rekord pliku może wystąpić tylko raz).

Każdy rekord zakończony jest znakami CR LF (hexa 0D 0A), a plik znacznikiem końca zbioru (hexa 1A). Rekordy są o stałej długości. Wszystkie pola numeryczne powinny być dosunięte do prawej strony i dopełnione zerami z lewej strony. W polach tych nie występują liczby ujemne oraz nie ma separatora dziesiętnego. Wszystkie pola typu data są w formacie RRRRMMDD. Wszystkie pola znakowe powinny być dosunięte do lewej strony i dopełnione spacjami z prawej strony.

IV. Struktura rekordu szczegółowego.

Grupa identyfikująca papier wartościowy, którego informacja dotyczy.

Lp. Nazwa pola Opis Format
1 typ rekordu Typ rekordu szczegółowego '1' 1 N
2 kod papieru wartościowego Kod ISIN papieru wartościowego, którego dotyczy informacja6 12 X
3 data wykupu papieru wartościowego Papiery wartościowe, które nie posiadają kodu ISIN7 (RRRRMMDD) 8 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego - grupa ta dotyczy rezydentów.1

4 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych posiadanych przez banki 11 N
5 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
6 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez fundusze emerytalne 11 N
7 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez fundusze inwestycyjne 11 N
8 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych posiadanych przez osoby fizyczne 11 N
9 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez podmioty niefinansowe 11 N
10 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych posiadanych przez inne podmioty 11 N
11 ogółem rezydenci Suma pozycji 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

12 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych posiadanych przez banki 11 N
13 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych posiadanych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
14 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych posiadanych przez osoby fizyczne 11 N
15 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez podmioty niefinansowe 11 N
16 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych posiadanych przez inne podmioty 11 N
17 ogółem nierezydenci Suma pozycji 12, 13, 14, 15 i 16 11 N

Informacja dotycząca liczby nabytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy rezydentów.1

18 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych nabytych przez banki 11 N
19 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych nabytych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
20 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych nabytych przez fundusze emerytalne 11 N
21 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych nabytych przez fundusze inwestycyjne 11 N
22 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych nabytych przez osoby fizyczne 11 N
23 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych nabytych przez podmioty niefinansowe 11 N
24 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych nabytych przez inne podmioty 11 N
25 ogółem rezydenci Suma pozycji 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24 11 N

Informacja dotycząca liczby nabytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

26 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych nabytych przez banki 11 N
27 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych nabytych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
28 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych nabytych przez osoby fizyczne 11 N
29 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych nabytych przez podmioty niefinansowe 11 N
30 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych nabytych przez inne podmioty 11 N
31 ogółem nierezydenci Suma pozycji 26, 27, 28, 29 i 30 11 N

Informacja dotycząca liczby zbytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy rezydentów.1

32 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych zbytych przez banki 11 N
33 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych zbytych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
34 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych zbytych przez fundusze emerytalne 11 N
35 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych zbytych przez fundusze inwestycyjne 11 N
36 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych zbytych przez osoby fizyczne 11 N
37 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych zbytych przez podmioty niefinansowe 11 N
38 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych zbytych przez inne podmioty 11 N
39 ogółem rezydenci Suma pozycji 32, 33, 34, 35, 36, 37 i 38 11 N

Informacja dotycząca liczby zbytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

40 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych zbytych przez banki 11 N
41 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych zbytych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
42 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych zbytych przez osoby fizyczne 11 N
43 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych zbytych przez podmioty niefinansowe 11 N
44 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych zbytych przez inne podmioty 11 N
45 ogółem nierezydenci Suma pozycji 40, 41, 42, 43 i 44 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem sektora finansów publicznych - grupa ta dotyczy rezydentów.1

46 liczba papierów - Grupa I8 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę I 11 N
47 liczba papierów - Grupa II9 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę II 11 N
48 liczba papierów - Grupa III10 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę III 11 N
49 liczba papierów - pozostałe Liczba papierów - pozostałe podmioty 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem sektora finansów publicznych - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

50 liczba papierów - rządy i agendy rządowe Liczba papierów wartościowych posiadanych przez rządy i agendy rządowe 11 N
51 liczba papierów - pozostałe Liczba papierów - pozostałe podmioty 11 N

V. Objaśnienia:

1 w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063 z późn. zm.).

2 w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 z późn. zm.).

3 w rozumieniu ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934 z późn. zm.).

4 w rozumieniu ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.).

5 osoby prawne i osoby nieposiadające osobowości prawnej, których podstawą działalności jest produkcja dóbr i usług niefinansowych, w tym:

- przedsiębiorstwa prywatne i publiczne zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych;

- spółdzielnie i spółki uznane za posiadające osobowość prawną, zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych;

- podmioty nieposiadające osobowości prawnej, zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych, prowadzące księgi rachunkowe i działające tak, jakby były przedsiębiorstwami, będące własnością gospodarstw domowych, instytucji rządowych i samorządowych lub instytucji niekomercyjnych.

6 należy wykazać: bony skarbowe, obligacje skarbowe oraz skarbowe papiery oszczędnościowe.

7 należy wykazać obligacje skarbowe nieposiadające kodu ISIN, tj.: obligacje nominowane w walutach obcych, obligacje restrukturyzacyjne oraz obligacje wyemitowane na zwiększenie funduszy własnych BGŻ.

8 do grupy I zalicza się:

- państwowe fundusze celowe,

- państwowe szkoły wyższe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez ministra lub centralny organ administracji rządowej lub wojewodę,

- jednostki badawczo-rozwojowe,

- państwowe instytucje kultury,

- Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,

- państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

9 do grupy II zalicza się:

- jednostki samorządu terytorialnego,

- związki jednostek samorządu terytorialnego,

- gminne, powiatowe lub wojewódzkie fundusze celowe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez jednostkę samorządu terytorialnego

- samorządowe instytucje kultury,

- komunalne osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

10 do grupy III zalicza się:

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze,

- kasy chorych.

Uwaga: W polach od 4 do 17 i od 46 do 51 wykazywać należy papiery wartościowe według stanu własności, w tym także papiery, których własność została przeniesiona w inny sposób niż w drodze sprzedaży.

W polach od 18 do 45 wykazywać należy papiery wartościowe, których własność została przeniesiona w inny sposób niż w drodze sprzedaży, jednakże nie należy wykazywać transakcji warunkowych tj. transakcji zawierających dodatkowo przyrzeczenie odkupu, termin odkupu i/lub cenę odkupu.

VI. Struktura rekordu nagłówkowego.

Lp. Nazwa pola Opis Format
1 typ rekordu Typ rekordu nagłówkowego '0' 1 N
2 typ pliku Symbol dokumentu, wartość tego pola jest tożsama z rozszerzeniem pliku 3 X
3 kod wystawiającego Kod nadawcy dokumentu (tożsamy z kodem uczestnika z nazwy pliku) 4 N
4 rodzaj działalności Rodzaj działalności uczestnika

'0A' - domy maklerskie

'0B' - zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 52 ustawy

'0C' - banki prowadzące działalność maklerską

'0D' - banki prowadzące rachunki papierów wartościowych

'0E' - podmioty, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy

2X
5 kod adresata Kod adresata dokumentu (podany przez KDPW i NBP) 6 N
6 okres sprawozdawczy Miesiąc oraz rok, za który przekazane jest sprawozdanie (MMRRRR) 6 N
7 data wygenerowania Data utworzenia pliku 8 N
8 nr pliku Kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym, tożsamy z numerem z nazwy pliku 2 N

VII. Struktura rekordu końcowego.

Lp. Nazwa pola Opis Długość
1 typ rekordu Typ rekordu końcowego '2' 1 N
2 liczba rekordów Liczba rekordów szczegółowych 7 N
3 podpis elektroniczny Podpis elektroniczny (opcjonalnie) 128 X

VIII. Sposób tworzenia nazwy pliku dla KDPW.

Format nazwy:

kkkkttnn.SMF

gdzie: kkkk - kod uczestnika w systemie KDPW,

tt - rodzaj działalności,

nn - kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym,

SMF - rozszerzenie nazwy pliku.

IX. Sposób tworzenia nazwy pliku dla NBP.

Format nazwy:

dpkkkknn.SMF

gdzie: dp - depozyt papierów (stały wyróżnik),

kkkk - wyróżnik banku (poprzedzony cyfrą 0, jeśli jest trzycyfrowy),

nn - kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym,

SMF - rozszerzenie nazwy pliku.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.133.1503

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie obowiązków sprawozdawczych w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.
Data aktu: 05/11/2001
Data ogłoszenia: 21/11/2001
Data wejścia w życie: 06/12/2001