Protokół o zmianie Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 14 czerwca 1974 r. Wiedeń.1980.04.11.

PROTOKÓŁ
sporządzony w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r.
o zmianie Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów,
sporządzonej w Nowym Jorku dnia 14 czerwca 1974 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 11 kwietnia 1980 r. w Wiedniu został sporządzony Protokół o zmianie Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów w następującym brzmieniu:

PROTOKÓŁ

o zmianie Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów

Państwa-Strony niniejszego protokołu,

uznając, że handel międzynarodowy jest ważnym czynnikiem w promocji przyjaznych stosunków między Państwami,

wierząc, że przyjęcie jednolitych zasad regulujących przedawnienie w międzynarodowej sprzedaży towarów ułatwi rozwój handlu światowego,

uznając, że wprowadzenie zmian do Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 14 czerwca 1974 r. (Konwencja o przedawnieniu z 1974 r.), w celu dostosowania jej do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. (Konwencja o sprzedaży z 1980 r.), przyczyni się do przyjęcia jednolitych zasad regulujących przedawnienie, zawartych w Konwencji o przedawnieniu z 1974 r.,

uzgodniły zmianę Konwencji o przedawnieniu z 1974 r., jak następuje:

Artykuł  I
(1)
W artykule 3 ustęp 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Niniejsza konwencja będzie miała zastosowanie tylko wówczas, gdy:

(a) w czasie zawarcia umowy siedziby handlowe stron umowy międzynarodowej sprzedaży towarów znajdują się w Umawiających się Państwach lub

(b) normy międzynarodowego prawa prywatnego powodują, że prawo Umawiającego się Państwa ma zastosowanie do umowy sprzedaży."

(2)
W artykule 3 skreśla się ustęp 2.
(3)
W artykule 3 ustęp 3 otrzymuje oznaczenie ustępu 2.
Artykuł  II
(1)
W artykule 4 podpunkt (a) otrzymuje brzmienie:

"(a) towarów zakupionych do użytku osobistego, rodzinnego lub do użytku w gospodarstwie domowym, jeżeli sprzedający w jakimkolwiek czasie przed zawarciem umowy lub w chwili jej zawarcia nie wiedział i nie powinien był wiedzieć, że towary zostały zakupione do użytku w jakimkolwiek z tych celów;"

(2)
W artykule 4 podpunkt (e) otrzymuje brzmienie:

"(e) okrętów, statków, poduszkowców lub statków powietrznych;"

Artykuł  III

W artykule 31 dodaje się nowy ustęp 4 w brzmieniu:

"4. Jeżeli na mocy oświadczenia złożonego zgodnie z tym artykułem niniejsza konwencja rozciąga się na jedną lub na więcej jednostek terytorialnych Umawiającego się Państwa, lecz nie na wszystkie jego jednostki terytorialne, i jeżeli siedziba handlowa strony umowy znajduje się w tym państwie, taka siedziba handlowa będzie w rozumieniu niniejszej konwencji uważana za nie znajdującą się w Umawiającym się Państwie, jeżeli znajduje się ona w tej jednostce terytorialnej, na którą niniejsza konwencja nie rozciąga się."

Artykuł  IV

Artykuł 34 otrzymuje brzmienie:

"1. Dwa lub więcej Umawiających się Państw, które mają takie same lub podobne przepisy prawne w sprawach regulowanych przez niniejszą konwencję, mogą w każdym dowolnym czasie oświadczyć, że konwencja nie będzie miała zastosowania do tych umów międzynarodowej sprzedaży towarów, w których strony mają swoje siedziby handlowe w tych państwach. Takie oświadczenia mogą być składane wspólnie lub w drodze wzajemnych jednostronnych oświadczeń.

2. Jakiekolwiek Umawiające się Państwo, które posiada takie same lub podobne przepisy prawne w sprawach regulowanych przez niniejszą konwencję jak jedno lub więcej państw nie będących Umawiającymi się Państwami, może w każdym dowolnym czasie oświadczyć, że konwencja nie będzie miała zastosowania do tych umów międzynarodowej sprzedaży towarów, w których strony mają swoje siedziby handlowe w tych państwach.

3. Jeżeli jakiekolwiek państwo, będące przedmiotem oświadczenia złożonego zgodnie z ustępem 2 niniejszego artykułu, zostanie następnie Umawiającym się Państwem, to złożone oświadczenie, począwszy od dnia, w którym niniejsza konwencja zacznie obowiązywać w odniesieniu do nowego Umawiającego się Państwa, będzie miało moc oświadczenia złożonego zgodnie z ustępem 1, pod warunkiem że nowe Umawiające się Państwo przyłączy się do takiego oświadczenia lub złoży wzajemne jednostronne oświadczenie."

Artykuł  V

Artykuł 37 otrzymuje brzmienie:

"Niniejsza konwencja nie będzie miała pierwszeństwa przed jakąkolwiek umową międzynarodową, która już weszła w życie lub może wejść w życie i która zawiera postanowienia dotyczące spraw regulowanych przez tę konwencję, pod warunkiem że sprzedający i kupujący mają swoje siedziby handlowe w Państwach-Stronach takiej umowy."

Artykuł  VI

W artykule 40 w ustępie 1 na końcu dodaje się następujące zdanie:

"Wzajemne jednostronne oświadczenia, zgodne z artykułem 34, nabierają mocy począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie sześciu miesięcy od otrzymania ostatniego oświadczenia przez Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych."

Postanowienia końcowe

Artykuł  VII

Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych zostaje niniejszym wyznaczony jako depozytariusz tego protokołu.

Artykuł  VIII
(1)
Niniejszy protokół jest otwarty do przystąpienia dla wszystkich państw.
(2)
Przystąpienie do niniejszego protokołu jakiegokolwiek państwa, nie będącego Umawiającą się Stroną Konwencji o przedawnieniu z 1974 r., będzie miało moc przystąpienia do wymienionej Konwencji, zmienionej przez niniejszy protokół, z zastrzeżeniem postanowień artykułu IX.
(3)
Dokumenty przystąpienia będą składane Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Artykuł  IX
(1)
Niniejszy protokół wejdzie w życie pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po złożeniu drugiego dokumentu przystąpienia, pod warunkiem, że w dniu tym:

(a) Konwencja o przedawnieniu z 1974 r. będzie obowiązywała i

(b) Konwencja o sprzedaży z 1980 r. będzie również obowiązywała.

Jeżeli obie konwencje nie będą w tym dniu obowiązywały, niniejszy protokół wejdzie w życie pierwszego dnia, w którym obie konwencje nabiorą mocy obowiązującej.

(2)
Dla każdego państwa przystępującego do niniejszego protokołu po złożeniu drugiego dokumentu przystąpienia protokół ten obowiązywać będzie od pierwszego dnia szóstego miesiąca następującego po złożeniu przez to państwo jego dokumentu przystąpienia, jeżeli w tym czasie niniejszy protokół sam będzie miał moc obowiązującą. Jeżeli w tym czasie niniejszy protokół nie będzie miał jeszcze mocy obowiązującej, zacznie on obowiązywać w odniesieniu do tego państwa w dniu wejścia w życie samego protokołu.
Artykuł  X

Jeżeli państwo ratyfikuje Konwencję o przedawnieniu z 1974 r. lub do niej przystąpi po wejściu w życie niniejszego protokołu, ratyfikacja ta lub przystąpienie spowoduje również przystąpienie do niniejszego protokołu, gdy państwo zawiadomi o tym odpowiednio depozytariusza.

Artykuł  XI

Każde państwo, które stanie się Umawiającą się Stroną Konwencji o przedawnieniu z 1974 r. zmienionej przez niniejszy protokół, na mocy artykułów VIII, IX lub X niniejszego protokołu, jeżeli nie powiadomi depozytariusza o przeciwnym zamiarze, uważane będzie również za Umawiającą się Stronę konwencji nie zmienionej w odniesieniu do jakiejkolwiek Umawiającej się Strony konwencji nie będącej jeszcze Umawiającą się Stroną niniejszego protokołu.

Artykuł  XII

Każde państwo może oświadczyć w chwili składania swego dokumentu przystąpienia lub notyfikowania w myśl artykułu X, że nie będzie związane artykułem I protokołu. Oświadczenie złożone zgodnie z niniejszym artykułem wymaga formy pisemnej i powinno być oficjalnie przekazane depozytariuszowi.

Artykuł  XIII
(1)
Jakiekolwiek Umawiające się Państwo może wypowiedzieć niniejszy protokół, zawiadamiając o tym depozytariusza.
(2)
Wypowiedzenie wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie dwunastu miesięcy od otrzymania zawiadomienia przez depozytariusza.
(3)
Każde Umawiające się Państwo, w odniesieniu do którego niniejszy protokół traci moc obowiązującą w drodze zastosowania ustępów (1) i (2) niniejszego artykułu, pozostanie Umawiającą się Stroną Konwencji o przedawnieniu z 1974 r. nie zmienionej, jeżeli nie wypowie ona nie zmienionej konwencji zgodnie z artykułem 45 tej konwencji.
Artykuł  XIV
(1)
Depozytariusz przekaże wszystkim państwom uwierzytelnione wierne kopie niniejszego protokołu.
(2)
Z chwilą wejścia w życie niniejszego protokołu zgodnie z artykułem IX depozytariusz przygotuje tekst Konwencji o przedawnieniu z 1974 r., zmienionej przez niniejszy protokół, i przekaże uwierzytelnione wierne kopie wszystkim Państwom-Stronom tej konwencji, zmienionej przez niniejszy protokół.

Sporządzono w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. w jednym egzemplarzu, którego teksty angielski, arabski, chiński, francuski, hiszpański i rosyjski są jednakowo autentyczne.

Po zapoznaniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 13 marca 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.45.284

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół o zmianie Konwencji o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 14 czerwca 1974 r. Wiedeń.1980.04.11.
Data aktu: 11/04/1980
Data ogłoszenia: 13/05/1997
Data wejścia w życie: 01/12/1995