Szczegółowe warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępnianie i wydawanie z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 1 sierpnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępniania i wydawania z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie reguluje sposób oraz warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia Skarbu Państwa przekazanego Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją", a także udostępniania ewidencji i wydawania z niej wyciągów.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, rozumie się przez to ustawę z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 509), zwaną dalej "ustawą".
§  3.
1.
Za prowadzenie ewidencji, dokonywanie w niej zmian oraz udostępnianie informacji z ewidencji odpowiadają dyrektorzy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 5 ust. 1.
2.
Nadzór nad prowadzeniem ewidencji w Agencji sprawuje Prezes Agencji.
§  4.
1.
W ewidencji mienia ujmuje się stan przekazanego Agencji mienia, w szczególności pod względem ilościowym, wartościowym, lokalizacyjnym i prawnym.
2.
Ewidencja jest prowadzona w podziale na:
1)
dział - "Nieruchomości",
2)
dział II - "Rzeczy ruchome",
3)
dział III - "Inne mienie".
3.
Ewidencja mienia, o której mowa w ust. 2 pkt 3, obejmuje w szczególności:
1)
prawa majątkowe na dobrach niematerialnych,
2)
papiery wartościowe.
§  5.
1.
Ewidencję mienia zakłada się i prowadzi w biurze Agencji, zwanym dalej "Biurem", oraz w oddziałach terenowych Biura Agencji, zwanych dalej "oddziałami".
2.
Biuro prowadzi zbiorczą ewidencję mienia Agencji.
3.
Oddziały prowadzą ewidencję mienia pozostającego w obszarze ich działania.
§  6.
1.
Podstawą ujęcia mienia w ewidencji jest protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, zwany dalej "protokołem".
2.
Podstawa wyłączenia mienia z ewidencji jest protokół sporządzony na podstawie właściwego tytułu prawnego.

Rozdział  2

Ewidencja nieruchomości

§  7.
W dziale I - "Nieruchomości" wyodrębnia się nieruchomości:
1)
powierzone Agencji na podstawie art. 6 ustawy,
2)
użyczone Agencji na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy.
§  8.
1.
W ewidencji nieruchomości ujmuje się w szczególności:
1)
oznaczenie przedmiotu, z podaniem oznaczeń z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów oraz z ewidencji gruntów i budynków,
2)
lokalizację,
3)
charakterystykę techniczno-użytkową i aktualny stan zagospodarowania,
4)
stan prawny,
5)
wartość,
6)
konieczność przeprowadzenia prac rekultywacyjnych.
2.
Jako wartość nieruchomości przyjmuje się wartość wskazaną w protokole, o którym mowa w § 6 ust. 1.
3.
Integralną częścią ewidencji nieruchomości są dokumenty:
1)
geodezyjne i kartograficzne,
2)
określające stan prawny,
3)
opisowe.

Rozdział  3

Ewidencja rzeczy ruchomych

§  9.
1.
W dziale II - "Rzeczy ruchome" wyodrębnia się ruchomości:
1)
powierzone Agencji na podstawie art. 6 ustawy,
2)
przekazane Agencji na przechowanie na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy.
2.
Ewidencję rzeczy ruchomych zakłada się i prowadzi w układzie asortymentowym i w ujęciu ilościowo-wartościowym.
3.
W ewidencji uzbrojenia i sprzętu wojskowego wpisuje się dodatkowo numer fabryczny pojedynczego egzemplarza lub zestawu.
4.
W ewidencji technicznych środków bojowych wpisuje się dodatkowo numer partii produkcyjnej.
§  10.
Jako wartość rzeczy ruchomej przyjmuje się wartość wskazaną w protokole, o którym mowa w § 6 ust. 1.

Rozdział  4

Ewidencja innego mienia

§  11.
W dziale III - "Inne mienie" prowadzi się ewidencję praw majątkowych na dobrach niematerialnych i ewidencję papierów wartościowych, z uwzględnieniem charakteru tych praw.

Rozdział  5

Udostępnianie ewidencji i wydawanie z niej wyciągów

§  12.
1.
Wyciągi z ewidencji, w tym wyrysy, wypisy i inne dokumenty o charakterze ewidencyjnym, wydawane są osobom zainteresowanym odpłatnie, według stawek określonych przez Prezesa Agencji.
2.
Wyciągi i inne dokumenty, o których mowa w ust. 1, wydawane są nieodpłatnie organom administracji rządowej prowadzącym ewidencję majątku Skarbu Państwa.
§  13.
Informacje ujęte w ewidencji, dotyczące charakterystyki techniczno-użytkowej i lokalizacji mienia, udostępniane są do wglądu zainteresowanym osobom nieodpłatnie.
§  14.
Zgodę na wydanie dokumentów, o których mowa w § 12 ust. 1, oraz udostępnienie informacji, o których mowa w § 13, wydają dyrektorzy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 5 ust. 1, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.95.586

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb prowadzenia ewidencji mienia, jej udostępnianie i wydawanie z niej wyciągów przez Agencję Mienia Wojskowego.
Data aktu: 01/08/1997
Data ogłoszenia: 12/08/1997
Data wejścia w życie: 27/08/1997