Organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzaje.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 czerwca 1999 r.
w sprawie organów inspekcyjnych dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz trybu przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzajów.

Na podstawie art. 7 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 1995 r. o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki (Dz. U. Nr 47, poz. 243) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji, powołane w celu zapewnienia przestrzegania przez te jednostki wymagań w zakresie zapobiegania zanieczyszczaniu morza, oraz rodzaje i tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji.
§  2.
Organami inspekcyjnymi, o których mowa w § 1, są:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej - dla jednostek pływających Straży Granicznej,
2)
Komendant Główny Policji - dla jednostek pływających Policji.
§  3.
1.
Jednostki pływające Straży Granicznej i Policji, zwane dalej "jednostkami pływającymi", podlegają następującym przeglądom i inspekcjom:
1)
przeglądowi wstępnemu, przed oddaniem jednostki pływającej do eksploatacji, w celu potwierdzenia spełnienia obowiązujących przepisów o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, wydanych przez polską instytucję klasyfikacyjną działającą pod nazwą Polski Rejestr Statków z siedzibą w Gdańsku, zwanych dalej "przepisami technicznymi",
2)
przeglądowi rocznemu, przeprowadzanemu po upływie roku od dokonania ostatniego przeglądu (wstępnego lub rocznego), jednak nie później niż 3 miesiące od tej daty, w celu stwierdzenia, czy od ostatniego przeglądu nie zostały wprowadzone zmiany w konstrukcji jednostki pływającej lub jej urządzeń, a także sprawdzenia sprawności technicznej instalacji,
3)
przeglądowi dodatkowemu, ogólnemu lub częściowemu, przeprowadzanemu po naprawie lub wymianie urządzeń i instalacji służących do zapobiegania zanieczyszczaniu morza, w celu stwierdzenia, czy dokonane naprawy lub wymiany zapewniają ochronę środowiska morskiego,
4)
inspekcji doraźnej, w celu stwierdzenia, czy:
a)
urządzenia, instalacje i wyposażenie jednostki pływającej, służące zapobieganiu zanieczyszczaniu morza, są sprawne technicznie oraz należycie utrzymane,
b)
prowadzone są na bieżąco wymagane zapisy olejowe,
c)
załoga jest należycie przeszkolona w zakresie czynności służących zapobieganiu zanieczyszczaniu morza.
2.
Przeglądy i inspekcje, o których mowa w ust. 1, zwane dalej "przeglądami lub inspekcjami", organ inspekcyjny przeprowadza z urzędu, z zastrzeżeniem § 8 ust. 2.
§  4.
Dowódca jednostki pływającej zgłoszonej do przeglądu lub inspekcji obowiązany jest umożliwić sprawne przeprowadzenie przeglądu lub inspekcji.
§  5.
1.
Z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji organ inspekcyjny sporządza protokół, którego kopię otrzymują:
1)
dowódca jednostki pływającej,
2)
komendant jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.
2.
W razie stwierdzenia w czasie przeglądu lub inspekcji naruszenia obowiązujących przepisów technicznych, organ inspekcyjny określa w protokole stwierdzone usterki i wskazuje termin ich usunięcia.
§  6.
1.
Organ inspekcyjny, w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu spełnienia wymogów określonych w przepisach technicznych, wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
2.
Organ inspekcyjny w razie stwierdzenia w trakcie przeglądu lub inspekcji:
1)
usterek nie powodujących bezpośredniego zagrożenia zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o warunkowym dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji, wskazując jednocześnie w decyzji termin usunięcia tych usterek,
2)
usterek powodujących bezpośrednie zagrożenie zanieczyszczenia morza - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się w formie pisemnej oraz doręcza:
1)
dowódcy jednostki pływającej,
2)
komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu jednostka pływająca podlega.
§  7.
1.
Po wydaniu decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 1, organ inspekcyjny dokonuje przeglądu dodatkowego w terminie określonym w tej decyzji.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny:
1)
w razie stwierdzenia, że usterki zostały usunięte - wydaje decyzję o dopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji,
2)
w razie stwierdzenia, że usterki nie zostały usunięte - wydaje decyzję o niedopuszczeniu jednostki pływającej do eksploatacji.
§  8.
1.
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 2, dopuszczenie jednostki pływającej do eksploatacji następuje po dokonaniu przeglądu dodatkowego i stwierdzeniu braku usterek.
2.
Przeglądu, o którym mowa w ust. 1, organ inspekcyjny dokonuje na wniosek komendanta jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub Policji, któremu podlega jednostka pływająca.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać informację o usunięciu usterek stwierdzonych w protokole z przeprowadzonego przeglądu lub inspekcji.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.57.604

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organy inspekcyjne dla jednostek pływających Straży Granicznej i Policji oraz tryb przeprowadzania przeglądów i inspekcji, a także ich rodzaje.
Data aktu: 08/06/1999
Data ogłoszenia: 25/06/1999
Data wejścia w życie: 10/07/1999