Zasady ustalania opłat za udostępnianie linii kolejowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 1 lipca 1997 r.
w sprawie zasad ustalania opłat za udostępnianie linii kolejowych.

Na podstawie art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 6 lipca 1995 r. o przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. Nr 95, poz. 474, z 1996 r. Nr 147, poz. 687 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady ustalania opłat za udostępnianie w drodze umowy przez przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe", zwane dalej "PKP", linii kolejowych innym podmiotom gospodarczym w celu prowadzenia przez nie przewozów kolejowych.
§  2.
1.
Przy ustalaniu opłat za udostępnianie linii kolejowych uwzględnia się koszty utrzymania, prowadzenia ruchu i administrowania tymi liniami, a w odniesieniu do linii wybudowanych ze środków własnych PKP - również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne), według zasad określonych w odrębnych przepisach, jeżeli poniesione wydatki na ich wytworzenie nie były odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
2.
Koszty utrzymania, prowadzenia ruchu i administrowania liniami kolejowymi ustala się na podstawie średnich wartości z roku poprzedzającego rok zawarcia umowy, dotyczących linii klejowych o takim samym standardzie technicznym jak udostępnione linie, z uwzględnieniem wzrostu cen materiałów, energii elektrycznej i wynagrodzeń, jaki nastąpił w roku zawarcia umowy.
§  3.
1.
Stawkę jednostkową opłaty za udostępnianie linii kolejowej ustala się za jeden pociągokilometr pracy eksploatacyjnej wykonanej przez podmiot gospodarczy, o którym mowa w § 1.
2.
Stawka, o której mowa w ust. 1, uwzględnia:
1)
standard techniczny udostępnianej linii,
2)
stopień wykorzystania przepustowości linii,
3)
rodzaj pociągu i jego parametry techniczno-eksploatacyjne.
3.
Stawka jednostkowa opłaty może być ustalona dla każdego odcinka linii kolejowej i pociągu.
§  4.
1.
Opłata za udostępnianie jednej linii kolejowej stanowi sumę iloczynów stawek jednostkowych dla poszczególnych odcinków tej linii i długości tych odcinków lub ich części wyrażonej w kilometrach.
2.
Opłata za udostępnianie kilku linii kolejowych jest sumą opłat za udostępnianie poszczególnych linii kolejowych.
§  5.
1.
Opłata za udostępnianie linii kolejowej może być obniżona w zależności od:
1)
wielkości przewozów i czasu trwania umowy,
2)
czasu kursowania pociągów w ciągu doby,
3)
sytuacji na rynku transportowym.
2.
Obniżenie opłaty, o której mowa w ust. 1, nie może, z zastrzeżeniem ust. 3, przekraczać 20% jej wysokości.
3.
Obniżenie opłaty przekraczające 20% jej wysokości, lecz mieszczące się w granicach wartości ustalonej na podstawie kosztów stałych, o których mowa w ust. 4, wymaga uchwały Zarządu PKP.
4.
Koszty stałe stanowią tę część kosztów, o których mowa w § 2, które ponoszone są przez PKP niezależnie od pracy eksploatacyjnej wykonywanej na udostępnianej linii kolejowej.
§  6.
Opłatę za energię elektryczną na cele trakcyjne ustala się na podstawie wskazań licznika energii zamontowanego w pojeździe szynowym z napędem elektrycznym. W razie braku licznika w pojeździe, odpłatność za energię elektryczną określa się w drodze umowy.
§  7.
Wysokość stawek jednostkowych opłaty za udostępnianie linii kolejowych określanych stosownie do rozporządzenia i ich zmiany ogłasza się w Biuletynie PKP w drodze obwieszczenia, nie później niż na 30 dni przed ich wprowadzeniem.
§  8.
Opłaty za udostępnianie linii kolejowych podmiotom gospodarczym dla innych celów niż przewozy kolejowe określają umowy zawierane przez PKP z zainteresowanymi podmiotami.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.73.463

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ustalania opłat za udostępnianie linii kolejowych.
Data aktu: 01/07/1997
Data ogłoszenia: 10/07/1997
Data wejścia w życie: 25/07/1997