Szczegółowe zasady tworzenia, przekształcania, likwidacji, organizacji, zarządzania i kontroli zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 17 lutego 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia, przekształcania, likwidacji, organizacji, zarządzania i kontroli zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe".

Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110, z 1997 r. Nr 104, poz. 661, Nr 121, poz. 769 i Nr 158, poz. 1041 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756 i Nr 162, poz. 1115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do publicznych zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP".
2.
Publiczne zakłady opieki zdrowotnej PKP, zwane dalej "zakładami", tworzy, przekształca i likwiduje Zarząd PKP w drodze zarządzenia wewnętrznego, zwanego dalej "zarządzeniem".
§  2.
Zarządzenie o utworzeniu zakładu określa nazwę zakładu, siedzibę, formę gospodarki finansowej, podstawowe kierunki działalności oraz obszar działania.
§  3.
1.
Zarządzenie o likwidacji zakładu powinno określać sposób i formę zapewnienia osobom korzystającym ze świadczeń zdrowotnych likwidowanego zakładu dalsze nieprzerwane udzielanie tych świadczeń, bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości świadczeń oraz termin zakończenia działalności, nie wcześniej niż 3 miesiące od daty wydania zarządzenia o likwidacji.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zarządzenia o przekształceniu zakładu, jeżeli w wyniku przekształcenia ma nastąpić likwidacja lub istotne ograniczenie poszczególnych rodzajów działalności zakładu i udzielanych świadczeń zdrowotnych.
3.
Zarządzenie o likwidacji zakładu stanowi, po upływie terminu określonego w ust. 1, podstawę do skreślenia zakładu z dniem zakończenia jego działalności z rejestru zakładów opieki zdrowotnej.
§  4.
Zarząd PKP nadaje zakładom statuty w drodze zarządzenia.
§  5.
1.
Odpowiedzialność za zarządzanie zakładem ponosi kierownik zakładu.
2.
Kierownik zakładu kieruje zakładem i reprezentuje go na zewnątrz. Kierownik zakładu jest przełożonym pracowników zakładu.
3.
Z kierownikiem zakładu nawiązuje się stosunek pracy na podstawie powołania, umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.
§  6.
Przy zakładzie działa rada społeczna, która jest organem inicjującym i opiniodawczym Zarządu PKP oraz organem doradczym kierownika zakładu.
§  7.
1.
Radę społeczną powołuje i odwołuje Zarząd PKP.
2.
Zarząd PKP zwołuje pierwsze posiedzenie rady społecznej.
§  8.
1.
Do zadań rady społecznej należy:
1)
przedstawianie Zarządowi PKP oraz kierownikowi zakładu wniosków i opinii w sprawach:
a)
związanych z przekształceniem lub likwidacją zakładu, jego przebudową, rozszerzeniem lub ograniczeniem działalności,
b)
projektu planu rzeczowo-finansowego i budżetu zakładu,
c)
rocznego sprawozdania z realizacji planu rzeczowo-finansowego i inwestycyjnego,
2)
uchwalanie regulaminu swojej działalności oraz przedkładanie regulaminu do zatwierdzenia Zarządowi PKP,
3)
zatwierdzanie regulaminu porządkowego zakładu,
4)
wykonywanie innych zadań określonych w statucie zakładu.
§  9.
Regulamin rady społecznej określa sposób zwoływania posiedzeń rady społecznej, tryb pracy i podejmowania uchwał.
§  10.
1.
Zarząd PKP dokonuje kontroli i oceny działalności zakładu oraz pracy kierownika zakładu.
2.
Kontrola i ocena, o której mowa w ust. 1, obejmuje w szczególności:
1)
realizację zadań statutowych, dostępność i poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych,
2)
prawidłowość gospodarowania mieniem,
3)
gospodarkę finansową.
3.
Kontrola zakładu w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych może być wykonywana wyłącznie przez osoby wykonujące zawody medyczne.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.21.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady tworzenia, przekształcania, likwidacji, organizacji, zarządzania i kontroli zakładów opieki zdrowotnej przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe".
Data aktu: 17/02/1999
Data ogłoszenia: 12/03/1999
Data wejścia w życie: 12/03/1999