Kursy dokształcające kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 15 czerwca 1999 r.
w sprawie kursów dokształcających kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Na podstawie art. 89 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki udzielania i cofania upoważnień do prowadzenia kursów dokształcających kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne,
2)
zakres i warunki prowadzenia kursów dokształcających,
3)
ramowy program kursu dokształcającego,
4)
wzory dokumentów stosowanych w związku z dokształcaniem kierowców przewożących materiały niebezpieczne.
§  2.
1.
Kursy dokształcające kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, zwane dalej "kursami", prowadzą jednostki upoważnione przez marszałka województwa.
2.
Marszałek województwa udziela upoważnienia do prowadzenia kursów jednostce, która:
1)
posiada odpowiednie warunki lokalowe:
a)
co najmniej jedną salę wykładową o powierzchni nie mniejszej niż 30 m2,
b)
pokój wykładowców o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2,
c)
archiwum o powierzchni nie mniejszej niż 6 m2,
d)
zaplecze sanitarne,
2)
zatrudnia wykładowców, którzy posiadają wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w dziedzinie: właściwości materiałów niebezpiecznych, konstrukcji i eksploatacji opakowań, cystern i pojazdów przeznaczonych do ich przewozu, ratownictwa drogowego i chemicznego, ochrony przeciwpożarowej lub bezpieczeństwa ruchu drogowego,
3)
posiada zbiór przepisów w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych oraz pomoce nauczania, właściwe do rodzaju prowadzonego kursu, w postaci: plansz, przeźroczy, fotografii, filmów, oprogramowania komputerowego, modeli pojazdów i sztuk przesyłki, wzorów dokumentów itp.,
4)
posiada możliwość przeprowadzania ćwiczeń praktycznych objętych tematyką kursu.
3.
Jednostka występująca do marszałka województwa z wnioskiem o udzielenie upoważnienia do prowadzenia kursów załącza do wniosku następujące dokumenty:
1)
dokumenty potwierdzające zdolność jednostki do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia kursów,
2)
wykaz posiadanych przepisów,
3)
wykaz posiadanych pomocy nauczania,
4)
wykaz posiadanych pomieszczeń,
5)
wykaz wykładowców, wraz z dokumentacją potwierdzającą posiadanie przez nich kwalifikacji, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2.
§  3.
Marszałek województwa nie udziela jednostce upoważnienia do prowadzenia kursów, jeżeli:
1)
nie załączyła ona dokumentów określonych w § 2 ust. 3 lub
2)
nie spełnia wymogów określonych w § 2 ust. 2.
§  4.
Marszałek województwa cofa jednostce upoważnienie do prowadzenia kursów, jeżeli:
1)
przestała ona spełniać wymogi określone w § 2 ust. 2 lub
2)
szkolenie jest prowadzone niezgodnie z obowiązującym programem, lub
3)
prowadzona przez nią dokumentacja dotycząca kursu, a w szczególności wydane zaświadczenie, o którym mowa w § 10 ust. 1, są niezgodne ze stanem faktycznym.
§  5.
1.
Upoważnione jednostki, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą organizować następujące rodzaje kursów:
1)
kurs podstawowy w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych różnych klas, obejmujący co najmniej 24 godziny lekcyjne,
2)
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu w cysternach, obejmujący co najmniej 16 godzin lekcyjnych,
3)
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu materiałów wybuchowych klasy 1, obejmujący co najmniej 8 godzin lekcyjnych,
4)
kurs specjalistyczny w zakresie przewozu materiałów promieniotwórczych klasy 7, obejmujący co najmniej 8 godzin lekcyjnych.
2.
Kursy, o których mowa w ust. 1, odpowiednio do ich rodzajów, obejmują tematykę określoną w ramowym programie kursu, stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Kurs podstawowy i kursy specjalistyczne mogą być organizowane w formie:
1)
kursu początkowego - dla kierowców, którzy nie posiadają ważnego zaświadczenia o ukończeniu kursu podstawowego lub kursu podstawowego i odpowiedniego kursu specjalistycznego,
2)
kursu doskonalącego - dla kierowców posiadających ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu podstawowego lub kursu podstawowego i odpowiedniego kursu specjalistycznego; kierowca powinien ukończyć odpowiedni kurs doskonalący przed upływem terminu ważności posiadanego zaświadczenia.
4.
Kurs doskonalący ma na celu uaktualnienie wiedzy kierowcy i powinien obejmować w szczególności zmiany przepisów regulujących przewóz materiałów niebezpiecznych, dokonane w okresie, jaki upłynął od poprzedniego kursu. Liczba godzin zajęć na kursie doskonalącym wynosi odpowiednio połowę wymaganej liczby godzin określonych w ust. 1.
5.
Liczba godzin zajęć na kursie w ciągu jednego dnia, niezależnie od rodzaju kursu, nie może przekroczyć 8 godzin lekcyjnych.
§  6.
Przypadki, w których przy przewozie materiałów niebezpiecznych wymagane jest ukończenie przez kierowcę kursu, określają postanowienia załącznika B do Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 35, poz. 189 i 190, z 1977 r. Nr 36, poz. 157, z 1978 r. Nr 31, poz. 134, z 1981 r. Nr 32, poz. 180, z 1982 r. Nr 38, poz. 249, z 1986 r. Nr 14, poz. 81, z 1990 r. Nr 84, poz. 490, z 1993 r. Nr 61, poz. 293, z 1995 r. Nr 50, poz. 270, z 1997 r. Nr 59, poz. 367 oraz z 1999 r. Nr 30, poz. 287), wraz ze zmianami obowiązującymi od daty ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, podanymi do publicznej wiadomości we właściwy sposób.
§  7.
1.
Warunkiem przyjęcia kierowcy na kurs podstawowy jest posiadanie przez niego prawa jazdy odpowiedniej kategorii przez okres co najmniej 3 lat, a w przypadku kierowców, o których mowa w art. 89 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872), przez okres co najmniej 1 roku.
2.
Warunkiem przyjęcia kierowcy na kurs specjalistyczny jest posiadanie przez niego ważnego zaświadczenia o ukończeniu kursu podstawowego, z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
Warunkiem przyjęcia kierowcy na kurs doskonalący jest posiadanie przez niego ważnego zaświadczenia odpowiednio o ukończeniu kursu podstawowego lub specjalistycznego.
4.
W przypadku łącznego organizowania kursu podstawowego i specjalistycznego warunek podany w ust. 2 uważa się za spełniony, jeżeli kierowca uzyska pozytywną ocenę z zakresu posiadanej wiedzy i umiejętności, objętych programem kursu podstawowego.
§  8.
1.
Kursy, o których mowa w § 5 ust. 1, prowadzone są przez wykładowców, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, na podstawie szczegółowego programu kursu, opracowanego zgodnie z ramowym programem kursu, o którym mowa w § 5 ust. 2.
2.
Szczegółowy program kursu zatwierdzany jest przez marszałka województwa.
3.
Szczegółowy program kursu powinien zawierać:
1)
wykaz tematów i liczbę godzin przeznaczonych na poszczególne tematy, wraz z wykazem wykładowców prowadzących poszczególne zajęcia,
2)
wskazanie metod nauczania, wraz z wykazem pomocy nauczania, które będą użyte podczas kursu,
3)
szczegółową informację o planowanych ćwiczeniach praktycznych.
§  9.
1.
Kurs kończy się sprawdzeniem posiadanych wiadomości i umiejętności, stanowiących tematykę kursu, przeprowadzonym w formie egzaminu pisemnego.
2.
Katalog pytań egzaminacyjnych zatwierdzany jest przez marszałka województwa.
3.
Egzamin, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza komisja, w której skład wchodzą: przedstawiciel marszałka województwa, przedstawiciel jednostki prowadzącej kurs oraz wykładowca prowadzący zajęcia na kursie.
4.
W przypadku niezdania egzaminu, zainteresowanemu przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego, nie później niż w terminie 60 dni.
§  10.
1.
Kierowcy, który uzyskał pozytywną ocenę na egzaminie, wydaje się zaświadczenie o przeszkoleniu go w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, ważne jest przez okres 5 lat od daty złożenia przez kierowcę egzaminu po kursie podstawowym.
3.
W przypadku ukończenia przez kierowcę szkolenia specjalistycznego, dokonuje się odpowiedniego wpisu w zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 1.
§  11.
1.
Jednostki posiadające upoważnienie do prowadzenia kursów na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 3 lutego 1997 r. w sprawie dokształcania kursowego kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne (Dz. U. Nr 14, poz. 81), do upływu terminu jego ważności, uważa się za posiadające upoważnienie wymagane przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, dostosują prowadzoną działalność do wymogów określonych w rozporządzeniu w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
3.
Zaświadczenia o przeszkoleniu wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia przez jednostki, o których mowa w ust. 1, zachowują ważność w okresie, na jaki zostały wydane.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 3 lutego 1997 r. w sprawie kursowego dokształcania kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne (Dz. U. Nr 14, poz. 81).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1999 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

RAMOWY PROGRAM KURSU DOKSZTAŁCAJĄCEGO KIEROWCÓW POJAZDÓW PRZEWOŻĄCYCH MATERIAŁY NIEBEZPIECZNE

I. 1. Dla kursu podstawowego:

1) ogólne wymagania dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych,

2) rodzaje zagrożeń,

3) zagadnienia ochrony środowiska naturalnego przy przewozie materiałów niebezpiecznych, w tym odpadów,

4) sposoby przeciwdziałania różnym rodzajom zagrożeń,

5) czynności, które powinien podjąć kierowca po powstaniu wypadku, a w szczególności pomoc przedlekarska, zabezpieczenie miejsca wypadku, użycie ochron osobistych i sprzętu będącego w wyposażeniu pojazdu,

6) zasady używania nalepek ostrzegawczych oraz oznakowania sztuk przesyłki, kontenerów i pojazdów,

7) zasady postępowania kierowcy w czasie przewozu,

8) przeznaczenie i działanie elementów dodatkowego wyposażenia technicznego pojazdów,

9) zasady ładowania razem do jednego pojazdu lub kontenera,

10) środki ostrożności w czasie czynności załadunkowych i rozładunkowych,

11) manipulowanie, rozmieszczanie i mocowanie sztuk przesyłki na pojeździe,

12) dokumenty wymagane przy przewozie,

13) zasady odpowiedzialności za szkody spowodowane w związku z przewozem materiałów niebezpiecznych,

14) informacje na temat transportu kombinowanego materiałów niebezpiecznych.

2. Dla kursu specjalistycznego w zakresie przewozu w cysternach:

1) zachowanie się pojazdu na drodze, ze szczególnym uwzględnieniem przemieszczania się ładunku wewnątrz cysterny i wpływu tego zjawiska na bezpieczeństwo przewozu,

2) wymagania dotyczące konstrukcji i wyposażenia pojazdu z cysterną,

3) zasady załadunku i rozładunku cystern, uregulowane przepisami w dziedzinie transportu,

4) wymagania dotyczące używania pojazdów z cysterną, w szczególności warunki dopuszczenia pojazdu do przewozu, świadectwo dopuszczenia pojazdu do przewozu niektórych materiałów niebezpiecznych, zasady oznakowania oraz używania nalepek ostrzegawczych,

5) zasady postępowania kierowcy w razie wypadku pojazdu z cysterną.

3. Dla kursu specjalistycznego w zakresie przewozu materiałów wybuchowych klasy 1:

1) zagrożenia charakterystyczne dla materiałów i przedmiotów wybuchowych,

2) zasady używania nalepek ostrzegawczych oraz oznakowania sztuk przesyłki, kontenerów i pojazdów przewożących materiały wybuchowe,

3) szczególne wymagania dotyczące konstrukcji i wyposażenia pojazdu przewożącego materiały wybuchowe,

4) szczególne wymagania dotyczące załadunku i rozładunku, manipulowania, rozmieszczenia i mocowania sztuk przesyłki z materiałami wybuchowymi,

5) zasady ładowania razem do jednego pojazdu lub kontenera,

6) wymagania dotyczące używania pojazdów do przewozu materiałów wybuchowych, a w szczególności kategorie pojazdów i świadectwa dopuszczenia do przewozu niektórych materiałów niebezpiecznych.

4. Dla kursu specjalistycznego w zakresie przewozu materiałów promieniotwórczych klasy 7:

1) zagrożenia charakterystyczne dla materiałów promieniotwórczych,

2) podstawowe zasady ochrony przed promieniowaniem jonizującym,

3) zasady używania nalepek ostrzegawczych oraz oznakowania sztuk przesyłki, kontenerów i pojazdów przewożących materiały promieniotwórcze,

4) szczególne wymagania dotyczące załadunku i rozładunku, manipulowania, rozmieszczenia i mocowania sztuk przesyłki z materiałami promieniotwórczymi,

5) zasady ładowania razem do jednego pojazdu lub kontenera,

6) zasady przewozu na warunkach używania wyłącznego,

7) zasady postępowania kierowcy w razie wypadku przy przewozie materiałów promieniotwórczych.

II. Pozytywną ocenę w zakresie posiadanych wiadomości i umiejętności stanowiących tematykę kursu uzyskuje kierowca, który:

1) w przypadku kursu podstawowego - udzielił poprawnych odpowiedzi na 25 spośród 30 pytań, w czasie nie dłuższym niż 45 minut,

2) w przypadku kursu specjalistycznego - udzielił poprawnych odpowiedzi na 12 spośród 15 pytań, w czasie nie dłuższym niż 25 minut.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA Z PRZESZKOLENIA KIEROWCÓW POJAZDÓW PRZEWOŻĄCYCH MATERIAŁY NIEBEZPIECZNE

Format dokumentu: 105 x 148 mm (po złożeniu 105 x 74 mm)

Druk: dwustronny, tło koloru pomarańczowego

wzór

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.57.609

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kursy dokształcające kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.
Data aktu: 15/06/1999
Data ogłoszenia: 25/06/1999
Data wejścia w życie: 01/07/1999