Wysokość i zasady dokonywania wpłat do Funduszu Gwarancyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1998 r.
w sprawie wysokości i zasad dokonywania wpłat do Funduszu Gwarancyjnego.

Na podstawie art. 185 ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość wpłaty do Funduszu Gwarancyjnego jest ustalana na każdy kolejny kwartał kalendarzowy, na podstawie rozliczenia wpłat na koniec poprzedniego kwartału kalendarzowego, dokonanego nie później niż w terminie 3 dni roboczych, licząc od dnia zakończenia kwartału.
§  2.
W celu dokonania rozliczenia, o którym mowa w § 1, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych Spółka Akcyjna prowadzi dla poszczególnych powszechnych towarzystw emerytalnych ewidencję dokonanych dotychczas wpłat oraz pożytków z lokaty środków Funduszu Gwarancyjnego.
§  3.
Wysokość wpłat na koniec danego kwartału kalendarzowego, po powiększeniu o pożytki z ich lokaty oraz pomniejszeniu o wynagrodzenie należne Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych Spółce Akcyjnej, powinna wynosić dla każdego powszechnego towarzystwa emerytalnego 0,1% wartości aktywów netto otwartego funduszu emerytalnego zarządzanego przez towarzystwo na koniec tego kwartału.
§  4.
Wysokość wpłaty, o której mowa w § 1, stanowi różnicę między wymaganą wysokością wpłat ustaloną zgodnie z § 3 a rzeczywistą wysokością tych wpłat na koniec kwartału kalendarzowego, jeżeli jest ona niższa od wysokości wymaganej.
§  5.
Wpłaty, o której mowa w § 1, powszechne towarzystwo emerytalne dokonuje w terminie 14 dni, licząc od dnia otrzymania od Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Spółki Akcyjnej rozliczenia wpłat za poprzedni kwartał kalendarzowy.
§  6.
1.
W przypadku gdy rozliczenie za poprzedni kwartał kalendarzowy wykaże nadpłatę po stronie powszechnego towarzystwa emerytalnego, kwota tej nadpłaty jest zaliczana na poczet wpłaty należnej w kolejnym kwartale kalendarzowym, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Na pisemny wniosek powszechnego towarzystwa emerytalnego kwota nadpłaty podlega zwrotowi w terminie 14 dni, licząc od dnia otrzymania wniosku.
§  7.
1.
W przypadku niedokonania należnej wpłaty w terminie, o którym mowa w § 5, powszechne towarzystwo emerytalne jest obowiązane do zapłaty odsetek za zwłokę w wysokości odsetek ustawowych.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.63.406

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i zasady dokonywania wpłat do Funduszu Gwarancyjnego.
Data aktu: 12/05/1998
Data ogłoszenia: 26/05/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999