Tryb i formy ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1999 r.
w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.

Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechna dostępność wynikowych informacji statystycznych statystyki publicznej jest zapewniana przez:
1)
zamieszczanie w wydawnictwach Głównego Urzędu Statystycznego, urzędów statystycznych oraz innych organów prowadzących badania statystyki publicznej wynikowych informacji statystycznych charakteryzujących sytuację ekonomiczną, demograficzną, społeczną oraz środowisko naturalne,
2)
ogłaszanie podstawowych wielkości i wskaźników do celów określonych każdorazowo w odrębnych przepisach,
3)
podawanie do wiadomości w środkach masowego przekazu,
4)
udzielanie informacji, na podstawie danych zgromadzonych w wyniku badań statystycznych, w szczególności za pośrednictwem informatoriów statystycznych działających w Głównym Urzędzie Statystycznym i urzędach statystycznych.
2.
Wynikowe informacje statystyczne, poza formami określonymi w ust. 1, są dostępne w formie indywidualnie zamawianych opracowań i analiz.
§  2.
1.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza podstawowe wielkości i wskaźniki charakteryzujące sytuację społeczno-gospodarczą, wypełniając zobowiązania określone w odrębnych przepisach.
2.
Wielkości i wskaźniki, o których mowa w ust. 1, są publikowane, w formie obwieszczeń lub komunikatów Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" i Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Informacja o wielkościach i wskaźnikach, o których mowa w ust. 1 i 2, jest udostępniana przez informatoria statystyczne oraz środki masowego przekazu, począwszy od dnia podpisania przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego obwieszczenia lub komunikatu w tej sprawie, i z tym dniem staje się powszechnie dostępna.
§  3.
1.
Ogłaszanie, udostępnianie i rozpowszechnianie wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i urzędy statystyczne odbywa się w formie drukowanych opracowań sygnalnych i wydawnictw statystycznych, na nośnikach elektronicznych oraz podawania informacji w sieci Internet.
2.
Opracowania sygnalne ukazują się w następujących grupach:
1)
komunikaty Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
"Informacje bieżące - wyniki wstępne",
3)
informacje dekadowe,
4)
informacje sygnalne,
5)
notatki informacyjne,
6)
monitoringi,
7)
koniunktura gospodarcza,
8)
"Statystyka Polski" - wkładka do dziennika "Rzeczpospolita",
9)
"Wstępna informacja o gospodarce" - wkładka do "Biuletynu Statystycznego".
3.
Wydawnictwa statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego ukazują się w następujących grupach i seriach wydawniczych:
1)
grupa - roczniki statystyczne:
a)
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
Mały Rocznik Statystyczny,
c)
Rocznik Statystyczny Województw,
d)
Roczniki branżowe,
e)
Rocznik Statystyki Międzynarodowej,
2)
grupa - serie wydawnicze:
a)
"Studia i analizy statystyczne",
b)
"Informacje i opracowania statystyczne",
c)
"Badania koniunktury",
d)
"Materiały źródłowe",
e)
"Spisy powszechne",
3)
grupa - biuletyny i czasopisma:
a)
Biuletyn Statystyczny,
b)
Poland - Quarterly Statistics,
c)
Kwartalnik Statystyki Międzynarodowej,
d)
CESTAT - Statistical Bulletin,
e)
Wiadomości Statystyczne.
4.
Wydawnictwa statystyczne urzędów statystycznych są publikowane w następujących seriach wydawniczych:
1)
roczniki statystyczne,
2)
podstawowe dane o powiatach, miastach i gminach,
3)
biuletyny statystyczne,
4)
analizy statystyczne,
5)
informacje i opracowania statystyczne.
5.
Termin publikacji wynikowych informacji statystycznych badań statystycznych oraz tytuł określonej publikacji, wydawanej w ramach grup wydawniczych, jest określony w programie badań statystycznych statystyki publicznej.
6.
Inne niż służby statystyki publicznej organy prowadzące badania statystyczne statystyki publicznej ogłaszają wynikowe informacje statystyczne samodzielnie, w formie określonej przez kierowników tych jednostek, lub wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym - w formach określonych w § 3 ust. 1-4.
§  4.
Indywidualne zamówienia na udzielenie bezpośrednio informacji statystycznych lub wykonanie dodatkowych opracowań, nie ujętych w programie badań statystycznych statystyki publicznej, o którym mowa w § 3 ust. 5, przyjmują i realizują:
1)
w Głównym Urzędzie Statystycznym - Centralne Informatorium Statystyczne,
2)
w urzędach statystycznych - informatoria statystyczne.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.75.842

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i formy ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych.
Data aktu: 10/09/1999
Data ogłoszenia: 17/09/1999
Data wejścia w życie: 02/10/1999