Warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 19 marca 1998 r.
w sprawie warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych. *

Na podstawie art. 61 ust. 14 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów z ładunkiem lub bez ładunku, o wymiarach, masie całkowitej lub naciskach osi większych od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach o ruchu drogowym, zwanych dalej "pojazdami nienormatywnymi".
§  2.
1.
Na przejazd pojazdu nienormatywnego wydaje się zezwolenie:
1)
jednorazowe,
2)
wielokrotne o limitowanej liczbie przejazdów,
3)
bez limitowanej liczby przejazdów,
4)
specjalne.
2.
Zezwolenie jednorazowe może być wydane dla pojazdu nienormatywnego, dokonującego jednorazowego przejazdu po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie. Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 14 dni.
3.
Zezwolenie wielokrotne o limitowanej liczbie przejazdów może być wydane dla pojazdu nienormatywnego, dokonującego kilkakrotnego przejazdu po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie. Okres ważności zezwolenia nie może przekraczać 14 dni.
4. 1
Jeżeli przejazd nie nastąpił w okresie ważności zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, przedsiębiorca dokonujący przejazdu pojazdem nienormatywnym, zwany dalej "przedsiębiorcą", może wystąpić jednorazowo - najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu ważności zezwolenia - do organu wydającego zezwolenie o przedłużenie ważności tego zezwolenia na okres nie dłuższy niż 14 dni, bez składania nowego wniosku w tej sprawie.
5.
Zezwolenie bez limitowanej liczby przejazdów może być wydane dla pojazdu, dokonującego wielokrotnych przejazdów po trasie określonej przez organ wydający zezwolenie, którego długość jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m, a szerokość nie przekracza 3 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne. Zezwolenie bez limitowanej liczby przejazdów wydaje się na okres miesiąca lub kwartału.
6. 2
Zezwolenie specjalne uprawniające do jednorazowego przejazdu po drogach krajowych, na których jest dopuszczony ruch pojazdów o naciskach osi pojedynczej do 100 kN, może być wydane przez Generalnego Dyrektora Dróg Publicznych lub upoważnioną przez niego państwową jednostkę organizacyjną dla pojazdu z ładunkiem lub bez, którego parametry podczas przeprowadzonej na granicy kontroli charakteryzują się następującymi wartościami:
1)
wysokość i masa całkowita - są normatywne,
2)
szerokość całkowita - nie przekracza 3 m,
3)
długość całkowita - jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m,
4)
naciski osi - przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 15%.
§  3. 3
(skreślony).
§  4.
1.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, 2 i 3, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek do właściwego organu określonego przepisami o ruchu drogowym lub upoważnionej jednostki organizacyjnej, co najmniej na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem przejazdu.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, wniosek może być złożony ustnie przez przedsiębiorcę lub osobę wykonującą transport w jego imieniu.
§  5.
Wniosek o zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę (imię i nazwisko) i adres (wraz z numerem telefonu) przedsiębiorcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,
2)
termin oraz dokładny adres miejsca rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, a w przypadku gdy przejazd zaczyna się lub kończy poza granicami kraju - nazwę przejścia granicznego,
3)
rodzaj ładunku i jego masę całkowitą,
4)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,
5)
wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez oraz jego masę całkowitą wraz z ładunkiem,
6)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem,
7)
schemat ułożenia ładunku na pojeździe.
§  6.
Zezwolenie na przejazd pojazdów nienormatywnych może być wydane tylko w przypadku przewożenia ładunków, które ze względu na swój charakter nie mogą być podzielone i przewożone innymi środkami transportu. Ograniczenie powyższe nie dotyczy pojazdów, na które wydaje się zezwolenia specjalne.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.97.98.602), w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 26, art. 1 pkt 34 i 39 oraz art. 1 pkt 84 i 86 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.01.129.1444) - zob. też art. 5 powołanej ustawy.
1 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.49.496) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1999 r.
2 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.49.496) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1999 r.
3 § 3 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 1999 r. (Dz.U.99.49.496) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.40.232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.
Data aktu: 19/03/1998
Data ogłoszenia: 28/03/1998
Data wejścia w życie: 05/04/1998