Wzory informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposób ich przedstawiania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 lipca 2000 r.
w sprawie wzorów informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposobu ich przedstawiania.

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 550) zarządza się, co następuje:
§  1.
Określa się wzór informacji półrocznej sporządzanej przez pracodawców prowadzących zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej, dotyczącej spełniania warunków określonych odpowiednio w art. 28 ust. 1 pkt 1-3 lub w art. 29 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
Informacje półroczne, o których mowa w § 1, przesyła się do wojewody właściwego dla siedziby zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej:
1)
do dnia 20 lipca za I półrocze,
2)
do dnia 20 stycznia za II półrocze roku sprawozdawczego.
§  3.
Określa się wzór informacji o zmianach dotyczących spełniania warunków i realizacji obowiązków, o których mowa w art. 28 i 33 ust. 1 i 3 ustawy, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 marca 1998 r. w sprawie wzorów informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej (Monitor Polski Nr 10, poz. 186).
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

INFORMACJA PÓŁROCZNA DOTYCZĄCA SPEŁNIANIA WARUNKÓW OKREŚLONYCH W ART. 28 UST. 1 PKT 1-3 LUB ART. 29 UST. 1 PKT 1-4 USTAWY PRZEZ PRACODAWCÓW PROWADZĄCYCH ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ LUB ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ1

wzór

II. Oświadczenie prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład

aktywności zawodowej o obiektach i pomieszczeniach użytkowanych przez

zakład

Oświadczam, że obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń sanitarnohigienicznych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich, co stwierdzone jest postanowieniem Państwowej Inspekcji Pracy z dnia.................... znak:.........................

.............................

(data i podpis pracodawcy)

III. Oświadczenie prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład

aktywności zawodowej o zapewnieniu doraźnej i specjalistycznej

opieki lekarskiej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych

Oświadczam, że zapewniam pracownikom zakładu doraźną i specjalistyczną opiekę lekarską, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne

...........................

(data i podpis pracodawcy)

IV. Oświadczenie o sposobie przeznaczania przez organizatora zakładu

aktywności zawodowej uzyskanych dochodów

Oświadczam, że przeznaczam uzyskane dochody na cele określone w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 stycznia 2000 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz. U. Nr 6, poz. 77)*

.........................................................

(data i podpis organizatora zakładu aktywności zawodowej)

* Dotyczy tylko organizatorów zakładów aktywności zawodowej.

V. Informacja o stanie zatrudnienia za ..... półrocze ..... r.

Miesiąc Przeciętne zatrudnienie w miesiącu w osobach Przeciętne zatrudnienie

w miesiącu w etatach

Wskaźnik

6:5**

Wskaźnik

7:5

ogółem w tym osoby

niepełnosprawne

ogółem w tym osoby niepełnosprawne
ogółem osoby o

znacznym

lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności*

ogółem osoby o

znacznym

lub umiarkowanym

stopniu

niepełnosprawności

1 2 3 4 5 6 7 8 9

.......................... .........................

(sporządzający informację) (podpis pracodawcy, data)

Objaśnienia:

* Przeciętne zatrudnienie w miesiącu ustala się zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2000 (Dz. U. Nr 112, poz. 1318 oraz z 2000 r. Nr 23, poz. 292 i Nr 38, poz. 421 przy zastosowaniu metody arytmetycznej, dodając stany zatrudnienia (pełnozatrudnionych w osobach fizycznych oraz niepełnozatrudnionych po przeliczeniu na pełne etaty) w poszczególnych dniach pracy w danym miesiącu, łącznie z przypadającymi w tym czasie niedzielami, świętami oraz dniami wolnymi od pracy (przyjmuje się dla tych dni stan zatrudnienia z dnia poprzedniego lub następnego, jeśli miesiąc rozpoczyna się dniem wolnym od pracy) i otrzymaną sumę dzieląc przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca sprawozdawczego.

* Do stanu zatrudnienia wlicza się osoby wykonujące pracę nakładczą. Przy ustalaniu wymiaru czasu pracy tych osób należy zastosować przepis § 28 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19, z 1985 r. Nr 37, poz. 175, z 1988 r. Nr 10, poz. 76, z 1989 r. Nr 20, poz. 107 i Nr 47, poz. 254, z 1990 r. Nr 28, poz. 165 oraz z 1996 r. Nr 60, poz. 280), który stanowi, że wykonawcę pracy nakładczej uważa się w danym miesiącu kalendarzowym za zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, jeżeli otrzymał wynagrodzenie co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie Kodeksu pracy.

* Do stanu zatrudnienia nie wlicza się osób przebywających na urlopach wychowawczych, na urlopach bezpłatnych, trwających nieprzerwanie dłużej niż jeden miesiąc, odbywających służbę wojskową oraz przebywających na zasiłkach rehabilitacyjnych.

______

* W przypadku zakładów aktywności zawodowej - dotyczy zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

** Nie wypełniać w przypadku zatrudniania co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych albo upośledzonych umysłowo zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz w przypadku prowadzenia zakładu aktywności zawodowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

INFORMACJA O ZMIANACH DOTYCZĄCYCH SPEŁNIANIA WARUNKÓW I REALIZACJI OBOWIĄZKÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 281 I ART. 33 UST. 1 I 3 USTAWY, PRZEZ PRACODAWCÓW PROWADZĄCYCH ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ LUB ZAKŁAD AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ

...................

(pieczęć zakładu) WOJEWODA

................

Zmiany w okresie sprawozdawczym2

dotyczy decyzji nr ..................

wydanej w dniu.......................

w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej lub

zakładu aktywności zawodowej3:

l) w ogólnym stanie zatrudnienia mającym wpływ na wskaźnik

zatrudnienia osób niepełnosprawnych, warunkujący posiadanie

statusu |_|

2) warunków użytkowania obiektów i pomieszczeń zakładu |_|

3) w zakresie doraźnej i specjalistycznej opieki lekarskiej,

poradnictwa i usług rehabilitacyjnych |_|

4) nazwy zakładu pracy |_|

5) adresu siedziby zakładu pracy |_|

6) miejsc wykonywania działalności gospodarczej |_|

7) formy organizacyjno-prawnej |_|

8) w zakresie realizacji obowiązków dotyczących:

a) utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób |_|

niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu

aktywności |_|

b) prowadzenia ewidencji dochodów i wydatków funduszu

rehabilitacji |_|

c) prowadzenia rachunku bankowego dla wyodrębnionych

środków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób

niepełnosprawnych w wysokości 10% z przeznaczeniem

na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych

pracowników. |_|

______

1 Zakład aktywności zawodowej przedstawia informacje dotyczące spełniania warunków, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy.

2 W przypadku zaistnienia zmian należy wstawić znak "X" w polu kwadratu dotyczącym odpowiedniej pozycji i przedstawić szczegółową informację.

3 Niepotrzebne skreślić.

Objaśnienia:

* Informacje o zmianach w ogólnym stanie zatrudnienia mającym wpływ na wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, warunkujący posiadanie statusu, składa się tylko wtedy, gdy stan ogólnego zatrudnienia spadł poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy lub wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych spadł poniżej poziomu określonego w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a) lub b) ustawy.

* Informacje o zmianach warunków użytkowania obiektów i pomieszczeń zakładu składa się w sytuacji, gdy pracodawca rozpoczyna użytkowanie nowych obiektów i pomieszczeń, i załącza się postanowienie Państwowej Inspekcji Pracy.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.65.771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzory informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposób ich przedstawiania.
Data aktu: 19/07/2000
Data ogłoszenia: 09/08/2000
Data wejścia w życie: 24/08/2000