Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 października 1999 r.
w sprawie świadczeń socjalnych przysługujących funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.

Na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi Straży Granicznej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, oraz członkom jego rodziny przysługuje świadczenie pieniężne w postaci dopłaty do wypoczynku, zwane dalej "świadczeniem".
2. 1
Świadczenie przysługuje na każdą uprawnioną osobę w wysokości 37% uposażenia zasadniczego funkcjonariusza według stawki uposażenia zasadniczego przewidzianej dla najniższej grupy zaszeregowania oraz dodatku za stopień szeregowego, obowiązujących w dniu 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym funkcjonariusz nabył prawo do urlopu wypoczynkowego.
3.
Podstawę ustalenia wysokości świadczenia, o którym mowa w ust. 2, stanowią stawki uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień przewidziane dla funkcjonariuszy nie objętych obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.
4.
Liczbę uprawnionych członków rodziny funkcjonariusza, na których przysługuje świadczenie, ustala się według stanu rodzinnego funkcjonariusza, istniejącego w dniu złożenia wniosku o wypłatę świadczenia, nie później jednak niż w ostatnim dniu służby pełnionej w danym roku kalendarzowym.
§  2.
1.
Świadczenia przysługujące za dany rok kalendarzowy wypłaca się nie później niż do dnia 31 marca następnego roku na pisemny wniosek funkcjonariusza. Wzór wniosku o wypłatę świadczenia określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Wypłata świadczenia następuje:
1)
nie wcześniej niż na 14 dni przed dniem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych albo takiej części urlopu wypoczynkowego, która łącznie z dotychczas wykorzystanym urlopem osiągnie 14 dni kalendarzowych, albo
2)
nie wcześniej niż po przedstawieniu dowodu przedpłaty za pobyt funkcjonariusza lub uprawnionego członka rodziny w ośrodku wczasów albo za inną formę wypoczynku i rekreacji,
3)
nie później niż w ostatnim dniu służby pełnionej w danym roku, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w pkt 1 lub 2.
3.
W razie zbiegu uprawnień do świadczenia z tytułu służby obojga małżonków, osoby uprawnione mogą otrzymać świadczenie tylko z tytułu służby jednego z małżonków.
§  3.
Funkcjonariusz oraz członkowie jego rodziny są uprawnieni do:
1)
wczasów wypoczynkowych w ośrodkach Straży Granicznej, centralnych organów administracji rządowej oraz innych organów i jednostek organizacyjnych nadzorowanych, podległych lub podporządkowanych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanych dalej "jednostkami",
2)
żywienia bez zakwaterowania w ośrodkach tych jednostek,
3)
obozów i kolonii dla dzieci i młodzieży organizowanych przez jednostki,
4)
wczasów zagranicznych organizowanych przez jednostki.
§  4.
Funkcjonariusz, któremu za 1999 r. wypłacono świadczenie w wysokości niższej niż określona w § 1 ust. 2, otrzymuje wyrównanie tego świadczenia.
§  5.
Traci moc zarządzenie nr 30 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 16 maja 1995 r. w sprawie świadczeń socjalnych w zakresie korzystania z wczasów i rekreacji przysługujących policjantom, funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej, żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz członkom ich rodzin (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 27) w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz członków ich rodzin.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

WNIOSEK

.......................... ........ dnia ...........

(stopień, imię i nazwisko)

..........................

(komórka organizacyjna)

O WYPŁATĘ DOPŁATY DO WYPOCZYNKU

1. Proszę o wypłacenie dopłaty do wypoczynku przysługującej

w roku ............................. na następujące osoby:

Lp. Nazwisko i imię funkcjonariusza i członków rodziny Stopień pokrewieństwa Data urodzenia dzieci Kwota świadczenia w złotych Uwagi
1 wnioskodawca
2
3
4
5
Razem złotych

2. Oświadczam, że wymienione osoby nie korzystały z dopłaty

do wypoczynku przysługującej z tytułu pełnienia służby.

3. Jednocześnie oświadczam, że w związku z pełnieniem służby

nabyłem w bieżącym roku kalendarzowym prawo do urlopu

wypoczynkowego.

4. Wykorzystanie urlopu planuję w okresie od ..................

do .........................................................

Na wyżej wymienione(ą) osoby(ę) dokonano przedpłaty na

wczasy, kolonie, obozy w ..................................,

dowód przedpłaty w załączeniu.

5. Zobowiązuję się powiadomić o każdej zmianie mającej wpływ na

ustalenie świadczenia związanego z prawem do dopłaty do

wypoczynku.

....................... .........................

(podpis przełożonego) (podpis funkcjonariusza)

Sprawdziłem pod względem Zatwierdzam do wypłaty

formalno-rachunkowym kwotę ................

dnia ................... dnia .................

........................ ......................

Wypłatę powyższej należności wpisano do wykazu dopłat do

wypoczynku

strona ...... poz. ...........

Kwotę złotych ......... słownie ...............................

otrzymałem dnia .................... .........................

(podpis funkcjonariusza)

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 25 kwietnia 2000 r. (Dz.U.00.38.433) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 maja 2000 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.92.1059

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Straży Granicznej oraz członkom ich rodzin.
Data aktu: 29/10/1999
Data ogłoszenia: 17/11/1999
Data wejścia w życie: 02/12/1999