Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1997 r.
w sprawie określenia wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, tryb i termin rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposób wnoszenia i rozpatrywania reklamacji przez osoby, które do dnia 31 grudnia 1994 r. ukończyły 18 lat oraz mają obywatelstwo polskie i stale przebywają na terytorium kraju.
2.
Wzór powszechnego świadectwa udziałowego określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Minister Skarbu Państwa, najpóźniej na miesiąc przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw osobom uprawnionym, poda do publicznej wiadomości, przez obwieszczenie, co najmniej w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim, listę adresową punktów wydawania świadectw.
2.
Odbioru świadectwa osoba uprawniona może dokonać w dowolnym punkcie wydawania świadectw znajdującym się na terenie kraju.
§  3.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, co najmniej na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw, przygotuje i dostarczy wydającemu świadectwa spisy osób uprawnionych.
2.
Spisy, o których mowa w ust. 1, są sporządzane w formie elektronicznej i zawierają następujące dane dotyczące osoby uprawnionej:
1)
nazwisko i pierwsze imię osoby uprawnionej,
2)
imię ojca,
3)
serię i numer dowodu osobistego,
4)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności PESEL.
§  4.
1.
Dane, o których mowa w § 3 ust. 2, można wykorzystać wyłącznie w celu wydawania świadectw.
2.
W terminie 2 miesięcy od zakończenia wydawania świadectw spisy osób uprawnionych są kasowane komisyjnie przez wydającego świadectwa, z udziałem przedstawicieli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  5.
1.
Każdej osobie uprawnionej wydaje się jedno świadectwo.
2.
Odbioru świadectwa, z zastrzeżeniem ust. 3, osoba uprawniona dokonuje osobiście.
3.
Do odbioru świadectwa osoba uprawniona może upoważnić, w formie pisemnej, osobę pełnoletnią, zwaną dalej "upoważnionym". W upoważnieniu należy umieścić następujące dane upoważnionego: imię i nazwisko, serię i numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania na pobyt stały.
§  6.
1.
Wydanie świadectwa obejmuje dokonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenie przez wydającego świadectwo zgodności danych z dowodu osobistego osoby uprawnionej z danymi zawartymi w spisie osób uprawnionych,
2)
pobranie opłaty za świadectwo,
3)
oznaczenie dowodu osobistego osoby uprawnionej w sposób określony w odrębnych przepisach,
4)
potwierdzenie przez osobę uprawnioną otrzymania świadectwa przez złożenie czytelnego podpisu na pokwitowaniu odbioru świadectwa,
5)
wręczenie świadectwa osobie uprawnionej,
6)
zarejestrowanie informacji o wydaniu świadectwa osobie uprawnionej.
2.
W wypadku odbioru świadectwa przez upoważnionego wydanie świadectwa obejmuje ponadto dokonanie następujących czynności:
1)
przedstawienie upoważnienia przez upoważnionego,
2)
sprawdzenie przez wydającego świadectwa danych zawartych w upoważnieniu z danymi dowodu osobistego upoważnionego,
3)
odnotowanie przez wydającego świadectwa na pokwitowaniu odbioru świadectwa danych z dowodu osobistego upoważnionego, o których mowa w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Reklamacje składa się, za pośrednictwem wydającego świadectwa, do wojewody właściwego według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby uprawnionej, a w wypadku jego braku - do wojewody właściwego według miejsca wydania dowodu osobistego.
2.
Wzór reklamacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Wydający świadectwa niezwłocznie przekazuje właściwym wojewodom reklamacje po stwierdzeniu zgodności danych zawartych w reklamacji z danymi zawartymi w dowodzie osobistym osoby składającej reklamację.
4.
Osoby zainteresowane mogą wnosić reklamacje w okresie trzech miesięcy od dnia rozpoczęcia wydawania świadectw.
§  8.
1.
Wojewoda, w szczególności na podstawie danych ewidencyjnych własnych oraz gmin wskazanych w reklamacji, w ciągu 30 dni od daty otrzymania reklamacji weryfikuje dane osoby wnoszącej reklamacje i wydaje decyzję odnośnie do umieszczenia danych tej osoby w spisie osób uprawnionych.
2.
O uwzględnieniu reklamacji wojewoda niezwłocznie zawiadamia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dokonuje zmiany w spisie osób uprawnionych.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji co 7 dni dokonuje aktualizacji spisów osób uprawnionych, wynikającej ze zmiany w ewidencji ludności oraz z rozpatrywania reklamacji.
4.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji umieści w spisie osób uprawnionych dane osób, które nie zostały umieszczone w tych spisach do dnia 31 stycznia 1997 r. pomimo:
1)
wydania pozytywnej decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) w sprawie umieszczenia ich danych w spisach osób uprawnionych lub
2)
prawomocnego orzeczenia sądu wydanego w związku ze skargą, o której mowa w art. 31 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298).
§  9.
1.
Wydawanie świadectw osobom uprawnionym rozpoczyna się w dniu 15 września 1997 r.
2.
Zakończenie wydawania świadectw, z zastrzeżeniem ust. 3, następuje z upływem trzech miesięcy od terminu rozpoczęcia wydawania świadectw określonego w ust. 1.
3.
Termin zakończenia wydawania świadectw osobom, które złożyły reklamację, przedłuża się o 12 tygodni.
§  10.
Osobie uprawnionej, która została umieszczona w spisie osób uprawnionych w wyniku wniesionej reklamacji, świadectwo wydaje się po upływie 21 dni od dnia wydania decyzji w sprawie zmian w spisie osób uprawnionych.
§  11.
Upoważnia się wójtów (burmistrzów, prezydentów) do zniszczenia sporządzonych w formie pisemnej spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1995 r. w sprawie określenia trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania (Dz. U. Nr 92, poz. 455 i Nr 123, poz. 597).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REKLAMACJA NA SPIS OSÓB UPRAWNIONYCH DO ODBIORU ŚWIADECTWA UDZIAŁOWEGO

Wypełnić drukowanymi literami

1. IMIONA, NAZWISKO ..........................................

2. IMIĘ OJCA .................................................

3. DATA I MIEJSCE URODZENIA ..................................

4. IMIĘ I NAZWISKO PANIEŃSKIE MATKI ..........................

5. SERIA, NUMER I WYSTAWCA DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI ..............

...........................................................

6. NUMER EWIDENCYJNY PESEL (jeżeli jest wpisany do dowodu

osobistego) ...............................................

7. OSTATNI ADRES ZAMELDOWANIA na pobyt stały, wraz z datą

zameldowania i wymeldowania ...............................

...........................................................

8. OBECNY ADRES ZAMELDOWANIA LUB ADRES KORESPONDENCYJNY ......

...........................................................

9. PRZYCZYNA REKLAMACJI ......................................

...........................................................

........................... .........................

data złożenia reklamacji podpis składającego

reklamację

Potwierdzam zgodność danych z dowodem osobistym

......................

podpis przyjmującego

reklamację

POUCZENIE

1. Nie będą skuteczne reklamacje wniesione przez osoby, które:

- kiedykolwiek w okresie od 22 listopada 1995 r. do 22 listopada 1996 r. miały zameldowanie na pobyt stały lub

- odebrały już powszechne świadectwo udziałowe.

2. Reklamację można wnosić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 grudnia 1997 r.

3. Reklamacja zostanie rozpatrzona w terminie 30 dni, a o podjętej decyzji zainteresowany zostanie niezwłocznie powiadomiony na piśmie.

4. W przypadku uwzględnienia reklamacji, odbioru świadectwa można dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 marca 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.95.577

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.
Data aktu: 29/07/1997
Data ogłoszenia: 12/08/1997
Data wejścia w życie: 12/08/1997