Nadawanie Medalu Wojska Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 30 listopada 1999 r.
w sprawie nadawania Medalu Wojska Polskiego.

Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 3 września 1999 r. o ustanowieniu Medalu Wojska Polskiego (Dz. U. Nr 84, poz. 936) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu Wojska Polskiego, w tym organy uprawnione do występowania z wnioskiem o nadanie Medalu oraz terminy rozpatrzenia wniosku,
2)
wzór wniosku o nadanie Medalu Wojska Polskiego oraz wzór legitymacji potwierdzającej jego nadanie,
3)
sposób wręczania i zasady noszenia Medalu Wojska Polskiego,
4)
sposób ewidencjonowania osób wyróżnionych Medalem Wojska Polskiego.
§  2.
1.
Medal Wojska Polskiego, zwany dalej "Medalem", nadaje Minister Obrony Narodowej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
sekretarza lub podsekretarzy stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
2)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,
3)
dowódców rodzajów Sił Zbrojnych.
2.
W stosunku do obywatela polskiego zamieszkałego poza granicami Polski z wnioskiem o nadanie Medalu może wystąpić również attaché wojskowy polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.
§  3.
1.
Wniosek o nadanie Medalu składa się do dyrektora departamentu w Ministerstwie Obrony Narodowej właściwego do spraw kadrowych, nie później niż na cztery miesiące przed przewidywanym terminem jego wręczenia.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
Dyrektor departamentu, o którym mowa w § 3 ust. 1:
1)
przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej wniosek o nadanie Medalu do wstępnej akceptacji,
2)
po zaakceptowaniu wniosku przez Ministra Obrony Narodowej zwraca się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o uzyskanie zgody odpowiednich władz obcego państwa na przyjęcie Medalu przez osobę przewidzianą do uhonorowania.
§  5.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien być rozpatrzony przez Ministra Obrony Narodowej nie później niż w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia przez wnioskodawcę, chyba że dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe z uwagi na konieczność oczekiwania na zgodę odpowiednich władz obcego państwa, o której mowa w § 4 pkt 2.
2.
O negatywnym rozpatrzeniu wniosku wnioskodawcę informuje się pisemnie.
3.
Nadanie Medalu następuje w drodze decyzji Ministra Obrony Narodowej.
§  6.
1.
Odznakę Medalu, wraz z legitymacją potwierdzającą jego nadanie, wręcza Minister Obrony Narodowej lub, w jego imieniu, osoba uprawniona do występowania z wnioskiem o nadanie, a poza granicami kraju - także kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub kierownik urzędu konsularnego.
2.
Wręczenia należy dokonać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter tego aktu.
3.
Wręczenie poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu Medalu i wypowiedzeniem formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam ................................".
4.
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Odznakę Medalu nosi się na lewej stronie piersi, po orderach i odznaczeniach państwowych, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba uhonorowana, określają to inaczej.
2.
Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Ewidencja osób wyróżnionych Medalem jest prowadzona w departamencie Ministerstwa Obrony Narodowej właściwym do spraw kadrowych i obejmuje dane dotyczące osoby, zawarte we wniosku, o którym mowa w § 2.
§  9.
W przypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki Medalu albo legitymacji potwierdzającej jego nadanie, na wniosek osoby wyróżnionej, można wydać odznakę Medalu lub wtórnik legitymacji. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE

...............................

(nazwa jednostki sporządzającej

wniosek)

MEDALU WOJSKA POLSKIEGO

..........................

(nazwa stopnia medalu)

1. Stopień wojskowy i nazwisko 2. Imiona
3. Imię ojca 4. Data urodzenia
5. Obywatelstwo 6. Zajmowane stanowisko

Strona druga

7. Uzasadnienie wniosku

m.p.

Data .............. ......................

(podpis wnioskodawcy)

8. Dodatkowe opinie

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI

(format A6)

wzór

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.98.1146

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadawanie Medalu Wojska Polskiego.
Data aktu: 30/11/1999
Data ogłoszenia: 10/12/1999
Data wejścia w życie: 10/12/1999