Organizacja oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 maja 2000 r.
w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na podstawie art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Inspekcja Sanitarna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej "Inspekcją Sanitarną ministerstwa", wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej na terenie jednostek Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, jednostek wojskowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych oraz oddziałów i pododdziałów zwartych Policji oraz w jednostkach organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa, w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Urzędu Ochrony Państwa.
§  2.
1.
W skład Inspekcji Sanitarnej ministerstwa wchodzą:
1)
Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
2)
szesnastu inspektorów sanitarnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływanych i odwoływanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
3)
pracownicy Inspekcji Sanitarnej ministerstwa.
2.
Inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zwany dalej "inspektorem sanitarnym", wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej ministerstwa na obszarze województwa.
§  3.
1.
Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonuje, w zakresie określonym w § 1, zadania przewidziane w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej dla Głównego Inspektora Sanitarnego.
2.
Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa.
§  4.
Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz inspektorzy sanitarni wykonują swoje zadania przy pomocy pracowników Inspekcji Sanitarnej ministerstwa.
§  5.
1.
Inspektorzy sanitarni mogą zlecać wykonywanie niezbędnych czynności stacjom sanitarno-epidemiologicznym.
2.
Wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
§  6.
1.
Inspektor sanitarny w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
wstępu o każdej porze do obiektów jednostek organizacyjnych określonych w § 1, w tym również do środków transportu oraz okrętów, jednostek pływających żeglugi śródlądowej i statków powietrznych, znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Szefa Urzędu Ochrony Państwa, a w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi - również do znajdujących się na ich terenie kwater i lokali mieszkalnych,
2)
żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,
3)
żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych, niezbędnych w dochodzeniu epidemiologicznym lub dla ustalenia wykroczeń sanitarnych,
4)
pobierania nieodpłatnie próbek do badań,
5)
nakazania, w drodze decyzji, usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień higienicznych i zdrowotnych,
6)
wydania, niezbędnych ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, decyzji unieruchomienia obiektu, zakładu pracy, jego części (stanowiska pracy lub urządzenia), wyłączenia z eksploatacji środka transportu, wycofania z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcia lub zaprzestania innych działań, jeżeli naruszenie wymogów higienicznych i zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi; decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu,
7)
stosowania środków egzekucyjnych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej.
2.
Wykonywanie czynności kontrolnych na terenie obiektów Urzędu Ochrony Państwa oraz w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa następuje po uprzednim powiadomieniu Szefa Urzędu Ochrony Państwa o:
1)
terminie rozpoczęcia i zakończenia kontroli,
2)
przedmiocie i zakresie kontroli,
3)
składzie zespołu kontrolnego.
3.
Od decyzji i postanowień, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 6, wydawanych przez inspektorów sanitarnych służy stronie środek odwoławczy do Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życie, inspektor sanitarny w szczególności ma obowiązek zawiadomić o stwierdzonych uchybieniach kierownictwo kontrolowanej jednostki oraz jednostkę albo organ powołany do sprawowania nadzoru.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej jest obowiązany, w terminie 30 dni od daty podpisania protokołu, do pisemnego poinformowania właściwego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.
§  8.
1.
Dokumentem uprawniającym do wykonywania zadań Inspekcji Sanitarnej ministerstwa jest legitymacja Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej "legitymacją".
2.
Legitymacja stanowi bezpośrednią przepustkę do wszystkich obiektów stacjonarnych i ruchomych organów i jednostek, o których mowa w § 1.
3.
Legitymacje są wystawiane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ewidencjonowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4.
W przypadku pracowników, o których mowa w § 4, dokumentem uprawniającym, oprócz legitymacji, jest upoważnienie do czynności kontrolnych i wydawania decyzji.
5.
Wzór legitymacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  9.
Traci moc zarządzenie nr 44 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 sierpnia 1997 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr 7, poz. 65).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI INSPEKCJI SANITARNEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

wzór

Opis:

Legitymacja dwustronnie foliowana.

Wymiary: 10 cm x 7 cm.

Tło jasnoniebieskie.

Na pierwszej stronie napis "MSWiA Inspekcja Sanitarna" ciemnoniebieski.

Napis "Rzeczpospolita Polska" biały. Pozostałe napisy czarne.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.46.541

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja oraz zasady i tryb wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Data aktu: 29/05/2000
Data ogłoszenia: 07/06/2000
Data wejścia w życie: 22/06/2000