Szczegółowe zasady organizowania regionalnych i międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich oraz tryb wyboru przewoźników.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 grudnia 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad organizowania regionalnych i międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich oraz trybu wyboru przewoźników.

Na podstawie art. 22 ust. 11 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 96, poz. 591, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 84, poz. 934 i z 2000 r. Nr 84, poz. 948) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady organizowania objętych dotacją z budżetu państwa kolejowych regionalnych i międzywojewódzkich przewozów pasażerskich, z wyłączeniem przewozów kwalifikowanych, zwanych dalej "przewozami", oraz tryb wyboru przewoźników do wykonywania tych przewozów, a w szczególności:
1)
kryteria ustalania zapotrzebowania na przewozy,
2)
dopuszczalne formy organizacyjne wykonywania przewozów,
3)
kryteria oceny oferty przewoźników.
§  2.
Organizowanie przewozów polega na opracowaniu i wprowadzeniu planu połączeń odpowiednio na obszarze kraju lub województwa. W szczególności organizowanie przewozów obejmuje:
1)
ustalenie zapotrzebowania na przewozy,
2)
wybór przewoźników i zawarcie z nimi umów w sprawie organizowania i dotowania przewozów,
3)
ocenę i kontrolę wykonania usług przewozowych.
§  3.
Przy ustalaniu zapotrzebowania na przewozy na danym obszarze należy uwzględnić w szczególności następujące cechy tego obszaru:
1)
zaludnienie i układ przestrzenny sieci osadniczej,
2)
przestrzenne rozmieszczenie siedzib przedsiębiorców, szkół, urzędów administracji publicznej, instytucji kultury, ośrodków handlowych i miejsc wypoczynku,
3)
stopień bezrobocia strukturalnego i działania w celu jego zmniejszenia,
4)
wielkość i strukturę popytu na usługi przewozowe, z uwzględnieniem sezonowego i dobowego zróżnicowania,
5)
konkurencyjność i komplementarność, innych niż kolej, środków komunikacji,
6)
plany zagospodarowania przestrzennego,
7)
strategie rozwoju,
8)
zdolności przepustowe istniejących linii kolejowych,
9)
charakterystykę sieci linii kolejowych,
10)
potrzebę skomunikowania się sąsiadujących ze sobą województw.
§  4.
Wyboru przewoźników do wykonywania przewozów, o których mowa w § 1, dokonuje się, z zastrzeżeniem § 9, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
§  5.
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 4, mogą być przewozy obejmujące kilka linii kolejowych, linię kolejową lub określone relacje.
§  6.
Warunkiem ubiegania się o zawarcie umowy w sprawie organizowania i dotowania kolejowych przewozów pasażerskich jest posiadanie koncesji na wykonywanie tych przewozów.
§  7.
1.
Oferty przewoźników powinny być oceniane w szczególności z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
wnioskowanej przez oferenta wysokości dotacji odniesionej do jednostki przyjętej do określenia wielkości dotowanych przewozów; ta jednostkowa wysokość dotacji powinna być uwzględniona w ocenie ofert z wagą nie mniejszą niż 40%,
2)
oferty wykonania przewozu jak największej liczby pasażerów,
3)
oferowanej punktualności i częstotliwości kursowania pociągów,
4)
oferowanej wygody podróżowania określanej z uwzględnieniem projektowanego, średniego współczynnika wykorzystania miejsc,
5)
wysokości kosztów świadczenia usług przewozowych,
6)
wysokości przewidywanych opłat za przejazd,
7)
proponowanego wykorzystania części dotacji przeznaczonej na nabywanie kolejowych pojazdów szynowych niezbędnych do wykonywania przewozów pasażerskich,
8)
bezpieczeństwa pasażerów.
2.
Kryteria, o których mowa w ust. 1 pkt 2-8, powinny wpływać na ocenę ofert z łączną wagą nie mniejszą niż 40%.
3.
Organizator przewozów może określić, oprócz wymienionych w ust. 1, dodatkowe kryteria oceny ofert przewoźników.
§  8.
W umowie, o której mowa w § 6, należy określić w szczególności:
1)
szczegółowy opis zadania, w tym parametry oceny jakości usług,
2)
wysokość dotacji i terminy płatności,
3)
tryb kontroli wykonania zadania,
4)
sposób rozliczenia dotacji i zasady zwrotu nie wykorzystanej części dotacji,
5)
skutki niewykonania lub nienależytego wykonania umowy,
6)
wysokość dofinansowania przewozów regionalnych z budżetu jednostek samorządu terytorialnego,
7)
wysokość dofinansowania przewozów z własnych środków przewoźnika,
8)
sposób wykorzystania dotacji przeznaczonej na nabywanie kolejowych pojazdów szynowych niezbędnych do wykonywania przewozów pasażerskich.
§  9. 1
 
1.
Umowy, o których mowa w § 6, dotyczące przewozów wykonywanych w okresie do dnia 31 grudnia 2001 r. mogą być zawierane przez ministra właściwego do spraw transportu lub zarząd województwa z przewoźnikami dotychczas wykonującymi te przewozy w terminie do dnia 15 października 2001 r.
2.
W umowach, o których mowa w ust. 1, należy wskazać przewozy objęte dotacjami, z uwzględnieniem § 5, oraz określić warunki, o których mowa w § 8.
§  10. 2
(skreślony).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 7 ust. 1 pkt 7 oraz § 8 pkt 8, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2001 r.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.78.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2001 r.
2 § 10 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.78.832) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2001 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.107.1131

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady organizowania regionalnych i międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich oraz tryb wyboru przewoźników.
Data aktu: 05/12/2000
Data ogłoszenia: 07/12/2000
Data wejścia w życie: 01/01/2001, 07/12/2000