Wykonywanie rybołówstwa morskiego w celach sportowo-rekreacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 17 marca 1998 r.
w sprawie wykonywania rybołówstwa morskiego w celach sportowo-rekreacyjnych.

Na podstawie art. 24 ust. 4 i art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób wykonywania rybołówstwa morskiego przez podmioty polskie i zagraniczne w celach sportowo-rekreacyjnych na polskich obszarach morskich, tryb wydawania sportowych licencji połowowych, wzór takich licencji oraz wysokość opłat za ich wydanie.
§  2.
1.
Połowy sportowo-rekreacyjne na polskich obszarach morskich mogą być prowadzone przez polskie i zagraniczne osoby fizyczne na podstawie sportowej licencji połowowej, uprawniającej do prowadzenia połowów sportowo-rekreacyjnych, zwanej dalej "licencją".
2.
Połowy sportowo-rekreacyjne mogą być prowadzone, z zastrzeżeniem ust. 3, z brzegu, ze statku morskiego przystosowanego do połowów sportowo-rekreacyjnych lub z urządzeń pływających nie będących statkami morskimi.
3.
Połowy sportowo-rekreacyjne mogą być prowadzone na terenie przystani i portów morskich po uzyskaniu zgody kapitana lub bosmana portu albo przystani w miejscu przez niego wskazanym.
§  3.
Prowadząc połowy sportowo-rekreacyjne należy okazywać licencję na każde wezwanie osoby uprawnionej do wykonywania czynności kontrolnych, zgodnie z przepisami o rybołówstwie morskim.
§  4.
1. 1
Licencja ważna jest na polskich obszarach morskich.
2.
Osobom fizycznym oraz organizatorom zawodów sportowych wydaje się, na ich wniosek, licencje na prowadzenie połowów sportowo-rekreacyjnych:
1)
z brzegu,
2)
z brzegu, statku morskiego lub innych urządzeń pływających.
3.
Armatorom statków morskich, przystosowanych do połowów sportowo-rekreacyjnych, o polskiej przynależności państwowej, zwanym dalej "armatorami statków morskich", wydaje się, na ich pisemny wniosek, licencje na prowadzenie połowów sportowo-rekreacyjnych z tych statków.
4.
Licencje wydaje się na okres czternastu dni lub na okres jednego roku, z tym że organizatorom zawodów sportowych licencje wydaje się na czas trwania zawodów.
5.
Wzory licencji, o których mowa w ust. 2 i 3, określają załączniki nr 1, 2 i 3 do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
1.
Osoba fizyczna ubiegająca się o wydanie licencji powinna podać:
1)
imię i nazwisko,
2)
adres zamieszkania,
3)
serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz nazwę organu, który go wydał.
2.
Organizator zawodów sportowych ubiegający się o wydanie licencji powinien podać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę,
2)
adres zamieszkania lub siedzibę,
3)
serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz nazwę organu, który go wydał,
4)
liczbę uczestników zawodów,
5)
miejsce i czas trwania zawodów (liczbę godzin).
3.
We wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 3, należy podać oznaczenie armatora statku morskiego, wymieniając:
1)
imię i nazwisko lub nazwę,
2)
miejsce zamieszkania lub siedzibę,
3)
nazwę statku (oznaczenie)

oraz załączyć do niego kopię karty bezpieczeństwa statku morskiego, zawierającą wpis potwierdzający przystosowanie statku do połowów sportowo-rekreacyjnych, oraz kopię wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub wypis z rejestru handlowego, potwierdzający uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób prowadzących połowy sportowo-rekreacyjne.

§  6.
1.
Za sportowe licencje połowowe dyrektor urzędu morskiego pobiera opłaty ustalone w jednostkach, zwanych Specjalnym Prawem Ciągnienia (SDR), określonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - według kursu obowiązującego w dniu 30 listopada roku poprzedzającego złożenie wniosku.
2. 2
Wysokość opłat za wydanie licencji osobom fizycznym wynosi za okres:
1)
jednego roku - 6 SDR,
2)
14 dni - 2 SDR.
3.
Wysokość opłat za wydanie licencji armatorom statków morskich wynosi za okres:
1)
jednego roku - 15 SDR,
2)
14 dni - 5 SDR.
4.
Wysokość opłat za wydanie licencji organizatorom zawodów sportowych wynosi w przypadku liczby uczestników:
1)
do 50 - 1 SDR za godzinę,
2)
powyżej 50 - 2 SDR za godzinę.
5.
Opłaty za sportowe licencje połowowe, wydawane emerytom i rencistom oraz młodzieży szkolnej do lat 24, wynoszą 50% opłaty wymienionej w ust. 2 i 3.
6.
Opłatę za wydanie licencji, o której mowa w § 4 ust. 3, ustala się mnożąc liczbę miejsc pasażerskich, wyszczególnionych w karcie bezpieczeństwa statku morskiego, przez stawkę określoną w ust. 3.
§  7.
Dyrektor urzędu morskiego, wydając licencje na prowadzenie połowów sportowo-rekreacyjnych w ramach zawodów sportowych, może określić szczegółowe warunki prowadzenia tych połowów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Sportowa licencja połowowa dla osób fizycznych nr ....

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Sportowa licencja połowowa dla armatorów polskich statków morskich nr ....

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Sportowa licencja połowowa dla organizatorów zawodów sportowych nr ...

(pominięty)
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 lipca 1999 r. (Dz.U.99.61.675) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 1999 r.
2 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 lipca 1999 r. (Dz.U.99.61.675) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.40.231

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie rybołówstwa morskiego w celach sportowo-rekreacyjnych.
Data aktu: 17/03/1998
Data ogłoszenia: 28/03/1998
Data wejścia w życie: 28/03/1998