Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 stycznia 1998 r.
w sprawie zakresu danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej. *

Na podstawie art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590) zarządza się, co następuje:
§  1.
O wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej może ubiegać się osoba fizyczna lub osoba prawna, zwana dalej "założycielem".
§  2.
Wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej powinien zawierać:
1)
określenie założyciela (imię i nazwisko lub nazwę osoby prawnej, miejsce zamieszkania lub siedzibę),
2)
nazwę uczelni zawodowej,
3)
określenie siedziby uczelni zawodowej,
4)
określenie wielkości środków finansowych i majątkowych, które założyciel przeznacza na utworzenie uczelni zawodowej,
5)
określenie źródeł i sposobu finansowania uczelni zawodowej,
6)
określenie przewidywanego rodzaju studiów oraz określenie kierunków i/lub specjalności zawodowych kształcenia,
7)
zobowiązanie do przekazywania na potrzeby tworzonej uczelni zawodowej środków finansowych, o których mowa w pkt 4 i 5,
8)
uzasadnienie wniosku wraz z koncepcją kształcenia i bliższym określeniem sylwetki przyszłego absolwenta,
9)
informacje o zakładanych rozmiarach kształcenia na poszczególnych kierunkach i/lub specjalnościach zawodowych,
10)
informacje o kadrze naukowo-dydaktycznej przewidywanej dla prowadzenia nauczania na określonym kierunku i/lub specjalności zawodowej kształcenia.
§  3.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej:
1)
plany studiów oraz ramowe programy nauczania przedmiotów objętych tymi planami dla wszystkich przewidywanych kierunków i/lub specjalności zawodowych,
2)
wykaz nauczycieli akademickich, których zamierza zatrudnić w uczelni zawodowej, ze szczegółową informacją o ich dorobku naukowym, dydaktycznym lub doświadczeniu zawodowym, a także z informacjami o dotychczasowym i aktualnym zatrudnieniu (ze szczególnym uwzględnieniem zatrudnienia w uczelniach niepaństwowych), z podaniem wymiaru czasu pracy, wraz z zobowiązaniami do podjęcia przez te osoby pracy w tworzonej uczelni zawodowej,
3)
dokumenty potwierdzające wiarygodnie dysponowanie przez założyciela środkami majątkowymi, o których mowa w § 2 pkt 4,
4)
szczegółowy opis bazy materialnej i dydaktycznej tworzonej uczelni zawodowej (np. akty własności, umowy najmu czy dzierżawy) dla potwierdzenia możliwości i warunków prawidłowej realizacji celów uczelni zawodowej.
§  4.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej osoba prawna powinna dołączyć wyciąg z rejestru lub inny właściwy dokument określający rodzaj, zakres działalności i organy upoważnione do występowania w imieniu założyciela.
§  5.
Założyciel powinien dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej projekt jej statutu.
§  6.
Osoba prawna lub osoba fizyczna zagraniczna zobowiązana jest do przedłożenia stosownych dokumentów wraz z przekładem na język polski, z tym że dokumenty, o których mowa w § 4, wymagają poświadczenia przez właściwą ze względu na siedzibę założyciela polską placówkę dyplomatyczną lub urząd konsularny.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 stycznia 2002 r. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz.U.97.96.590) w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, ustawy o wyższych szkołach zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.01.85.924) - zob. art. 12 ostatnio powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.13.58

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres danych i informacji objętych wnioskiem o wydanie zezwolenia na utworzenie niepaństwowej uczelni zawodowej.
Data aktu: 15/01/1998
Data ogłoszenia: 28/01/1998
Data wejścia w życie: 12/02/1998