Sposób przechowywania protokołów zeznań obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 grudnia 1998 r.
w sprawie sposobu przechowywania protokołów zeznań obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.

Na podstawie art. 181 § 2 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
Z zeznań świadków oraz ustnych opinii biegłych, obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, sporządza się odrębny protokół, który wyłącza się z akt sprawy.
§  2.
Protokół, w którym zawarte są wiadomości stanowiące tajemnicę państwową, uważa się za dokument tajny, który podlega rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w dzienniku korespondencji dokumentów tajnych lub tajnych specjalnego znaczenia.
§  3.
Protokół, w którym zawarte są wiadomości stanowiące tajemnicę służbową albo związaną z wykonywaniem zawodu lub funkcji, uważa się za dokument poufny, który podlega rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w dzienniku korespondencji dokumentów poufnych.
§  4.
O sporządzeniu odrębnego protokołu czyni się wzmiankę w odpowiednim miejscu protokołu załączonego do akt lub w odpowiednim miejscu akt, wskazując numer, pod którym zarejestrowano dokument tajny lub poufny we właściwym dzienniku korespondencji.
§  5.
1.
Prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, może zakwalifikować odpowiednio jako tajne lub poufne całe akta lub poszczególne ich tomy, jeżeli w znacznej części obejmują one okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
2.
Akta lub poszczególne ich tomy, o których mowa w ust. 1, podlegają rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i we właściwym dzienniku korespondencji.
§  6.
Prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, określa stopień tajności dokumentów tajnych lub poufnych oraz akt tajnych lub poufnych, zgodnie z przepisami o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej, sporządzając opatrzoną datą i podpisaną przez siebie adnotację obok uwidocznionej na nich sygnatury akt.
§  7.
1.
Dokumenty tajne i akta tajne przechowuje się w kancelarii tajnej sądu lub prokuratury.
2.
W sądzie lub prokuraturze, w których nie utworzono kancelarii tajnej, dokumenty tajne i akta tajne przechowuje się w specjalnie w tym celu przygotowanym pomieszczeniu wyznaczonym przez prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
§  8.
1.
Pomieszczenie, w którym znajduje się kancelaria tajna lub służące do przechowywania dokumentów tajnych i akt tajnych, powinno być usytuowane w części budynku, w której ruch interesantów jest ograniczony, w miarę możliwości na piętrze, z wyłączeniem poddasza.
2.
Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno posiadać:
1)
trwałe wewnętrzne ściany, dzielące je od innych pomieszczeń,
2)
drzwi wejściowe obite blachą, wzmocnione ryglami przeciwwłamaniowymi i zaopatrzone w nie mniej niż dwa zamki o skomplikowanym mechanizmie otwierania,
3)
odpowiednie zabezpieczenie okien przed dostępem z zewnątrz i obserwacją,
4)
w razie uzasadnionej potrzeby - inne zabezpieczenia zapewniające ochronę tajemnicy państwowej.
§  9.
Dokumenty tajne i akta tajne przechowuje się w szafach metalowych, posiadających zamknięcie uniemożliwiające dostęp osób nie upoważnionych.
§  10.
Pomieszczenia i szafy, w których przechowuje się dokumenty tajne i akta tajne, należy po zakończeniu pracy zamknąć i opieczętować.
§  11.
Dokumenty poufne i akta poufne przechowuje się w pomieszczeniach posiadających zabezpieczenia zapewniające ochronę tajemnicy służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
§  12.
Dokumenty poufne i akta poufne mogą być przechowywane również w szafach drewnianych, jeżeli posiadają one zamknięcie uniemożliwiające dostęp osób nie upoważnionych.
§  13.
Pomieszczenia i szafy, w których przechowuje się dokumenty poufne i akta poufne, należy po zakończeniu pracy zamknąć, a szafy również opieczętować.
§  14.
W uzasadnionych przypadkach prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, może zarządzić przechowywanie dokumentów poufnych i akt poufnych na zasadach ustalonych dla dokumentów tajnych oraz akt tajnych.
§  15.
1.
Przesłanie przez prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury dokumentów tajnych oraz akt tajnych sądowi lub prokuratorowi w związku z żądaniem akt sprawy następuje bezpośrednio do rąk prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
2.
W wyjątkowych przypadkach prezes sądu lub kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może przesłać dokumenty tajne oraz akta tajne komendantowi jednostki organizacyjnej Policji, komendantowi jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, szefowi jednostki organizacyjnej Urzędu Ochrony Państwa, komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub innemu organowi uprawnionemu zgodnie z przepisami o ochronie tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, na ich wniosek o nadesłanie akt sprawy, zawierający uzasadnienie potrzeby zapoznania się z nimi. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3.
W uzasadnionych przypadkach prezes sądu lub kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może zarządzić przesłanie dokumentów poufnych i akt poufnych na zasadach ustalonych dla dokumentów tajnych oraz akt tajnych.
§  16.
Szczegółowy sposób postępowania z dokumentami tajnymi, aktami tajnymi oraz poufnymi regulują odrębne przepisy.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 października 1970 r. w sprawie przechowywania protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową (Dz. U. Nr 27, poz. 217).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.148.975

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób przechowywania protokołów zeznań obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
Data aktu: 01/12/1998
Data ogłoszenia: 10/12/1998
Data wejścia w życie: 25/12/1998