Rejestr głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 listopada 1999 r.
w sprawie rejestru głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.

Na podstawie art. 41a ust. 9 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 483) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb postępowania w sprawach rejestru głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń objętych ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62, z 1997 r. Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 107, poz. 685, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 139, poz. 934, z 1998 r. Nr 155, poz. 1015 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 483) - zwaną dalej ustawą, dane podlegające wpisowi do rejestru, sposób jego prowadzenia oraz szczegółowe zasady udostępniania rejestru do wglądu.
§  2.
Dla każdego głównego oddziału zagranicznego zakładu ubezpieczeń, zwanego dalej głównym oddziałem, prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  3.
Księga rejestrowa składa się z następujących rubryk:
1)
rubryka pierwsza - numer kolejny wpisu,
2)
rubryka druga - nazwa (firma), siedziba i adres głównego oddziału,
3)
rubryka trzecia - nazwa (firma) zagranicznego zakładu ubezpieczeń, jego siedziba i nazwa państwa, w którym działa,
4)
rubryka czwarta - zakres rzeczowy działalności głównego oddziału i jego zmiany,
5)
rubryka piąta - imiona i nazwiska dyrektora głównego oddziału, jego zastępców bądź osoby uprawnionej do reprezentacji głównego oddziału, likwidatora, syndyka lub odpowiedniego organu w postępowaniu upadłościowym,
6)
rubryka szósta - wzmianka o statucie oraz o jego zmianach, ze wskazaniem tych zmian,
7)
rubryka siódma - dane dotyczące wysokości kaucji, o której mowa w art. 42f ustawy,
8)
rubryka ósma - wzmianka o ogłoszeniu upadłości, likwidacji głównego oddziału,
9)
rubryka dziewiąta - dane kuratora ustanowionego w trybie art. 79 ust. 1 ustawy,
10)
rubryka dziesiąta - data dokonania wpisu i podpis sekretarza sądu,
11)
rubryka jedenasta - uwagi.
§  4.
Księgi rejestrowe nie mogą być wydawane poza miejsce ich przechowywania.
§  5.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdego głównego oddziału prowadzi się akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu oraz dotyczące postępowania w sprawach rejestru, zwanego dalej postępowaniem rejestrowym.
§  6.
1.
W postępowaniu rejestrowym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
2.
Postępowanie rejestrowe wszczyna się na wniosek, chyba że przepisy zezwalają na dokonanie wpisu z urzędu.
3.
Wpisem w rejestrze jest również jego wykreślenie.
§  7.
1.
Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać dane, o których mowa w § 3, potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru.
2.
Do wniosku o zarejestrowanie głównego oddziału dołącza się zezwolenie ministra właściwego do spraw instytucji finansowych na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej oraz zatwierdzony przez tego ministra statut oddziału.
§  8.
1.
Sąd rejestrowy bada, czy zgłoszony wniosek i dołączone do niego dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Jeżeli wniosek o wpis do rejestru ma braki lub wady, które dadzą się usunąć, nie stanowiące braków formalnych wniosku, sąd zażąda ich usunięcia, wyznaczając w tym celu stosowny termin. Jeżeli wnioskodawca nie usunie braków lub wad w wyznaczonym terminie, sąd może odmówić wpisu do rejestru.
3.
Sąd bada, czy zgłaszane dane są zgodne z prawdziwym stanem rzeczy, jeżeli ma w tym względzie uzasadnione wątpliwości.
§  9.
W postanowieniu zarządzającym wpis sąd określa treść wpisu oraz rubrykę księgi rejestrowej, do której wpis ma być dokonany.
§  10.
Sąd może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się za objęte treścią wpisu.
§  11.
Postanowienia co do istoty sprawy są skuteczne i wykonalne z chwilą ich wydania, z wyjątkiem postanowień dotyczących wykreślenia z rejestru.
§  12.
1.
Postanowienie co do istoty sprawy, wydane zgodnie z wnioskiem, nie wymaga uzasadnienia.
2.
Sąd z urzędu sporządza uzasadnienie postanowienia co do istoty sprawy, które zostało wydane z urzędu.
§  13.
1.
O wniesieniu apelacji od postanowienia zarządzającego wpis zamieszcza się z urzędu wzmiankę w rubryce jedenastej rejestru.
2.
Wzmianka, o której mowa w ust. 1, ulega wykreśleniu po prawomocnym zakończeniu postępowania rejestrowego.
§  14.
1.
W razie uchylenia postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu, sąd z urzędu zarządza jego wykreślenie.
2.
W razie zmiany postanowienia zarządzającego dokonanie wpisu, sąd z urzędu zarządza odpowiednią zmianę tego wpisu.
§  15.
Sąd z urzędu wszczyna postępowanie rejestrowe w razie otrzymania informacji o cofnięciu zezwolenia, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  16.
Sąd przesyła postanowienie o dokonanym wpisie do Biura do Spraw Wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego Ministerstwa Sprawiedliwości celem ogłoszenia.
§  17.
1.
Każdy może, pod nadzorem urzędnika sądowego, przeglądać rejestr oraz złożone do akt dokumenty stanowiące podstawę wpisu.
2.
Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane niezwłocznie każdej osobie zainteresowanej.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.92.1057

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestr głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń.
Data aktu: 03/11/1999
Data ogłoszenia: 17/11/1999
Data wejścia w życie: 02/12/1999